Zachęcam do śledzenia profilu „Pałac 2020. Zapiski z kampanii” na portalu wPolityce.pl. To moje autorskie spojrzenie na przebieg kampanii prezydenckiej Andrzeja Dudy, który 5 lutego 2020 roku w Lubartowie (woj. lubelskie) potwierdził oficjalnie, że będzie ubiegał się o reelekcję. Od czasu wybuchu pandemii koronawirusa nikt nie był w stanie zagwarantować, kiedy wybory się odbędą. Wiemy, że nie stało się to 10 maja. Ale prezydenta wybrać musimy, więc i kampania Andrzeja Dudy będzie się toczyła. A ja ją będę śledził i opisywał. Marcin Wikło
= = =
28 maja 2020 r.
18 dni po terminie
Andrzej Duda w terenie, dzisiaj odwiedził woj. łódzkie: „Polska gminna i powiatowa zawsze była mi bliska”
Sondaże wciąż na korzyść prezydenta, ale Trzaskowski dynamicznie odrabia straty.
Q&A z prezydentem o sytuacji w radiowej Trójce, dacie wyborów i I Prezes Sądu Najwyższego.
Prezydent w trasie
Andrzej Duda wziął udział w nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Piątku (woj. łódzkie). Odwiedził także Szkółkę Krzewów Ozdobnych w Starym Gaju. Z właścicielami rozmawiał m.in. na temat szuszy.
Zdanie, które przytoczyłem w tytule jest konfrontacyjne z tym, co głosi najpowazniejszy rywal Andrzeja Dudy Rafał Trzaskowski. Z obozu kandydata KO dobiegają własnie takie głosy, że pewne rozpoczęte realizaje należałoby zatrzymać. Prezydent ma zdecydowanie odmienne zdanie na ten temat:
To nie jest czas wycofywania się z żadnych wielkich inwestycji. Ambitny naród się nie wycofuje. Wręcz przeciwnie: realizujemy wszystko, co zaplanowaliśmy i jeszcze dodatkowo więcej
— mówił Prezydent Andrzej Duda podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Piątku (woj. łódzkie).
Mamy tzw. chwilę dziejową: albo zrobimy to dobrze i będziemy beneficjentami tej odbudowy albo zmarnujemy tę szansę.
Nawiązał tym samym do ogłoszonej wczoraj propozycji stworzenia przez UE funduszu odbudowy, którego ogromna część miałaby trafić do Polski. Prezydent podkreślił:
Ten fundusz ma wesprzeć wielkie inwestycje, bo we wszystkich głęboko kryzysowych sytuacjach to inwestycje stawały się mocą napędową gospodarek. Bardzo bym chciał, byśmy umiejętnie z tych pieniędzy korzystali.
Sondaże, sondaże…
Jak wynika z badania pracowni Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl, prezydent Andrzej Duda zachowuje zdecydowane prowadzenie w wyścigu prezydenckim.
W zestawieniu zwraca uwagę wzrost popularności Rafała Trzaskowskiego, który dynamicznie (+6 pkt. proc.) odrabia straty Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, którą zastąpił jako kandydat KO.
Co cieszy, sytuacja w kraju już chyba się uspokaja, bowiem rośnie deklarowana frekwencja.
Pytanie dotyczyło możliwości wzięcia udziału w wyborach zarówno w lokalu wyborczym, ale także z opcją korespondencyjną, bo taką możliwość najprawdopodobniej będziemy mieli w terminie, który poda marszałek Elżbieta Witek po zakończeniu procesu legislacyjnego.
Sesja Q&A z prezydentem
Czas epidemii narzuca pewne restrykcje w organizowaniu konferencji prasowych z prawdziwego zdarzenia z pytaniami dziennikarzy. Ich namiastką są więc sesje Q&A z prezydentem organizowane już teraz cyklicznie, co tydzień. Mam wrażenie, że padają w nich pytania, które w „normalnych” czasach zadaliby właśnie dziennikarze.
Jak pisałem już tydzień temu, prawie za każdym razem te internetowe spotkania organizowane są w innych pomieszczeniach pałacu prezydenckiego. Tym razem Andrzej Duda odpowiadał na pytania użytkowników Facebooka z biblioteki.
Sesje Q&A mają jeszcze jeden walor, po zgłaszanych pytaniach można zorientować się, czym żyją Polacy i jakie tematy ich cieszą, jakie niepokoją, a jakie irytują lub po prostu ciekawią.
Sprawa radiowej Trójki
To wciąż gorący temat. Stąd zapewne pytanie o nominację Kuby Strzyczkowskiego na funkcję dyrektora PR3. Prezydent przyznał, że przyjął ją z ulgą.
Zadowolony jestem, że powołany został człowiek, który budzi zaufanie. Pan dyrektor Kuba Strzyczkowski jest osobą, która cieszy się autorytetem w środowisku radiowej trójki. Mam nadzieję, że sytuacja się unormuje i radiowa Trójka dalej będzie działała, ciesząc słuchaczy.
Kolejna ważna kwestia to
data wyborów prezydenckich.
Uczestnicy chcieli widzieć, czy data 28 czerwca jest zagrożona, bo takie głosy dobiegają z obozu opozycyjnego, którzy sugerują, że wybory powinny odbyć się po 6 sierpnia, a więc dopiero po zakończeniu kadencji Andrzeja Dudy i opróżnieniu funkcji prezydenta.
Absolutnie się z tym nie zgadzam. Uważam, że to w ogóle jakiś absurd mówienie, iż tak nakazuje konstytucja. (…) Mam nadzieję, że nikt z polityków, zwłaszcza opozycji, nie będzie próbował doprowadzić do zaburzeń ustrojowych w naszym kraju. Bez wątpienia byłoby takim zaburzeniem, gdyby po 6 sierpnia, w momencie zakończenia się 5-letniej kadencji prezydenta RP, nowo wybranego prezydenta RP nie było.(…) Byłaby to sytuacja z punktu widzenia ustrojowego absolutnie fatalna. Mam nadzieję, że wszyscy politycy w naszym kraju są odpowiedzialni i uczynią wszystko, żeby do takiej sytuacji nie doszło
— mówił prezydent.
PEŁNA RELACJA: Sesja Q&A z prezydentem z Andrzejem Dudą. Poruszony m.in. temat wyborów, Trójki oraz wyboru I prezesa SN
RELACJA Z POPRZEDNICH DNI NA MOIM BLOGU PAŁAC 2020. ZAPISKI Z KAMPANII. ZACHĘCAM DO CZYTANIA CODZIENNIE.
Marcin Wikło
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/502381-18-dni-po-terminie-to-nie-czas-wycofywania-sie-z-inwestycji