Senat przyjął w środę projekt noweli ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Proponowane przepisy mają na celu rozwiązanie problemów organizacji pozarządowych. Teraz projekt zostanie skierowany do Sejmu.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Marek Pęk wybrany wicemarszałkiem Senatu. Za jego powołaniem było 95 senatorów, przeciw tylko jeden, dwóch się wstrzymało
52 senatorów za projektem ws. szczególnych rozwiązań
Za przyjęciem projektu nowelizacji głosowało 53 senatorów, przeciw 44, nikt nie wstrzymał się od głosu.
Projekt nowelizacji ustawy a szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw ma na celu rozwiązanie problemów, z którymi zmagają się organizacje pozarządowe.
W uzasadnieniu zwrócono uwagę, że trudności z utrzymaniem kadr, jak i zdolności instytucjonalnej w organizacjach pożytku publicznego z powodu stanu epidemii oraz narastających problemów gospodarczych, mogą skutkować utratą zdolności do prowadzenia działalności społecznie użytecznej. To natomiast może odbić się negatywnie na beneficjentach działań organizacji pożytku publicznego w wielu obszarach życia społecznego.
Proponowane przepisy wprowadzają możliwość udzielenia przez starostę organizacji pożytku publicznego pożyczki na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia statutowej działalności. Pożyczka może być udzielona do wysokości 10 000 zł. Po złożeniu wniosku i spełnieniu warunków podlega ona umorzeniu.
W projekcie wprowadzono regulację urealniającą wyliczanie spadku przychodów organizacji pożytku publicznego. Chodzi o to, aby pojedyncze wpływy dotacji nie podwyższały sztucznie przychodu w okresie przyjętym do wyliczenia spadku.
Nowe przepisy mają również zmienić zasady akceptowania wydatków i rozliczania dotacji organizacji pożytku publicznego dotkniętej skutkami epidemii.
W nowelizacji zaproponowano również zwolnienie organizacji pożytku publicznego z obowiązku opłacenia nieopłaconych należności w okresie od 1 marca 2020 r. do 1 maja 2020 r. (z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenia zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub Fundusz Emerytur Pomostowych).
Proponowane przepisy regulują też kwestię podejmowania decyzji za pośrednictwem komunikacji elektronicznej oraz dodanie grupy organizacji pożytku publicznego jako beneficjentów darowizn na przeciwdziałanie COVID-19. Dzięki temu donatorzy uzyskaliby możliwość odliczenia dokonanych wpłat od podstawy ustalania PIT.
Nowelizacja ma zagwarantować również uelastycznienie współpracy finansowej administracji publicznej oraz rozliczeń z organizacjami pożytku publicznego. Dzięki zmianie przepisów przedłużeniu ulegnie termin składania do GUS sprawozdań przez organizacje pożytku publicznego.
Projekt został wniesiony przez senacką Komisję Budżetu i Finansów Publicznych.
Senat za poszerzeniem wsparcia dla medyków
Senat opowiedział się w środę wieczorem za poszerzeniem wsparcia dla personelu medycznego walczącego z epidemią COVID-19.
Rozwiązania zawarte w ustawie o uzupełnieniu instrumentów wsparcia sytemu opieki zdrowotnej polegają m.in. na przyznaniu im dodatkowego wynagrodzenia, urlopu wytchnieniowego, zapewnienia środków ochrony osobistej i badań diagnostycznych.
Za przyjęciem wniesionego przez senacką komisję budżetu projektem ustawy o uzupełnieniu instrumentów wsparcia sytemu opieki zdrowotnej w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 opowiedziało się 51 senatorów, przeciw było 43. Nikt nie wstrzymał się od głosu. Ustawa skierowana zostanie teraz do prac w Sejmie.
Temat dotyczy przede wszystkim pracowników medycznych. To ważna grupa pracowników, zwłaszcza w stanie epidemii. Gdy mówimy o tarczach i o przedsiębiorcach, to aż niemożliwe jest, by nie zastanowić się, czy takiego wsparcia nie potrzebuje obszar zdrowia
— mówiła senator Beata Małecka-Libera (KO) przestawiając założenia projektu. Powiedziała też, że resort zdrowia nie wykazał żadnego zainteresowania tym projektem.
Panie ministrze zdrowia, to są pana pracownicy. Oni dzień i noc pracują. Są na pierwszej linii. Czasami bez sprzętu ochrony osobistej
— mówiła.
