W środę przed południem, najprawdopodobniej o godz. 11:00, marszałek Sejmu Elżbieta Witek ma ogłosić termin wyborów prezydenckich – dowiedział się portal wPolityce.pl.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: NASZ SONDAŻ. Większość Polaków chce jak najszybszych wyborów - by rząd mógł się skupić na walce o gospodarkę
Nowy wzór kart?
Nasze źródła podkreślają, że gdyby Senat szybciej procedował ustawę, to wybory prezydenckie mogłyby się odbyć nawet wcześniej niż 28 czerwca, były więc możliwe nawet 14 czerwca.
Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że może zostać ogłoszony również nowy wzór kart do zbierania podpisów pod kandydaturą.
PKW pozytywnie zaopiniowała kalendarz wyborczy
Państwowa Komisja Wyborcza pozytywnie zaopiniowała kalendarz wyborczy - poinformowała PAP szefowa KBW Magdalena Pietrzak. Wynika z niego, że wybory odbędą się 28 czerwca; termin rejestracji komitetów minie 5 czerwca, a rejestracji kandydatów - 10 czerwca.
Kalendarz wyborczy, stanowiący załącznik do postanowienia marszałek Sejmu w sprawie zarządzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, określa dni, w których upływają terminy wykonania poszczególnych czynności wyborczych. Głosowanie odbędzie sie metodą mieszaną - w lokalach wyborczych i korespondencyjnie.
Jak poinformowała PAP szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak, na posiedzeniu w nocy z wtorku na środę Państwowa Komisja Wyborcza pozytywnie zaopiniowała kalendarz wyborczy.
Zgodnie z nim, wybory odbędą się 28 czerwca.
CZYTAJ TAKŻE: PKW pozytywnie zaopiniowała kalendarz wyborczy. Do kiedy rejestracja komitetów? Jaki czas na zbiórkę podpisów? SPRAWDŹ!
Jest podstawa prawna
W poniedziałek w Dzienniku Ustaw ukazała się uchwała Państwowej Komisji Wyborczej z 10 maja. PKW stwierdziła w niej, że tego dnia „brak było możliwości głosowania na kandydatów” i dodała, że fakt ten jest równoważny w skutkach z przewidzianym w art. 293 Kodeksu wyborczego brakiem możliwości głosowania ze względu na brak kandydatów. W takim przypadku, jak stanowi Kodeks wyborczy, marszałek Sejmu ponownie zarządza wybory nie później niż w 14. dniu od dnia ogłoszenia uchwały Państwowej Komisji Wyborczej w Dzienniku Ustaw.
Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek ustawę o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r. Ustawa przewiduje, że głosowanie odbędzie się metodą mieszaną – w lokalach wyborczych oraz dla chętnych – korespondencyjnie. Choć ustawa zakłada możliwość ponownej rejestracji kandydatów, którzy mieli wziąć udział w wyborach prezydenckich 10 maja (bez konieczności ponownego zbierania podpisów poparcia), to daje też prawo startu nowym kandydatom.
Ustawa zakłada ponadto, że marszałek Sejmu – po zasięgnięciu opinii PKW – określi dni, w których upływają terminy wykonania czynności wyborczych przewidzianych w Kodeksie wyborczym i w ustawie, mając na względzie termin wyborów ustalony w postanowieniu.
Ostatni możliwy termin
Przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości wielokrotnie podkreślali, że wybory nie powinny się odbyć później niż 28 czerwca.
Data 28 czerwca to jest ostatni termin, w którym mogą odbyć się wybory tak, aby została utrzymana ciągłość na urzędzie prezydenta RP
— mówił we wtorek szef KPRM Michał Dworczyk.
gah,kpc/PAP/wPolityce.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/503094-nieoficjalnie-przed-poludniem-witek-oglosi-termin-wyborow