Przed siedzibą radiowej Trójki zebrała się garstka ludzi, którzy protestowali przeciwko rzekomej cenzurze w radiu. Manifestujący zebrali się w godzinę rozpoczęcia Listy Przebojów Programu Trzeciego. Na proteście nie mogło zabraknąć polityków. Na miejscu zjawił się m.in. Robert Biedroń.
Manifestujący trzymali transparenty z hasłami: „Wolne media”; „Murem za Niedźwiedziem”; „Stop PiS”. Odegrano z głośników piosenkę Kazika „Twój ból jest lepszy niż mój”. Nagrodzono również brawami Marka Niedźwieckiego.
60 lat dobrej tradycji trzeba pielęgnować. Niech żyją wolne media
—mówił Biedroń.
Protest w obronie Trójki! Uniesiona pięść Sprzeciwiamy się cenzurze i propagandzie, która każdego dnia wylewa się z mediów publicznych.
Na Myśliwieckiej brawa dla Marka Niedźwieckiego.
Protest pod #Trójka był pokojowy, ale policja i tak interweniowała. Posypały się mandaty. Nadgorliwość policji czy odgórne polecenie, żeby tak uciszać krytyków?
W związku z obowiązującymi obostrzeniami na miejscu zjawili się policjanci, którzy przypominali, że zgromadzenia w dobie epidemii są nielegalne. Rzecznik stołecznej policji nadkom. Sylwester Marczak poinformował PAP, że funkcjonariusze legitymowali uczestników i nakładali mandaty karne. W przypadku odmowy przyjęcia mandatu wnioski o ukaranie trafią do sądu.
Rzecznik KSP odniósł się także do obecności polityków pod Trójką.
To kolejny raz, kiedy nielegalnym zgromadzeniom stanowiącym zagrożenie w rozprzestrzenianiu się wirusa towarzyszą wystąpienia polityków. Zwracamy się z prośbą, by w swoich działaniach uwzględniać również zdrowie osób gromadzących się
—podkreślił.
Prezydent Warszawy i kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta RP Rafał Trzaskowski z Wojciechem Mannem zaprezentowali zaś w piątek na Spotify swoją „Wspólną playlistę największych przebojów +Trójki+”. Znalazły się na niej m.in. „Superstition” Stevie Wondera, „Riders on the Storm” The Doors, „Imagine” Johna Lennona, „Krakowski spleen” Maanam, „Niemiłość” Organka, „Korowód” Marka Grechuty.
Listę, na której znajduje się 40 utworów zamyka „Pod Papugami” Czesława Niemena. Na filmie dostępnym na Facebooku Wojciech Mann przypomniał, że piosenkę tę napisał Mateusz Święcicki, który był współzałożycielem Trójki.
Tak sobie pomyślałem ze smutkiem, że gdyby on żył i zobaczył co się stało z jego radiem, to popadłby chyba w depresję
—powiedział Mann.
+Trójka+ żyje w nas, bo to jest historia, dzięki panu, dzięki liście, dzięki Niedźwieckiemu, dzięki wszystkim, którzy tworzyli Trójkę, jesteście częścią polskiej historii i to żyje w nas, bo my pamiętamy te wieczory, kiedy trzęsły nam się ręce, aby włączyć Grundiga i nagrać kolejny numer i poznać coś nowego
—mówił Trzaskowski.
Podczas notowania Listy Przebojów Programu Trzeciego w piątek 15 maja podano, że pierwsze miejsce zajęła piosenka Kazika „Twój ból jest lepszy niż mój”. Kierownictwo programu zablokowało stronę, gdzie publikowane są wyniki LP3, a głosowanie zostało unieważnione. Dyrektor Programu Trzeciego Tomasz Kowalczewski podał, że podczas głosowania został złamany regulamin i do głosowania wprowadzono piosenkę spoza listy. Taką opinię przedstawiła też prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska, oświadczając, że unieważnienie piątkowej Listy Przebojów Trójki nie ma nic wspólnego z cenzurą.
W niedzielę Kowalczewski poinformował, że w radiu prowadzone są „intensywne prace nad wyjaśnieniem nieprawidłowego głosowania”. Według niego, z ustaleń informatyków wynika iż to „prowadzący tego dnia audycję zdecydował o przestawieniu piosenki” Kazika na miejsce pierwsze, a piosenka wybrana przez słuchaczy z największą liczbą głosów spadła na miejsce szóste.
Z Trójki odszedł prowadzący listę od 1982 r. Marek Niedźwiecki. Ze stacją pożegnali się także m.in. Piotr Kaczkowski, Hirek Wrona, Marcin Kydryński i Agnieszka Szydłowska. Zakończenie współpracy z „Trójką” zapowiedzieli również artyści, m.in. Tomasz Organek, Muniek Staszczyk, Daria Zawiałow.
Dyrekcja Trójki zapowiedziała w poniedziałek zlecenie audytu Listy Przebojów na przestrzeni ostatnich lat i stworzenie regulaminu audycji.
Komisja Kultury i Środków Przekazu podczas czwartkowego posiedzenia na temat sytuacji w redakcji Programu III Polskiego Radia podjęła decyzję o wystosowaniu do Szefa Rady Mediów Narodowych Krzysztofa Czabańskiego listu o odwołanie prezes Polskiego Radia Agnieszki Kamińskiej oraz dyrektora Programu III PR Tomasza Kowalczewskiego.
Nic mi nie wiadomo o ingerencjach w decyzje pana dyrektora Tomasza Kowalczewskiego. Ani wtedy, ani później, ani teraz
—zapewniała podczas posiedzenia komisji Kamińska.
kk/Twitter
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/501476-protest-przed-siedziba-trojki-zdjecia