Zachęcam do śledzenia profilu „Pałac 2020. Zapiski z kampanii” na portalu wPolityce.pl. To moje autorskie spojrzenie na przebieg kampanii prezydenckiej Andrzeja Dudy, który 5 lutego 2020 roku w Lubartowie (woj. lubelskie) potwierdził oficjalnie, że będzie ubiegał się o reelekcję. Od czasu wybuchu pandemii koronawirusa nikt nie był w stanie zagwarantować, kiedy wybory się odbędą. Wiemy, że nie stało się to 10 maja. Ale prezydenta wybrać musimy, więc i kampania Andrzeja Dudy będzie się toczyła. A ja ją będę śledził i opisywał. Marcin Wikło
= = =
30 maja 2020 r.
20 dni po terminie
Kto nie chce przekopu Mierzei Wiślanej i dlaczego jest to najprawdopodobniej jedna z najważniejszych polskich inwestycji ostatnich lat.
Mocne wspólne stanowisko prezydenta i premiera w kwestii koniecznych nakładów na inwestycje, które mają pomóc przedsiębiorstwom w podniesieniu się po kryzysie spowodowanym koronawirusem.
Kolejne sondaże na korzyść Andrzeja Dudy, głównym rywalem teraz jest Rafał Trzaskowski.
Nie będzie rezygnacji z przekopu Mierzei
Warto porozmawiać z mieszkańcami choćby Elbląga i ich zapytać, czy przekop Mierzei Wiślanej to dobry pomysł, czy też z inwestycji należy rezygnować.
To nie tylko kwestia gospodarcza, która powoli otworzyć miasto na żeglugę bałtycką i stworzyć w Elblągu czwarty polski port. To również, jak podkreślił odwiedzający dziś plac budowy prezydent Andrzej Duda kwestia uniezależnienia wypływu na Bałtyk od zgody Rosji.
Prezydent wspólnie z premierem Mateuszem Morawieckim i szefem MGMiŻŚ Markiem Gróbarczykiem złożyli wizytę na terenie budowy kanału żeglugowego na Mierzei Wiślanej.
Jesteśmy dziś na terenie jednej z największych inwestycji, która ma otworzyć Zalew Wiślany, Elbląg i Frombork na nowe inwestycje gospodarcze, na nowe kontakty handlowe, na nowe możliwości
— powiedział prezydent. Przypomniał także, że rezygnację z przekopu zapowiada kandydat Koalicji Obywatelskiej na kandydata na prezydenta Rafał Trzaskowski.
Współpraca prezydenta z rządem
Szef rządu stwierdził na wspólnym briefingu prasowym, że przekop Mierzei Wiślanej to symbol skuteczności, wiarygodności i tego, że można w Polsce przełamać niemożność. Jak dodał, jest to także test współpracy władz państwa. W ocenie premiera, inwestycja ta jest szansą zarówno dla rozwoju regionu, jak i całej Polski.
Plan Dudy - wielki plan inwestycyjny dla Polski to nasza propozycja wyjścia z kryzysu, w który wpadł cały świat. (…) trzonem będzie fundusz inwestycji publicznych w wysokości co najmniej 30 mld zł - dokładamy wiele kolejnych elementów odbudowy. To właśnie te tarcze, które chronią miejsca pracy, tarcza antykryzysowa, tarcza finansowa, z której codziennie 2 mld zł trafia do firm na ratowanie miejsc pracy
— mówił premier Mateusz Morawiecki. Prezydent dodał, że siłą „Planu Dudy” ma być to, że ma się on składać z szeregu mniejszych inwestycji, by mniejsze firmy również mogły mieć w nim udział.
Na wielkie programy, takie jak ten wielki program inwestycji publicznych (…) potrzebujemy znakomitej współpracy. Ale dla wielkich programów rozwojowych i programów budowy potrzebujemy też wsparcia wielkich przywódców. Takim wielkim przywódcą jest pan prezydent Andrzej Duda
— oświadczył Morawiecki.
Po odwiedzeniu placu budowy, na której praca trwa bezustannie i po spotkaniu z dziennikarzami. Andrzej Duda i Mateusz Morawiecki mieli chwilę dla siebie. Spotkali się w jednej z restauracji, gdzie zamówili smażonego dorsza i wznieśli toast za #PlanDudy lokalnym piwem.
