Polska znów stała się celem ataku informacyjnego obliczonego na destabilizację współpracy militarnej z USA
— twierdzi Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb i podaje przykłady działań „wpisujących się w propagandę Kremla”. Są to m.in. atak hakerski i spreparowane w internecie treści.
CZYTAJ TAKŻE:
Ataki informacyjne na Polskę
Stanisław Żaryn opublikował na stronach rządowych artykuł, w którym przedstawia przykłady ataków informacyjnych na Polskę.
Polska znów stała się celem ataków informacyjnych, zbieżnych z działaniami Kremla wymierzonymi w Zachód, w szczególności w kraje NATO. Autorzy działań wykorzystali znane już metody: atak hakerski, podmianę treści na stronach internetowych, a także spreparowany wywiad amerykańskiego generała. Atak informacyjny dotyczył współpracy wojskowej między Polską a USA
— napisał Żaryn.
Według niego, w wyniku działań informacyjnych na kilku polskich stronach internetowych doszło do opublikowania treści „wpisujących się w propagandę Kremla wymierzoną w NATO”. Za pomocą narzędzi cybernetycznych, w tym ataków hakerskich, doszło do umieszczenia w serwisach treści odnoszącej się do ćwiczeń Defender Europe-20, przekonuje rzecznik.
Przykłady działań informacyjnych
Za przykład podaje materiał umieszczony m.in. na stronach: Niezalezna.pl, Olsztyn24.com, RadioSzczecin.pl, ePoznan.pl, a także na stronie gminy Orzysz - teksty były promowane również w mediach społecznościowych. Żaryn zamieścił printscreeny stron internetowych z artykułem pt.: „Amerykanie ‘chwalą’ pobyt w Drawsku. ‘Jedyne czym mogą strzelić to gumki od majtek’”
W użytym artykule zamieszczono m.in. spreparowane wypowiedzi amerykańskiego dowódcy oraz zawarto tezy mające na celu ośmieszanie Wojska Polskiego, dezawuowanie Polski, a także osłabianie morale żołnierzy. Autor przekazu za oczywistość uznał opinię, że Polska armia jest w złym stanie
— twierdzi rzecznik.
Dodaje, że dla uwiarygodnienia treści w artykułach zawarto wskazanie, że pochodzą one z agencji prasowych. Teksty, o których pisze, zostały zablokowane przez administratorów serwisów. Jednakże kilka portali zostało ponownie zainfekowanych treścią.
Żaryn ocenia, że umieszczone w artykułach treści korespondują z długofalowymi działaniami Federacji Rosyjskiej przeciwko Polsce. Według niego nagłaśniane tezy miały przede wszystkim na celu:
Uderzanie w spoistość NATO i możliwości wspólnego operowania przez Wojsko Polskie i Armię USA, destabilizację relacji politycznych Polska-USA, ośmieszanie Wojska Polskiego, prezentowanie rzekomego zacofania polskiej armii, oskarżanie armii RP o złe przygotowanie i wyszkolenie polskich żołnierzy, podważanie wiarygodności Szefa MON, ośmieszanie go w oczach wojskowych, podważanie oficjalnych dokumentów dot. zagrożeń dla RP, osłabianie wiarygodności Wojsk Obrony Terytorialnej.
Rzecznik informuje też, że artykuł zawierający „tożsamą treść, którą umieszczono w polskich serwisach”, opublikował również angielskojęzyczny portal The Duran (theduran.com) - „trwale zaangażowany w promowanie rosyjskiej propagandy i działania dezinformacyjne”.
Według niego, w tekście pt.: „Amerykański oficjel nie ma litości dla polskich żołnierzy” (US official had no mercy for Polish soldiers - tytuł ang.) zawarta została angielska wersja artykułu umieszczonego na polskich portalach. Takie same wpisy umieszczono, powołując się na The Duran również na innych portalach angielskojęzycznych - twierdzi.
W tym samym dniu przywołany portal The Duran dokonał kolejnego ataku informacyjnego na polską politykę militarną, umieszczając na swojej stronie spreparowany wywiad z amerykańskim generałem broni Christopherem G. Cavoli. Tekst „rozmowy” przedrukowały inne portale, zwiększając skalę oddziaływania fałszywego przekazu
— pisze Żaryn.
Ocenia też, że wspomniana publikacja zawierała wskazanie, że jest tłumaczeniem wywiadu, jakiego generał Cavoli miał rzekomo udzielić - „Gazecie Polskiej”.
Przywoływanie nazw polskich mediów, a także nazwiska dziennikarki rzekomo prowadzącej wywiad, miało na celu uwiarygodnienie przekazu i zalegalizowanie jego pochodzenia w oczach angielskojęzycznych odbiorców
— ocenia rzecznik.
Podkreśla, że tezy zawarte w „wywiadzie” były wymierzone zarówno w Polskę, jak i w kraje bałtyckie. „Wypowiedzi” gen. Cavoli zawierały oskarżenia pod adresem Polski o słabe przygotowanie ćwiczeń Defender 20 oraz poważne zapóźnienia w infrastrukturze.
Znacznie gorzej ocenione zostały kraje bałtyckie. Litwa, Łotwa i Estonia były prezentowane jako państwa, które - będąc krajami przyjmującymi wojska sojusznicze - nie podejmują należytych wysiłków. Tezy przypisane gen. Cavoli podawały w wątpliwość zasadność dalszej współpracy między USA a krajami bałtyckimi
— napisał rzecznik.
Zidentyfikowane działania wpisują się w strategiczne cele aktywności Federacji Rosyjskiej wymierzonej w NATO. Kreml stara się rozbijać spoistość Sojuszu, osłabiać zaangażowanie USA w Europie, jak również podważać status państw wschodniej flanki NATO, dążąc do trwałego osłabienia zdolności wojskowych na tym terenie. Rosyjskie ataki informacyjne są na stałe wymierzone we współpracę militarną Polski i USA. Zidentyfikowane działania zbiegają się w czasie z rozpoczęciem kolejnej fazy ćwiczeń DEFENDER-Europe-20, które odbywają się w Polsce
— konkluduje Żaryn.
as/PAP
*
W związku z problemami z dystrybucją drukowanej wersji tygodnika „Sieci” (zamykane punkty sprzedaży, ograniczona mobilność społeczna) zwracamy się do państwa z uprzejmą prośbą o wsparcie i zakup prenumeraty elektronicznej - teraz w wyjątkowo korzystnej cenie! Z góry dziękujemy.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/502289-ataki-informacyjne-na-polske-dot-wspolpracy-z-usa