Natomiast senator Kazimierz Kleina (KO) przedstawiając sprawozdanie komisji z prac nad projektem zaznaczył, że przepisy w nim zawarte spełniają oczekiwania środowiska medycznego. Były one sygnalizowane w trakcie prac nad dotychczas przyjętymi regulacjami. Jak napisano w uzasadnieniu projektu chodzi o dwie ustawy – ustawę z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zabieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie systemu ochrony zdrowia związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
Senacki projekt zakłada m.in. wsparcie finansowe dla personelu medycznego pracującego bezpośrednio z pacjentami podejrzanymi o zakażenie COVID-19 lub chorymi.
Skupiamy się na istotnych sprawach. Chcemy wsparcia dla pracowników medycznych, bezpieczeństwa pracy i wsparcia finansowego (…)To ludzie pracujący 24 godziny na dobę. Pracują w ciężkich warunkach. To praca w stresie. Dlatego te wszystkie dodatki - być może ich wielkość jest do dyskusji - są im należne
— stwierdziła Małecka-Libera. Wyjaśniła, że chodzi m.in. o dodatki do wynagrodzenia.
Dodatek do pensji, bez względu na formę zatrudnienia, w wysokości 100 proc. wynagrodzenia zasadniczego otrzymywałyby osoby, które wykonują zawód medyczny w podmiotach leczniczych udzielających świadczeń szpitalnych wyłącznie w związku z przeciwdziałaniem COVID-19 lub w wyodrębnionych komórkach organizacyjnych. Osoby takie muszą mieć bezpośredni kontakt z pacjentem z podejrzeniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2 lub zarażonym tym wirusem. Natomiast za pracę w nadgodzinach przysługiwać ma dodatek specjalny do wynagrodzenia wynoszący połowę wynagrodzenia zasadniczego. Finansowanie ma pochodzić z budżetu centralnego.
Jednocześnie wprowadzono obowiązek poddawania raz w tygodniu badaniom pod kątem wykrycia wirusa SARS-CoV-2 personelu medycznego, ale też osób zatrudnionych w domach pomocy społecznej, zakładach opiekuńczo-leczniczych lub pielęgnacyjno-opiekuńczych, a także regionalnych placówkach opiekuńczo-terapeutycznych. Badanie realizowane byłyby w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii oraz w okresie 60 dni od odwołania tego stanu.
Równocześnie wprowadzono obowiązek zapewnienie pracownikom tych placówek odpowiednich środków ochrony osobistej. Koszty z tym związane pokryć ma również budżet państwa.
Regulacja zakłada również wykonywanie przez akredytowane laboratoria diagnostyczne badań na obecność koronawirusa.
Koszty tych badań będą ponosiły osoby występujące o ich przeprowadzenie
— wyjaśnił Kleina.
Ponadto personelowi medycznemu „z pierwszej linii frontu” przysługiwać ma urlop wytchnieniowy, czyli zwolnienie od wykonywanej pracy w wymiarze 7 dni do wykorzystania w ciągu 12 miesięcy oraz w przypadku objęcia obowiązkową kwarantanną lub izolacją przyznanie zasiłku chorobowego w wymiarze 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku.
Regulacja zakłada również finansowanie z budżetu państwa – w części finansowanej przez podmiot leczniczy (pracodawcę) - składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe.
Dodatkowo projekt umożliwia fizjoterapeutom wykonywanie zdalnie określonych usług, a aptekom sporządzanie i sprzedawanie produktów dezynfekujących.
Placówki otrzymały również możliwość tworzenia Zespołu Wsparcia Lekarzy i Pielęgniarek, który składać ma się z osób studiujących na kierunkach medycznych (przyszłych lekarzy, dentystów, położników czy pielęgniarzy).
Jednocześnie zgodnie z regulacją utworzony ma być państwowy fundusz celowy zasilany m.in. środkami pochodzącymi z programu UE Coronavirus Response Investment Initiative (20 mln zł). Środki miałyby być przeznaczone m.in. na zakup testów, środków ochrony osobistej, wyrobów medycznych i sprzętu medycznego, w tym wyposażenia stanowisk intensywnej terapii.