Polska racja stanu
Pomysł przekopu Mierzei Wiślanej zainicjował w 2007 roku - i zostało to dziś przypomniane - Jarosław Kaczyński, gdy był premierem. Pierwsze wizualizacje pokazano w 2016 roku, budowa ruszyła dwa lata temu, a zakończenie planowane jest na 2022 rok.
Kanał skróci dotychczasową drogę przez Cieśninę Piławską (przez terytorium Rosji) na Morze Bałtyckie o ok. 100 km.
Budowa w pobliżu wsi Skowronki prowadzona jest bardzo intensywnie. Pracuje przy niej ok. 50 firm.
Sama idea przekopu od początku została oprotestowana, głównie przez środowiska ekologiczne. Teraz, i widać to było po eksponowanych nawet dzisiaj transparentach, sprzeciw ma raczej podłoże polityczne.
Na temat inwestycji i jej zasadności w dobie kryzysu po koronawirusie wypowiadają się chętnie kandydaci na prezydenta. Osobiście uważam, że to bardzo dobra miara zaangażowania w sprawy polskie. Zdanie Andrzeja Dudy już poznaliśmy. Rafał Trzaskowski jest przeciwny - to też już wiemy. Ale i inny kandydat na prezydenta, Szymon Hołownia nie popiera pomysłu tej inwestycji.
Wsparcie dla turystyki
Prezydent znad morza przejechał do Iławy, gdzie rozmawiał z Karoliną Zielińską - dyrektorem jednego z hoteli nad jeziorem. Firma skorzystała z pomocy tarczy antykryzysowej i dlatego bez obawy wchodzi w nowy, choć opóźniony sezon turystyczny.
Bardzo się cieszę, że ponownie usłyszałem optymizm i usłyszałem dobre wieści: że są już rezerwacje, że klienci zamawiają zarówno miejsca hotelowe, jak i miejsca do tego, by trzymać łodzie
— powiedział prezydent.
Pretensje o biurokrację
Podczas podróży po Polsce, nawet tych częściach, gdzie poparcie dla prezydenta nie było dotąd duże, Andrzej Duda spotyka się z dosyć ciepłym przyjęciem.
W Iławie prezydent spotkał pojedyncze osoby, które okrzykami zza pleców innych zgromadzonych wykrzykiwały słowa oburzenia. Słyszałem o „zakuwaniu przedsiębiorców w kajdany” - domyślam się, że to zapewne odniesienie do niedawnych dosyć emocjonalnych demonstracji w Warszawie. Domyślam się, bo pewnej pani nie wystarczyło odwagi, by podejść i porozmawiać.
Jeden z mężczyzn wykrzyknął w kierunku prezydenta, że przedsiębiorcy mają utrudniony dostęp do pomocy w ramach tarczy antykryzysowej. Skończyło się na kilkuminutowej, spokojnej rozmowie prezydenta z mężczyzną, który wyjaśnił, o jakie przeszkody biurokratyczne mu chodzi.
Polska jest piękna!
Na trasie prezydenckich przejazdów często znajdują się rodzinne gospodarstwa agroturystyczne. Tym razem Andrzej Duda zawitał do Kierzbunia, gdzie zwiedził stadninę i rozmawiał z gospodarzami o tym, jak sobie radzą w czasie kryzysu spowodowanego epidemią.
Sondaże, sondaże…
51,32 proc. dla Andrzeja Dudy i 48,68 proc. dla Rafała Trzaskowskiego - takie wyniki przytacza w weekendowym wydaniu „Super Express”, powołując się na najnowszy sondaż o II turze wyborów prezydenckich, jaki na jego zlecenie wykonał Instytut Badań Pollster.
To efekt nowości. Trzaskowski pojawił się (…) w środku kampanii wyborczej, wszyscy na niego zwracamy uwagę
— komentuje dla „SE” prof. Rafał Chwedoruk.
RELACJA Z POPRZEDNICH DNI NA MOIM BLOGU PAŁAC 2020. ZAPISKI Z KAMPANII. ZACHĘCAM DO CZYTANIA CODZIENNIE.
Marcin Wikło
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/502638-20-dni-po-terminie-toast-za-plandudy-nacisk-na-inwestycje