Zachęcam do śledzenia profilu „Pałac 2020. Zapiski z kampanii” na portalu wPolityce.pl. To moje autorskie spojrzenie na przebieg kampanii prezydenckiej Andrzeja Dudy, który 5 lutego 2020 roku w Lubartowie (woj. lubelskie) potwierdził oficjalnie, że będzie ubiegał się o reelekcję. Od czasu wybuchu pandemii koronawirusa nikt nie był w stanie zagwarantować, kiedy wybory się odbędą. Wiemy, że nie stało się to 10 maja. Ale prezydenta wybrać musimy, więc i kampania Andrzeja Dudy będzie się toczyła. A ja ją będę śledził i opisywał. Marcin Wikło
= = =
24 maja 2020 r.
14 dni po terminie
Pięć lat temu Andrzej Duda wygrał w drugiej turze wyborów prezydenckich. Jak wspomina tamten dzień?
Mimo rocznicy, pracowity dzień prezydenta w mediach. Radiowa Jedynka, Polskie Radio Kielce, Gość Wiadomości…
Odwiedziny Jasnej Góry wraz z medykami, a potem spacer leśną ścieżką edukacyjną w Górach Świętokrzyskich.
Niezapomniana rocznica
Pięć lat temu wszystko się wyjaśniło, Andrzej Duda pokonał w II turze wyborów prezydenckich Bronisława Komorowskiego i został prezydentem RP. Zaprzysiężono go 6 sierpnia 2015 roku.
CZYTAJ TAKŻE: Internauci i politycy wspominają 5 lat prezydentury Andrzeja Dudy: „Na tę zmianę czekali Polacy”; „To był bardzo dobry wybór”
Prezydent w mediach
Pracowity był ten rocznicowy dzień dla Andrzeja Dudy. Zanim wyjechał do Częstochowy, udzielił wywiadu radiowej Jedynce.
Dosyć ostro zrecenzował polską rzeczywistość sprzed 2015 roku, który okazał się zwycięski dla niego, ale także dla Zjednoczonej Prawicy.
Po podwyższeniu wieku emerytalnego przez rząd Donalda Tuska, gdzie na czele ministerstwa pracy stał Władysław Kosiniak-Kamysz, po działaniach związanych z podwyższaniem VAT-u, likwidacją polskich stoczni, zagrożeniem dla przemysłu górniczego, które wtedy bez przerwy było stwarzane; kiedy cały czas się mówiło o likwidacji kolejnych polskich firm, mówiło się o sprzedawaniu LOT-u, wydawało się, że idziemy w sytuację beznadziejną
— zaznaczył Andrzej Duda.
Później, już podczas wizyty w Świętokrzyskim Parku Narodowym, prezydent udzielił wywiadu Polskiemu Radiu Kielce. Rozmowa z red. Radosławem Podsiadłym odbyła się w przepięknej scenerii, na tarasie widokowym przy gołoborzu.
W rozmowie prezydent przypomniał, że obchodzimy dziś Europejski Dzień Parków Narodowych - dlatego odwiedził Świętokrzyski Park Narodowy i sanktuarium na Świętym Krzyżu, a także jedno z gospodarstw agroturystycznych. Zwrócił uwagę na walory turystyczne Kielecczyzny.
To dlatego odwiedziłem gospodarstwo w Tarczku działające od ponad 20 lat. Po rozmowie z właścicielami mam nadzieję, że mimo problemów związanych z pandemią koronawirusa będzie to dobry rok dla świętokrzyskiej turystyki
— powiedział prezydent. Zachęcał jednocześnie, aby tegoroczne wakacje spędzić na terenie kraju, bo to byłoby wyrazem „patriotyzmu turystycznego”.
Wieczorem prezydent był jeszcze uczestnikiem „Gościa Wiadomości” w TVP. Jednym z tematów była oczywiście piąta rocznica zwycięskich wyborów.
To były nieprawdopodobne emocje, atmosfera jak chyba nigdy w życiu. Wspomnienie niesamowite… (…) To zwycięstwo było czymś niesamowitym… Nie wiem z czym to porównać, byłem zupełnie oszołomiony (…) Okazało się, że wygrałem w wyborach prezydenckich. Jak ktoś sobie przypomni i zobaczy filmiki z tego wieczoru, to widać, że jestem człowiekiem jakby w innym świecie
— wspominał.
Trzeba zrozumieć kim byłem w momencie, kiedy rodacy mnie wybrali. Pracowałem z prezydentem Lechem Kaczyńskim, więc byłem blisko prezydenta, widziałem jego troski, słyszałem jego dyskusje, widziałem z bliska jak pracuje ale kiedy sam zostałem prezydentem, to zrozumiałem, że ogromu odpowiedzialności związanej z tym urzędem nie widać
— mówił Andrzej Duda, przytaczając słowa ówczesnego ministra KPRP, że „prezydentura to wielka samotność”.
