W Sejmie zakończyły się rozmowy w ramach okrągłego stołu dotyczącego wyborów z udziałem polityków wszystkich klubów i koła. Po spotkaniu politycy skomentowali obrady.
Uczestnicy rozmów
Ze strony Prawa i Sprawiedliwości w obradach uczestniczyli posłowie Przemysław Czarnek i Marek Suski, Koalicję Obywatelską reprezentuje Robert Kropiwnicki, PSL-Kukiz15 Władysław Kosiniak-Kamysz i Stanisław Tyszka, a Konfederację Janusz Korwin-Mikke. Z Lewicy są to szef klubu Krzysztof Gawkowski, wiceprzewodniczący Krzysztof Śmiszek, rzeczniczka klubu Anna Maria Żukowska i lider Lewicy Razem Adrian Zandberg.
Zaproponujemy kilka rozwiązań, m.in. aby formuła spotkań koalicyjno-opozycyjnych towarzyszyła nam aż do momentu, w którym zamknie się proces legislacyjny ustawy dotyczącej wyborów
— przekazał PAP Gawkowski przed spotkaniem.
Zaproponujemy również, aby ten okrągły stół został poszerzony i żeby następne spotkanie odbyło się z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim i przedstawicielami Senatu po to, żeby prace nad ustawą w Senacie nie były wydłużane
— dodał. Gawkowski poinformował także PAP, że po spotkaniu planowana jest konferencja prasowa.
Czarnek: Pochylimy się nad wszystkimi poprawkami opozycji do ustawy ws. wyborów
Przemysław Czarnek na konferencji prasowej po „okrągłym stole” ugrupowań sejmowych powiedział, że 7 sierpnia na urzędzie prezydenta RP „musi być prezydent na kolejną kadencję”.
To, można powiedzieć, jest taką granicą, która jest nie do przekroczenia z naszego punktu widzenia i to z kolei generuje wszystkie inne terminy, które są związane czy z zarządzeniem, przeprowadzeniem wszystkich czynności wyborczych i przede wszystkim przeprowadzeniem wyborów. To jasno kolegom z opozycji raz jeszcze podkreślimy, pokazując, że to wynika wprost z tej ustawy, którą wczoraj uchwaliliśmy
— dodał.
Zwrócił uwagę, że ustawa PiS ws. wyborów prezydenckich została we wtorek przyjęta „zdecydowaną większością głosów w Sejmie, nie tylko głosami PiS, a też znacząca część parlamentarzystów wstrzymała się od głosu, nie była przeciwna tej ustawie, jedynie klub Koalicji Obywatelskiej i część posłów Lewicy głosowała przeciwko”.
To jest nowość w naszym parlamencie, i to daje rzeczywiście podstawę do jakiegoś optymizmu co do dalszych prac na tą ustawą
— ocenił poseł PiS.
Dodał, że na rozmowach „okrągłego stołu” wraz z posłem Markiem Suskim (PiS) zapowiedzieli, że „absolutnie z uwagą pochylą się nad wszystkimi poprawkami, które będą prezentowane przez ich kolegów z opozycji, a które mogłyby ewentualnie jeszcze dążyć do tego, żeby rozwiać wszelkie wątpliwości przede wszystkim wyborców, bo to wyborcy są w tym momencie najważniejsi, obywatele Rzeczypospolitej Polskiej, którzy mają wybrać prezydenta na następną kadencję”.
Tak, aby te wybory były maksymalnie transparentne, maksymalnie bezpieczne, a zatem maksymalnie wolne, jak to jest tylko możliwe
— dodał.
Jak mówił, w ocenie posłów PiS uchwalona we wtorek ustawa „takie wymogi spełnia i takie bezpieczeństwo, wolność i powszechność gwarantuje, ale jeśli będą się pojawiały jeszcze propozycje, które mogłyby uczynić ją jeszcze lepszą, dlaczego nie, jesteśmy otwarci, ale to wymaga rzeczywiście współpracy opozycji”.
I ta współpraca została na tym spotkaniu zapowiedziana, więc jesteśmy optymistycznie do tego nastawieni i otwarci na tę współpracę
— podkreślił Czarnek.
Kropiwnicki: 28 czerwca nie da się przeprowadzić rzetelnych wyborów
Robert Kropiwnicki powiedział z kolei PAP, że „teraz jest piłka po stronie Senatu i to Senat powinien nad tą ustawą (ws. przeprowadzenia wyborów prezydenckich) procedować”.
W tym kształcie, w jakim Sejm przyjął ustawę o wyborach prezydenckich, ta ustawa jest nie do przyjęcia
— powiedział.
Pytany, czy jest szansa, aby w Senacie ustawę tak poprawić, powiedział, że „można próbować poprawiać”.
Ale doświadczenia są złe, jeśli chodzi o PiS, bo przyjmują w Sejmie tylko te poprawki, które im pasują
— zaznaczył.
Kropiwnicki przyznał, że podczas środowego spotkania z ust przedstawicieli PiS padła data 28 czerwca jako możliwa data wyborów prezydenckich.
Uważam, że dzisiaj 28 czerwca jest datą nierealną, bo nie da się zrobić w ciągu 6 tygodni nowych, wolnych i uczciwych wyborów
— ocenił poseł KO.
