O godz. 18 na Facebooku rozpoczęła się sesja pytań i odpowiedzi (Q&A) z prezydentem. Pytania można przesyłać w komentarzach pod postem informującym o spotkaniu.
Jak pan ocenia tempo „odmrażania” gospodarki?
Uważam, że odmrażamy ją w tempie rozsądnym, przede wszystkim patrząc przez pryzmat bezpieczeństwa Polaków, także personelu, który pracuje w różnych miejscach, gdzie klienci są obsługiwani. To wszystko dzieje się pod absolutną kontrolą ministra zdrowia, szefa GIS, i to oni przede wszystkim podejmują decyzję o tym, jak poszczególne elementy polskiej gospodarki są przywracane do normalnego funkcjonowania. Chciałbym podkreślić, że stan polskiej gospodarki jest bardzo wysoko oceniany.
Największe trzy marzenia prezydenta
Patrzę na to przez pryzmat urzędu, który pełnię. Chciałbym przede wszystkim, żeby koronawirus dał nam spokój, odszedł z Polski. (…) Drugie, to żebyśmy jak najszybciej mogli wrócić na drogę rozwoju, przede wszystkim gospodarczym, żeby jak najmniej rodzin było w kłopotach. A tak całkiem prywatnie - chciałbym żeby moja żona i córka były szczęśliwe, żeby wszyscy mojej rodzinie byli zdrowi.
„Nie pytają Cie o imię, walczą z ostrym cieniem mgły” - co to znaczy? Dlaczego wybrał pan fragment z Talmudu?
Mówiąc wprost - nie pytają Cię o imię, miałem na myśli wszystkich tych z personelu medycznego, którzy nie pytają nikogo o imię i niosą pomoc. Gdzieś w głębi duszy miałem na myśli też mojego kuzyna, który jako lekarz niósł ludziom pomoc i sam został też zarażony. (…) Miałem na myśli wszystkich bohaterskich lekarzy, pielęgniarki, pielęgniarzy, ratowników, którzy niosą pomoc ludziom. To są bohaterowie naszych czasów. (…) To dla nich jako wyraz mojego szacunku był ten utwór. Niektórym się to może nie podobało, ale powiem, że na całym świecie w różnego rodzaju tego typu akcje dobroczynne włączają się przywódcy państw. (…) Wydawało mi się, że w tym nie ma nic nagannego, zwłaszcza, że chciałem oddać hołd personelowi medycznemu. (…) Natomiast jeśli chodzi o „ostry cień mgły”, to każdy z Państwa musi sam sobie odpowiedzieć, co dla niego znaczy ten „ostry cień mgły”. Po prostu.
Jak słyszę, niektórzy dali się nabrać na tanią prowokację prof. Hartmana, który lubi rzucić tekstem, który jest na zasadzie „uderz w stół, a nożyce się odezwą” i ma prowokować różne antysemickie wypowiedzi i zachowania. Tym razem też udało mu się takie wywołać. Jestem katolikiem, przyznaję się, że Talmudu nie czytałem, ale o ile słyszałem w ostatnich dniach od poważnych ludzi, nie jest to fragment z Talmudu.
Czy możemy powiedzieć, że koronawirus jest już pokonany?
Trzeba powiedzieć otwarcie, że nie możemy tak powiedzieć. O pokonaniu koronawirusa to będzie można powiedzieć, gdy będzie powszechnie dostępna szczepionka albo lekarstwo na koronawirusa. (…) Na razie o pokonaniu koronawirusa absolutnie nie może być mowy. Staramy się zmniejszać liczbę zakażeń i na tym polega walka z koronawirusem, a oprócz tego prowadzić badania nad szczepionką.
Kiedy powinna się odbył I tura wyborów?
Tak, aby było bezpiecznie, także od strony prawnej, konstytucyjnej. Chciałbym, aby ona się odbyła przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa jak najszybciej.
Czy pan będzie głosował tradycyjnie czy korespondencyjnie?
Jeżeli tylko będzie można głosować w sposób tradycyjny, to oczywiście pewnie będę wolał zagłosować w sposób tradycyjny.
Kiedy poznamy nazwisko nowego I prezesa SN?
Poznamy je wtedy, kiedy najpierw ja poznam nazwiska pięciu kandydatów wyłonionych przez ZO sędziów SN.
Którego kandydata uważa pan za najgroźniejszego?
Najgroźniejszym elementem w wyborach chyba dla każdego kandydata są własne emocje, każdy zmaga się ze sobą. A kto jest najsmutniejszym rywalem w wyborach prezydenckich? Hejterzy, którzy atakują kandydata niewybrednymi wypowiedziami, jego rodzinę. (…) To jest dla nas najgroźniejszy wróg. (…) Natomiast w wyborach prezydenckich jest po prostu rywalizacja.
Czy obecna sytuacja epidemiczna może mieć wpływ na zaprzestanie wypłaty rent?
Proszę się nie obawiać. Absolutnie nie wyobrażam sobie takiej sytuacji, nie było w ogóle z nikim takiej rozmowy. Nie było mowy o tym, aby miały być wstrzymane jakiekolwiek renty czy emerytury. (…) Wszystkie świadczenia są i będą wypłacane.
as
*
W związku z problemami z dystrybucją drukowanej wersji tygodnika „Sieci” (zamykane punkty sprzedaży, ograniczona mobilność społeczna) zwracamy się do państwa z uprzejmą prośbą o wsparcie i zakup prenumeraty elektronicznej - teraz w wyjątkowo korzystnej cenie! Z góry dziękujemy!
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/500261-sesja-qa-z-prezydentem-andrzejem-duda