Jednym z ciekawych wątków była kwestia sytuacji w radiowej Trójce i zamieszaniu wokół piosenki Kazika „Twój ból jest lepszy niż mój”.
CZYTAJ TAKŻE: Prezydent komentuje burzę wokół radiowej Trójki. „Proszę wyjaśnić sprawę, a osoby odpowiedzialne powinny zostać usunięte”
A jak było z Trójką? Czy osąd pana prezydenta nie jest zbyt pochopny? Zachęcam do przeczytania tekstu, którego wraz z Markiem Pyzą jestem współautorem, a który ukaże się już jutro w tygodniku „Sieci”.
Leśną ścieżką na św. Krzyż
Andrzej Duda spotkał się w Bodzentynie (woj. świętokrzyskie) z lokalnymi parlamentarzystami, a także ministrem środowiska Michałem Wosiem, który zaprosił prezydenta na spacer leśnym szlakiem edukacyjnym na św. Krzyż. Mógł osobiście leśnikom zanieść dobrą nowinę, bo właśnie zapadłą decyzja o powiększeniu obszaru Świętokrzyskiego Parku Narodowego, o co zabiegano od lat.
Prezydent złożył także kwiaty pod krzyżami katyńskimi u stóp Łysej Góry.
Po wywiadzie dla kieleckiej rozgłośni był czas na obejrzeniu panoramy ziemi kieleckiej z tarasu na gołoborzu.Jednym z przewodników prezydenta był dyrektor ŚPN Jan Reklewski.
Później prezydent przeszedł do położonego nieopodal klasztoru na św. Krzyżu, spotkał się z zakonnikami i pomodlił w kaplicy Oleśnickich, gdzie w tabernakulum złożone są relikwie drzewa krzyża świętego.
Andrzej Duda z medykami
Zanim prezydent dotarł na ziemię świętokrzyską, był jeszcze na Jasnej Górze, gdzie uczestniczył w 96. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Służby Zdrowia.
CZYTAJ TAKŻE: 96. Ogólnopolska Pielgrzymka Służby Zdrowia na Jasną Górę z udziałem prezydenta Dudy. „Dziękujemy wam z głębi serca”
Sondaże, sondaże…
Na ubiegającego się o reelekcje prezydenta Andrzeja Dudę chce głosować 42,3 proc. badanych; na kandydata KO Rafała Trzaskowskiego 23,2 proc. - wynika z sondażu IBRiS dla Wirtualnej Polski. Trzecie miejsca na podium z wynikiem 11,4 proc. poparcia uzyskał Szymon Hołownia.
Pozostali kandydaci mogą liczyć na wyniki jednocyfrowe: Władysław Kosiniak-Kamysz - 9,3 proc., Krzysztof Bosak - 4 proc., a Robert Biedroń - 2,7 proc.
CZYTAJ TAKŻE: SONDAŻ. Prezydent Duda na prowadzeniu, Trzaskowski wyraźnie wyprzedza Hołownię. Stawkę zamyka Biedroń z wynikiem 2,7 proc.
Jak wynika z sondażu pracowni Estymator dla portalu dorzeczy.pl, dziś Andrzej Duda może liczyć na poparcie 44,8 proc. badanych. Oznacza to spory spadek w porównaniu do podobnego badania sprzed tygodnia – aż o 7,9 pkt. proc.
Drugi w stawce jest kandydat PO Rafał Trzaskowski, który zmienił Małgorzatę Kidawę-Błońską. Na niego głosować chce 22,1 proc. ankietowanych. Daje to wzrost o 11,9 pkt. proc.
Szymon Hołownia uzyskałby poparcie 14,1 proc. badanych (+3,6 pkt proc.). Kolejny jest Władysław Kosiniak-Kamysz z wynikiem 9,2 proc. (-2,6 pkt proc.). Krzysztof Bosak zanotował 5,6 proc. To spadek o -2,2 pkt proc. Najgorzej wypada Robert Biedroń, kandydata Lewicy popiera 3,1 proc. (-2,6 pkt proc).
W koniecznej według tego zestawienia drugiej turze Andrzej Duda wygrywa z Szymonem Hołownią 50,9 proc. do 49,1 proc. Urzedujący prezydent wygrałby także z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem 53,2 proc. do 46,8 proc. W pojedynku z Rafałem Trzaskowskim, Andrzej Duda uzyskał 54,2 proc., a prezydent Warszawy 45,8 proc.
RELACJA Z POPRZEDNICH DNI NA MOIM BLOGU PAŁAC 2020. ZAPISKI Z KAMPANII. ZACHĘCAM DO CZYTANIA CODZIENNIE.
Marcin Wikło
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/501669-14-dni-po-terminie-5latpad-rocznica-zwyciestwa-w-trasie