Zachęcam do śledzenia profilu „Pałac 2020. Zapiski z kampanii” na portalu wPolityce.pl. To moje autorskie spojrzenie na przebieg kampanii prezydenckiej Andrzeja Dudy, który 5 lutego 2020 roku w Lubartowie (woj. lubelskie) potwierdził oficjalnie, że będzie ubiegał się o reelekcję. Od czasu wybuchu pandemii koronawirusa nikt nie był w stanie zagwarantować, kiedy wybory się odbędą. Wiemy, że nie stało się to 10 maja. Ale prezydenta wybrać musimy, więc i kampania Andrzeja Dudy będzie się toczyła. A ja ją będę śledził i opisywał. Marcin Wikło
= = =
12 maja 2020 r.
2 dni po terminie
Strategia Bezpieczeństwa Narodowego RP 2020 zatwierdzona podpisem prezydenta.
Hołd dla marszałka Józefa Piłsudskiego w 85. rocznice jego śmierci.
Andrzej Duda spotyka się z marszałek Sejmu, na jutro zaprosił do Pałacu marszałka Senatu.
Czekamy na nowa kampanię, czekamy, a marszałek Elżbieta Witek nie chce, by ją pospieszać. Na podjęcie decyzji o rozpisaniu nowych wyborów ma jeszcze 13 dni.
CZYTAJ TAKŻE: RELACJA. Sejm przyjął ustawę dot. głosowania w wyborach prezydenckich! Senatorowie PiS gotowi do pracy w Izbie Wyższej
Strategia Bezpieczeństwa z podpisem PAD
Prezydent Andrzej Duda zatwierdził własnym podpisem Strategię Bezpieczeństwa Narodowego RP, którą 30 kwietnia br. przyjął rząd.
CZYTAJ TAKZE: NASZ NEWS. Prezydent podpisze nową Strategię Bezpieczeństwa. Głównym zagrożeniem agresywna Rosja
Poprzednia strategia przyjęta była 6 lat temu przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Andrzej Duda podkreślał dzisiaj, że od tego czasu zmieniła się zarówno Polska, jak i nasze otoczenie.
Przygotowanie tego dokumentu zajęło kilka lat, a odnosi się on przede wszystkim do zmian, które nastąpiły w okresie ostatniego pięciolecia. (…) Ostatnia strategia pochodziła z grudnia 2014 r. Jakże inna była wtedy rzeczywistość naszego bezpieczeństwa i to pod każdym względem. (…) Ta strategia uwzględnia wszystkie aspekty, które w międzyczasie, pomiędzy grudniem 2014 r., a dniem dzisiejszym się wydarzyły
— dodał Andrzej Duda.
Prezydent zauważył, że w 2014 r. na terenie Polski nie były jeszcze rozlokowane wojska NATO, później w Polsce powstała wschodnia flanka Sojuszu, co w ocenie Andrzeja Dudy jest „oczywistym elementem bezpieczeństwa dla nas, państw bałtyckich i państw NATO południowej części Europy”.
Strategia Bezpieczeństwa Narodowego jest fundamentalnym dokumentem, który będzie służył wypracowaniu odpowiednich ustaw a bezpieczeństwo nie ma ceny; bezpieczeństwo jest fundamentem rozwoju, jest fundamentem społeczeństwa
— mówił z kolei premier Mateusz Morawiecki.
W strategii w bardzo jasny sposób zdiagnozowany jest kierunek, z którego może płynąć w kierunku Polski zagrożenie w wielu wymiarach.
Najpoważniejsze zagrożenie stanowi neoimperialna polityka władz Federacji Rosyjskiej, realizowana również przy użyciu siły militarnej. Agresja na Gruzję, nielegalna aneksja Krymu oraz działania we wschodniej Ukrainie naruszyły podstawowe zasady prawa międzynarodowego i podważyły filary systemu bezpieczeństwa europejskiego
— czytamy w strategii 2020.
