„Jesteśmy odpowiedzialni za państwo i wiemy, że to co najważniejsze dziś, to przeprowadzenie w konstytucyjnym czasie i trybie wyborów prezydenckim. Wiemy już w jakim trybie, w jakim czasie, mogą się one odbyć. (…) Przygotowaliśmy projekt ustawy, który chcielibyśmy, aby jeszcze dzisiaj został opublikowany na stronach Sejmu” - powiedziała wicepremier Jadwiga Emilewicz na konferencji prasowej.
Nowy projekt dot. wyborów
Emilewicz podkreśliła, że ma nadzieję, że w pracach nad projektem weźmie udział opozycja
Słysząc deklarację opozycji, która zainteresowana jest tym razem naprawdę, aby przyjąć ustawę, która pozwoli przeprowadzić wybory, liczymy na współpracę
—powiedziała.
Ten projekt zakłada przywrócenie rolę PKW
—dodała.
Chcielibyśmy, aby projekt jak najszybciej wypełnił próżnię legislacyjną
—zaznaczyła.
Jak powiedział Przemysław Czarnek, projekt zakłada głosowanie zarówno w lokalach wyborczych i drogą korespondencyjną.
Przedkładamy projekt z możliwością głosowania korespondencyjnego, będzie to powszechne głosowanie korespondencyjne na wniosek. Każdy wyborca, który będzie chciał głosować korespondencyjnie będzie mógł to zrobić na wniosek, na 12 dni przed terminem wyborów. O zamiarze głosowania trzeba powiadomić komisarza wyborczego za pośrednictwem urzędu gminy. (…) Wybory prezydenckie będą się odbywały normalnie w lokalach wyborczych, z tym że każdy, kto nie będzie chciał przyjść do lokalu wyborczego będzie mógł oddać głos korespondencyjnie
—powiedział Czarnek.
Co zakłada projekt ustawy PiS?
Głosowanie korespondencyjne będzie wyłączone w przypadku głosowania w odrębnych obwodach głosowania utworzonych m.in. w zakładach opieki zdrowotnej, domach pomocy społecznej, domach studenckich lub zespołach domów studenckich, zakładach karnych i aresztach śledczych oraz w obwodach głosowania utworzonych na polskich statkach morskich, a także w przypadku udzielenia przez wyborcę niepełnosprawnego pełnomocnictwa do głosowania.
Żeby wziąć udział w głosowaniu korespondencyjnie wyborca - zgodnie z projektem - będzie musiał powiadomić komisarza wyborczego za pośrednictwem urzędu gminy do 12 dnia przed dniem wyborów, a wyborca podlegający w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych – do 5 dnia przed dniem wyborów.
Wyborca za granicą zgłaszać ma chęć głosowania korespondencyjnego konsulowi do 12 dnia przed dniem wyborów. Zgłoszenie będzie mogło być dokonane ustnie, pisemnie, lub w formie elektronicznej za pośrednictwem dedykowanej usługi udostępnionej przez ministra właściwego ds. informatyzacji.
Wyborca, który zgłosi zamiar głosowania korespondencyjnego w kraju, otrzymać ma z urzędu gminy, nie później niż 5 dni przed dniem wyborów, pakiet wyborczy.
Pakiet wyborczy - zgodnie z projektem - będzie mógł być doręczony do wyborcy przez upoważnionego pracownika urzędu gminy. Wyborca będzie mógł osobiście odebrać pakiet wyborczy w urzędzie gminy, jeżeli zadeklarował to w zgłoszeniu zamiaru głosowania korespondencyjnego.
W przypadku kandydata, zarejestrowanego przez Państwową Komisję Wyborczą w wyborach zarządzonych na 10 maja 2020 r., zgłoszonego ponownie jako kandydata na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej przez odpowiedniego pełnomocnika wyborczego komitetu wyborczego, który zawiadomił o uczestnictwie w wyborach na podstawie ust. 1, uznaje się danego kandydata za zarejestrowanego kandydata na Prezydenta Rzeczypospolitej w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r. przez Marszałka Sejmu w kolejnym terminie
—głosi projekt ustawy, do którego dotarła PAP.
Wraca rola PKW
Państwowa Komisja Wyborcza określi, w drodze uchwały, wzór karty do głosowania, w tym sposób oznaczenia jej autentyczności, wzór i rozmiar koperty na pakiet wyborczy, koperty zwrotnej, koperty na kartę do głosowania, oświadczenia (o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania - PAP) oraz instrukcji głosowania korespondencyjnego, uwzględniając konieczność zapewnienia tajności głosowania oraz zwięzłości i komunikatywności instrukcji
—głosi projekt ustawy klubu PiS.
Zakłada on również, że z ustawy z 16 kwietnia o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-21), wykreślony zostaje m.in. przepis mówiący, że w wyborach prezydenckich 2020 r. PKW nie określa wzoru karty do głosowania i nie zarządza ich druku.
kk
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/499758-jest-nowy-projekt-dot-wyborow