„Prawdziwi sędziowie bronią honoru SN przed brutalnym drylem narzucanym przez tymczasowego prezesa Zaradkiewicza” - napisał dziś na Twitterze Tomasz Grodzki, marszałek Senatu.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Grodzki komentuje sytuację w SN
W cieniu sporów wyborczych dzisiaj kolejny akt ponurego spektaklu w Sądzie Najwyższym. Prawdziwi sędziowie bronią honoru SN przed brutalnym drylem narzucanym przez tymczasowego prezesa Zaradkiewicza. Muszą wytrwać, aby Sąd Najwyższy pozostał nadal najważniejszym sądem w Polsce
— napisał Grodzki.
Wyłoniono członków komisji skrutacyjnej
Przewodniczący obradom Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego sędzia Kamil Zaradkiewicz poinformował o wyłonieniu członków komisji skrutacyjnej na podstawie protokołu głosowania dostarczonego mu w sobotę. Część sędziów kontestuje ten sposób wyłonienia komisji. Sędzia poprosił jednocześnie wybranych członków komisji o przygotowanie kart do właściwego głosowania na kandydatów na I prezesa SN.
W piątek, wybierając członków komisji skrutacyjnej sędziowie głosowali, oddając głos za albo przeciwko kandydaturze. Zgłoszono po jednej kandydaturze z każdej z izb. Żadna nie uzyskała wymaganego poparcia. W sobotę miały obowiązywać inne zasady głosowania. Z każdej z izb wyłoniono dwóch kandydatów, a zgodnie z założeniem sędziowie mieli wybierać między nimi, nie oddając głosów negatywnych. Część sędziów zagłosowała jednak w inny sposób. Do protokołu głosowania zdanie odrębne złożyła sędzia Izby Dyscyplinarnej Małgorzata Bednarek. Jak wskazała, na 42 kartach głosujący sędziowie przy każdym nazwisku pisali słowo „nie”.
Zgodnie z zapowiedzią wtorkowe obrady miały zacząć się od kolejnego przeliczenia głosów. Nie wiadomo było, w jaki sposób się to odbędzie i jak długo potrwa.
Na początku obrad Zaradkiewicz podał pięć nazwisk sędziów każdej z izb, którzy mają stworzyć komisję skrutacyjną. Jak dodał, zostały one wyłonione na podstawie protokołu głosowania dostarczonego mu w sobotę. Część sędziów kontestuje ten sposób wyłonienia komisji. Pytania w tej sprawie do sędziego Zaradkiewicza kierowała sędzia Marta Romańska z Izby Cywilnej, sugerując, że Zaradkiewicz zachowuje się jak „jednoosobowa komisja skrutacyjna”.
Sędziowie chcą odroczenia obrad
Zaradkiewicz poinformował jednocześnie, że grupa sędziów zwróciła się do niego z wnioskiem o odroczenie obrad do 26 maja. We wniosku wskazano, że „dotychczasowy przebieg posiedzenia wskazuje na istnienie podstawowych proceduralnych problemów uniemożliwiających efektywne przeprowadzenie wyborów na kandydatów na I prezesa SN”.
Wskazano w nim również, że do tego czasu Kolegium Sądu Najwyższego powinno „zaproponować taki sposób procedowania przez zgromadzenie ogólne, który efektywnie mógłby rozstrzygnąć wątpliwości związane z niepełną regulacją prawną”, ewentualnie wystąpić o dokonanie odpowiednich zmian legislacyjnych. Zaradkiewicz wniosek odrzucił, argumentując m.in., że „dotychczasowy przebieg posiedzenia wskazał, że udało się przezwyciężyć istniejące przeszkody proceduralne”. Zapowiedział też, że nie dopuści do „dalszej obstrukcji na tej sali”. Jednocześnie zarządził przerwę i poprosił wybranych członków komisji o przygotowanie kart do właściwego głosowania na kandydatów na I prezesa SN.
Podczas zorganizowanego w przerwie briefingu prasowego sędzia Krzysztof Rączka z Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych podkreślił, że padało do tej pory wiele słów na temat tego, że część sędziów „doprowadza do destrukcji działania zebrania sędziów Sądu Najwyższego”.
Otóż to nie jest nasza wina, to nieumiejętność prowadzenia kooperatywnego działania pana przewodniczącego, nieumiejętność prowadzenia jakiegokolwiek zespołu prowadzi do tego, że my nie możemy posunąć się naprzód
— ocenił.
xyz/wkt/PAP/TT
W związku z problemami z dystrybucją drukowanej wersji tygodnika „Sieci” (zamykane punkty sprzedaży, ograniczona mobilność społeczna) zwracamy się do państwa z uprzejmą prośbą o wsparcie i zakup prenumeraty elektronicznej - teraz w wyjątkowo korzystnej cenie! Z góry dziękujemy!
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/499872-grodzki-zachwycony-obstrukcja-starych-sedziow-sn