Uroczystość odbyła się przed południem w Pałacu prezydenckim, uczestniczyli w niej m. in. premier Mateusz Morawiecki, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński, szef MSZ Jacek Czaputowicz, szef Sztabu Generalnego WP gen. Rajmund Andrzejczak oraz szef BBN Paweł Soloch.
Dokument opublikowano na stronach Biura Bezpieczeństwa Narodowego w językach polskim i angielskim.
CZYTAJ TAKZE: Potwierdziły się nasze doniesienia! Prezydent Duda podpisał nową Strategię Bezpieczeństwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej
Hołd dla Marszałka
Po uroczystości podpisania Strategii Bezpieczeństwa prezydent udał się pod nieodległy pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie oddał mu współtwórcy niepodległej Polski w 85 rocznicę jego śmierci.
CZYTAJ TAKŻE: Przedstawiciele państwa pamiętają. Prezydent oddał hołd Piłsudskiemu, Anna Anders złożyła wieniec przed grobem ojca
Duma z pielęgniarek
Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda złożyli życzenia z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarek i Położnych. Prezydent podkreślił, że „pandemia Covid-19 zmieniła wszystko” w naszej rzeczywistości i dotknęła najbardziej dotknęła chorych i zarażonych, „ale zaraz po nich – pracowników służby zdrowia”.
Jesteśmy Państwu bardzo wdzięczni za to, że stoją Państwo w pierwszym szeregu walki o życie i zdrowie nas wszystkich – myślimy i mówimy o Państwu jako o naszych bohaterach, którym winniśmy szacunek i wsparcie
— powiedział prezydent
Nie traćmy nadziei na powrót do normalności w szpitalach, przychodniach, domach opieki i hospicjach. We wszystkich innych miejscach pracy, w całej naszej przestrzeni publicznej. Nie traćmy ducha! Wspierajmy się w tym trudnym czasie! Bądźmy razem!
— zaapelowała pierwsza dama.
Rozmowy o wyborach
Na profilu Kancelarii Prezydenta RP poinformowano o spotkaniu Andrzeja Dudy z marszałek Sejmu Elżbietą Witek. Nie ma oficjalnego komunikatu o temacie rozmowy, ale można przypuszczać, że najbardziej poruszającą obecnie sprawą jest kwestia przyjęcia przez parlament przepisów dotyczących wyborów prezydenckich.
Prezydent Andrzej Duda spotkał się we wtorek z marszałek Sejmu Elżbietą Witek, a na środę umówiony jest z marszałkiem Tomaszem Grodzkim
— poinformował PAP rzecznim prezydenta Błażej Spychalski.
Spotkanie prezydenta z marszałkiem Senatu ma rozpocząć się o godzinie 11.
CZYTAJ TAKŻE: Co dalej z nowym prawem wyborczym? Prezydent Duda spotkał się z marszałek Witek. Na jutro umówiony jest z Tomaszem Grodzkim
Kampania #DUDA2020 w obrazach (cz.3)
Do tej pory w kampanii (która formalnie się zakończyła, ale nie została zwieńczona wyborami) wydarzyło się już tak wiele, że postanowiłem poprzednie dni Państwu przypomnieć. Jakie obrazy zostały mi w pamięci z tym trzech miesięcy? Zapraszam!
73 dni do wyborów. W Rabce, czyli „u siebie”
W tej części Polski Andrzej Duda zawsze podkreśla, że czuje się „jak u siebie” i w zasadzie można by potraktować to dosłownie. Rodzina prezydenta pochodzi bowiem ze Starego Sącza, który jest oddalony o godzinę drogi od Rabki, którą odwiedziliśmy 27 lutego 2020 roku.
