Trzy połączone komisje senackie wznowiły we wtorek prace nad ustawą ws. organizacji wyborów prezydenckich w 2020 r. Marszałek Tomasz Grodzki poinformował jednak, że planuje zwołać posiedzenie Senatu na przyszły tydzień.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Czarne chmury nad kandydatem KO. Nielegalna zbiórka podpisów pod kandydaturą Trzaskowskiego? Policja wszczęła dochodzenie
Obrady senackich komisji
W ubiegły czwartek trzy połączone komisje senackie - praw człowieka, praworządności i petycji, samorządu terytorialnego i administracji państwowej oraz ustawodawcza pracowały przed ponad sześć godzin nad ustawą o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r., z możliwością głosowania korespondencyjnego.
Ustawa przewiduje, że głosowanie odbędzie się metodą „mieszaną” - w lokalach wyborczych oraz dla chętnych - korespondencyjnie. Choć ustawa zakłada możliwość ponownej rejestracji kandydatów, którzy mieli wziąć udział w wyborach prezydenckich 10 maja (bez konieczności ponownego zbierania podpisów poparcia), to daje też prawo startu nowym kandydatom.
Prace komisji przerwano po zgłoszeniu poprawek przez opozycję. Obrady zostały wznowione we wtorek po godz. 12.
Poprawki do ustawy
Jak zapowiadał szef komisji ustawodawczej Krzysztof Kwiatkowski, senatorowie zajmą się poprawkami, które zostały zgłoszone do ustawy w poprzednim tygodniu.
Z informacji PAP wynika, że senatorowie zamierzają przyjąć tylko kilka poprawek do ustawy. Będą one dotyczyły ograniczenia uprawnień marszałek Sejmu do ustalania kalendarza wyborczego oraz ograniczenia uprawnień ministra zdrowia do zarządzenia wyłącznie głosowania korespondencyjnego na terenie co najmniej jednej gminy lub jej części.
Szef PKW o terminie wyborów
Szef PKW Sylwester Marciniak, wchodząc na posiedzenie komisji mówił, że miał nadzieję, że jeszcze w tym tygodniu ustawa ws. wyborów zostanie przyjęta i zostanie ustalony termin wyborów prezydenckich. Podkreślił, że jest „niemile zaskoczony”, że nie odbędzie się to w tym tygodniu.
Zadałem tydzień temu pytania: czy przeprowadzamy wybory, jeżeli tak, to w jakim terminie i na jakich zasadach. Ciągle te pytania są aktualne
— podkreślił.
Grodzki: Planuję zwołać posiedzenie Senatu na poniedziałek, wtorek i środę
W imieniu wicemarszałków: pani marszałek Gabrieli Morawskiej-Staneckiej, pana marszałka Bogdana Borusewicza oraz pana marszałka Michała Kamińskiego chciałem poinformować, że odbyło się bardzo dobre robocze spotkanie, narada wszystkich sił demokratycznej większości reprezentowanej w Senacie, dotycząca kilku aspektów najbliższej sesji, przede wszystkim skupiona na zagadnieniu ustawy wyborczej
— poinformował marszałek Grodzki na wtorkowym briefingu prasowym.
Jak przekazał, uczestnicy spotkania osiągnęli „daleko idący konsensus”.
Ponieważ ciągle pojawiają się nowe wątki dotyczące konkretnych przepisów tej ustawy, dlatego komisja, która zbiera się dzisiaj po południu będzie prawdopodobnie prosić o dodatkowe uzupełnienie
— powiedział.
Grodzki poinformował też, że planuje zwołać posiedzenie Senatu w przyszłym tygodniu, na poniedziałek, wtorek i środę.
Z godziny na godzinę (red. ustawa) budzi coraz więcej wątpliwości konstytucyjnych
— dodał marszałek w rozmowie z RMF FM.
Jestem niezwykle rad, że w sposób demokratyczny, w kreatywnej, bardzo owocnej dyskusji wypracowaliśmy pewien konsensus i będziemy w stanie przekazać ten akt ustawodawczy do Sejmu na początku przyszłego tygodnia, co – mam nadzieję – zmobilizuje innych między innymi do opublikowania uchwały PKW
— podkreślił Grodzki.