Można najwyżej robić drugą rundę tych wyborów, które się nie odbyły (10 maja)
— dodał.
Kosiniak-Kamysz: „To było dobre spotkanie”
To było dobre spotkanie, bo wreszcie wszyscy mówili ludzkim głosem, rzadko to się spotyka w polskim parlamencie
— mówił po „okrągłym stole” prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.
Jako Koalicja Polska jesteśmy zdeterminowani, aby wyprowadzić Polskę z chaosu i rozgardiaszu prawnego
— dodał.
Kosiniak-Kamysz podkreślał, że „trzeba jak najszybciej przyjąć i ustanowić dobre, rzetelne prawo, które umożliwi głosowanie Polakom i umożliwi wybranie prezydenta RP”. Powtórzył, że KP podtrzymuje swoje propozycję, aby wybory odbywały się przez dwa dni, a lokale wyborcze otwarte były dłużej (w godz. 6-22).
Jesteśmy zwolennikami, by kontynuować te spotkania na forum klubów parlamentarnych z udziałem senatorów
— poinformował prezes PSL.
Jesteśmy jako KP zdeterminowani, aby wprowadzić normalność w Polsce, dlatego podjęliśmy te rozmowy
— dodał.
Według Kosiniaka-Kamysza wszystko wskazuje na to, że wybory odbędą się 28 czerwca.
Wszystkie działania partii rządzącej są przygotowywane pod 28 czerwca
— powiedział lider PSL.
Interesy polityczne są w tym momencie dosyć jasne - PiS zależy, aby wybory odbyły się jak najszybciej, a PO żeby jak najpóźniej, a Koalicji Polskiej zależy na tym, żeby one odbyły się w sposób sprawny, rzetelny, demokratyczny i bezpieczny dla obywateli
— podkreślał Stanisław Tyszka.
Na tym będziemy się skupiać w tych dalszych pracach, które mam nadzieję, że nastąpią
— dodał.
Tyszka ocenił, że PiS „bardzo się boi, iż jeszcze parę razy pan prezydent zarapuje i straci całkowicie szanse na reelekcję”. PO z kolei „nie wie, kto jest ich kandydatem”, stąd dziś „interes partyjny triumfuje nad tworzeniem dobrego prawa”.
To spotkanie jest jednak optymistycznym zwiastunem, bo może uda się usiąść i uzgodnić poprawki wszystkich sił politycznych w Senacie
— podkreślił Tyszka.
Prace Senatu warunkiem porozumienia
Na samym początku spotkania okrągłego stołu zaproponowaliśmy, że podstawowym warunkiem porozumienia powinno być to, że prace w Senacie będą skrócone, że nie będziemy pracowali nad ustawą 30 dni, tylko będziemy pracowali krócej tak, żeby wybory prezydenckie w Polsce, mogły być przeprowadzone w Polsce, zdecydowanie wcześniej
— powiedział Gawkowski po spotkaniu z udziałem przedstawicieli klubów i koła sejmowego, które odbyło się z inicjatywy Lewicy.
Dodał, że „jest zgoda wszystkich partii politycznych, że wybory prezydenckie w Polsce powinny odbyć się w sposób demokratyczny, konstytucyjny, otwarty i w poszanowaniu praw Państwowej Komisji Wyborczej”.
Inicjatywa Lewicy
Szef klubu Lewicy zaproponował w niedzielę wszystkim klubom parlamentarnym spotkanie okrągłego stołu, aby porozmawiać na temat przeprowadzenia wyborów prezydenckich.
Chcemy odbyć spotkanie, które pozwoli zastanowić się, jak w Polsce przeprowadzić uczciwe, rzetelne, wolne, bezpośrednie i konstytucyjne wybory, takie które nie będą nikogo dzieliły
— mówił Gawkowski.
Chcemy spotkania, które pozwoli zastanowić się, jak przeprowadzić uczciwe i rzetelne wybory(…). Wyciągamy rękę do PiS, do innych partii opozycyjnych i mówimy: „chodźmy razem, usiądźmy do stołu razem”
— powiedział szef klubu Lewicy.
Nowa ustawa dot. wyborów prezydenckich
Sejm uchwalił we wtorek wieczorem nową ustawę dotyczącą tegorocznych wyborów prezydenckich, autorstwa PiS. Przewidziano w niej, że głosowanie odbędzie się metodą „mieszaną” - w lokalach wyborczych oraz dla chętnych - korespondencyjnie. Choć ustawa zakłada możliwość ponownej rejestracji kandydatów, którzy mieli wziąć udział w wyborach prezydenckich 10 maja (bez konieczności ponownego zbierania podpisów poparcia), to daje też prawo startu nowym kandydatom.
as/kb/PAP
W związku z problemami z dystrybucją drukowanej wersji tygodnika „Sieci” (zamykane punkty sprzedaży, ograniczona mobilność społeczna) zwracamy się do państwa z uprzejmą prośbą o wsparcie i zakup prenumeraty elektronicznej - teraz w wyjątkowo korzystnej cenie! Z góry dziękujemy!
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/500004-rozmowy-przy-okraglym-stole-w-sprawie-wyborow
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.