Dzień rozpoczął się od wzruszającej uroczystości odsłonięcia obelisku poświęconego śp. Marii Kaczyńskiej, która spędziła tutaj lata szkoły podstawowej i liceum. Najbardziej jednak z tego dnia zapamiętam żywiołowy występ miejscowej Małej Kapeli Góralskiej. Prezydentowi też się podobało, tak bardzo, że mimo protestów ochrony postanowił zrobić sobie z nimi nietypowe zdjęcia. Dosłownie utonął między młodymi muzykami.
Drugi przystanek tego dnia, to było spotkanie w Limanowej. Też z góralskim ogniem, też „jak u siebie”.
CZYTAJ TAKŻE: 73 dni do wyborów. Prezydent Andrzej Duda: „Dziękuję Rabce, że pamięta o swojej Marii”. WIDEO I ZDJĘCIA
70 dni do wyborów. Prezydent biegnie „Tropem Wilczym”
Kwestie pamięci historycznej są dla prezydenta Andrzeja Dudy wyjątkowo ważne. Dlatego zaprasza do pałacu bohaterów, dlatego uczestniczy w spotkaniach i akcjach, które mają przypominać o ważnych wydarzeniach.
1 marca 2020 roku z okazji Dnia Pamięci Andrzej Duda pobiegł „Tropem Wilczym”. Symboliczny dystans 1963 metrów (związanym z datą śmieci ostatniego Żołnierza Wyklętego Józefa Franczaka „Lalusia”) pokonał w Mińsku Mazowieckim.
CZYTAJ TAKŻE: 70 dni do wyborów. Prezydent pobiegł „Tropem Wilczym”. „Niezłomnych trzeba podnieść do rangi pamięci narodowej”
67 dni do wyborów. Peron w Końskich…
4 marca 2020 roku to miał być ten dzień, który stanie się źródłem nieskończonych żartów z Andrzeja Dudy. Chodziło o pusty peron w Końskich, na którym prezydent podpisał ustawę przywracającą połączenia kolejowe właśnie w takich miejscach. Ten peron miał się stać symbolem „ruiny państwa PiS”, ale hejterzy przeszarżowali. Jak ważne to było wydarzenie, dali temu dowód mieszkańcy miejscowości, którzy w kilkaset osób przyszli na nieczynną stację, mimo, że nikt nie planował tutaj i nie ogłaszał spotkania z prezydentem.
CZYTAJ TAKŻE: 67 dni do wyborów. Peron w Końskich to wieloznaczny symbol, ale na pewno nie powód do wstydu dla Andrzeja Dudy
65 dni do wyborów. Podpis czy weto?
Na spotkania wyborcze 6 marca 2020 roku w Szczytnie i Piszu (woj. warmińsko-mazurskie) znów przyszły setki osób, ale to był dzień, który zakończył się bardzo ważną i poważną decyzją. Prezydent ostatecznie podpisał ustawę przyznającą mediom publicznym rekompensatę z tytułu utraconych opłat abonamentowych.
I choć na zdjęciach ze wspomnianych spotkań Andrzej Duda szeroko się uśmiecha, to jasne było, że w głowie ma już wieczorną konferencję prasową, podczas której ogłosi decyzję podjętą w ogniu zmasowanej krytyki przeciwników, ale i własnego obozu. Pojawiły się nawet wypowiedzi wysoko postawionych polityków PiS, którzy sugerowali, że w przypadku weta kandydatura Dudy miałaby zawisnąć na włosku…
CZYTAJ TAKŻE: 65 dni do wyborów. Koniec kampanii w cieniu dylematu - nie ma weta, jest podpis. Od jutra wraca tryb „normalny”
Jutro kolejna część podsumowania kampanii 2020. Zapraszam.
RELACJA Z POPRZEDNICH DNI NA MOIM BLOGU PAŁAC 2020. ZAPISKI Z KAMPANII. ZACHĘCAM DO CZYTANIA CODZIENNIE.
Marcin Wikło
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/499968-2-dni-po-terminie-hold-dla-marszalka-i-podpis-pod-strategia