Zapowiedział też, że w porządku przyszłotygodniowych obrad może znaleźć się także tarcza antykryzysowa 4.0.
Pęk: Zwołanie posiedzenia Senatu na przyszły tydzień to nieuzasadniona zwłoka
Zwołanie posiedzenia Senatu na przyszły tydzień to nieuzasadniona zwłoka, szkodliwa dla całej sytuacji związanej z wyborami – ocenił wicemarszałek Senatu Marek Pęk z Prawa i Sprawiedliwości. Jego zdaniem winnym skrócenia kalendarza wyborczego będzie obstrukcyjne działanie marszałka Tomasza Grodzkiego, a nie PiS.
Na wtorkowej konferencji prasowej wicemarszałek Senatu odniósł się do informacji o zwołaniu posiedzenia Izby na przyszły tydzień.
To wszystko wygląda coraz bardziej śmiesznie, to wszystko wygląda coraz bardziej skandalicznie. Nie spotyka się marszałek Grodzki na forum ani prezydium Senatu, ani konwentu seniorów. Jesteśmy pomijani we wszystkich ustaleniach dotyczących tego, jak ma pracować Senat. Przeciwko temu protestujemy
— podkreślił wicemarszałek Pęk.
Poinformował, że od momentu kiedy został wicemarszałkiem Senatu – a więc od 13 maja – nie było żadnego posiedzenia prezydium Izby, nie był też wzywany na żadną oficjalną rozmowę ws. porządku obrad.
„Po co ta zwłoka, po co ta przerwa?”
W ocenie Pęka Senat powinien zebrać się jeszcze w tym tygodniu.
Po co ta zwłoka, po co ta przerwa? Jakie nowe okoliczności polityczne i prawne się pojawiają, że po raz kolejny o cały tydzień odsuwamy prace Senatu? Jest to według mnie działanie nieusprawiedliwione, nieuzasadnione i szkodliwe dla całej sytuacji związanej z wyborami, bo kalendarz wyborczy nam się skraca, przesuwa i to, co jest najważniejsze – żeby 7 sierpnia urzędował w Pałacu prezydent wybrany w nowych wyborach będzie coraz trudniejsze do zrealizowania
— mówił Pęk.
Jego zdaniem kalendarz prac Senatu ustala przewodniczący PO Borys Budka i robi to „pod dyktando nowozgłoszonego kandydata na prezydenta Rafała Trzaskowskiego„.
Zwrócił także uwagę, że czynności wyborcze, w tym zbieranie 100 tys. podpisów poparcia będzie z tego powodu trudniejsze.
Winy za to nie może ponosić PiS, tylko obstrukcyjne działanie marszałka Grodzkiego
— stwierdził.
Zapewnił, że „48 senatorów PiS jest gotowych do pracy, do tego, żeby zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami uchwalić jak najszybciej prawo wyborcze, które umożliwi przeprowadzenie wyborów prezydenta”.
Wybory 10 maja
Zarządzone na 10 maja wybory prezydenckie nie odbyły się. Państwowa Komisja Wyborcza stwierdziła w wydanej tego dnia uchwale, że „brak było możliwości głosowania na kandydatów”. Jak dodała, fakt ten jest równoważny w skutkach z przewidzianym w art. 293 Kodeksu wyborczego brakiem możliwości głosowania ze względu na brak kandydatów. W takim przypadku, jak stanowi Kodeks wyborczy, marszałek Sejmu ponownie zarządza wybory nie później niż w 14. dniu od dnia ogłoszenia uchwały Państwowej Komisji Wyborczej w Dzienniku Ustaw. Uchwała PKW nie została dotąd opublikowana. Zgodnie z ustawą o wydawaniu aktów normatywnych, Dziennik Ustaw i Monitor Polski wydaje Prezes Rady Ministrów przy pomocy Rządowego Centrum Legislacji.
xyz/PAP/RMF FM
W związku z problemami z dystrybucją drukowanej wersji tygodnika „Sieci” (zamykane punkty sprzedaży, ograniczona mobilność społeczna) zwracamy się do państwa z uprzejmą prośbą o wsparcie i zakup prenumeraty elektronicznej - teraz w wyjątkowo korzystnej cenie! Z góry dziękujemy!
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/501903-w-co-gra-grodzki-posiedzenie-senatu-w-przyszlym-tygodniu