Uchwała w 75. rocznicę zakończenia II wojny światowej
Senat przyjął w środę uchwałę w 75. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie; złożył w niej hołd żołnierzom wszystkich armii alianckich, którzy oddali życie w walce z niemieckim nazizmem i Polakom – żołnierzom, uczestnikom ruchu oporu i ludności cywilnej – ofiarom II wojny światowej.
W uchwale podkreślono, że 8 maja 1945 roku „zakończył się, rozpoczęty przez dwa zbrodnicze systemy totalitarne – niemiecki nazizm i sowiecki komunizm - największy i najkrwawszy konflikt zbrojny w dziejach ludzkości: II wojna światowa”.
Polska pierwsza stawiła zbrojny opór najeźdźcom. Naród Polski nigdy się nie poddał, a żołnierz polski walczył u boku armii sojuszniczych na wielu frontach. Szacuje się, że pod koniec II wojny światowej łącznie walczyło przeciw Niemcom ponad pół miliona polskich żołnierzy. Porównywalną liczbę stanowili członkowie różnych organizacji podziemnych działających w okupowanej Polsce. Polska była jedynym krajem okupowanym przez III Rzeszę, w którym nie utworzono kolaboracyjnych struktur władz państwowych, politycznych i wojskowych. W Polsce istniał zaś największy i najsilniejszy ruch oporu w Europie, z ewenementem na skalę światową – Polskim Państwem Podziemnym i jego konspiracyjnymi siłami zbrojnymi – Armią Krajową. Polska była też jednym z nielicznych krajów okupowanej Europy, w którym za pomoc Żydom groziła kara śmierci, a pomimo tego to Polaków jest najwięcej wśród osób, którym przyznano odznaczenie +Sprawiedliwy wśród Narodów Świata+ za ratowanie Żydów z Holocaustu
— czytamy w uchwale.
Podkreślono, że w trakcie wojny Niemcy i Sowieci dopuszczali się masowych mordów na ludności cywilnej i jeńcach wojennych, wysiedleń, kradzieży i celowego niszczenia mienia. Jak wskazano, były to znaki charakterystyczne całej okupacji niemieckiej i sowieckiej w Polsce: ludobójstwo, niszczenie elity narodowej, morderstwa i masowe egzekucje, deportacje, wypędzenia, obozy koncentracyjne, więzienia, łapanki, wywózki do prac przymusowych i do łagrów, eksploatacja ekonomiczna, grabież mienia i dóbr kultury, celowe niszczenie polskiego majątku narodowego.
W wyniku tej zbrodniczej działalności Polska poniosła niezrekompensowane starty w ludziach i w majątku narodowym, o czym mamy obowiązek przypominać całej wspólnocie międzynarodowej
— wskazano w uchwale.
Zaznaczono, że podjęty w tych niezwykle trudnych warunkach wojenny wysiłek żołnierza i społeczeństwa polskiego w znaczący sposób przyczynił się do pokonania hitlerowskiej, niemieckiej III Rzeszy.
Jednak jej rozgromienie nie zwróciło Polakom wolności. Jałtańska umowa wielkich mocarstw pozostawiła Polskę w sowieckiej strefie wpływów i odebrała Polakom prawo suwerennego decydowania o własnym losie. Polacy nie zaakceptowali tego stanu (walka Żołnierzy Wyklętych, protesty robotnicze, organizacje podziemia antykomunistycznego, powstanie i działalność NSZZ „Solidarność”, doniosła rola Kościoła Katolickiego), nie poddali się i wywalczyli rzeczywistą niepodległość po 1989 roku
— podkreślili senatorowie w uchwale.
W 75. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie Senat Rzeczypospolitej Polskiej składa hołd bohaterskim żołnierzom wszystkich armii alianckich, którzy oddali życie w zwycięskiej walce z niemieckim nazizmem, oraz oddaje cześć Polakom – żołnierzom, uczestnikom ruchu oporu, członkom Polskiego Państwa Podziemnego, ludności cywilnej – ofiarom II wojny światowej
— czytamy.
gah/PAP
W związku z problemami z dystrybucją drukowanej wersji tygodnika „Sieci” (zamykane punkty sprzedaży, ograniczona mobilność społeczna) zwracamy się do państwa z uprzejmą prośbą o wsparcie i zakup prenumeraty elektronicznej - teraz w wyjątkowo korzystnej cenie! Z góry dziękujemy!
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/500137-pracowita-noc-w-senacie-przeglosowano-regulacje-wscovid-19
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.