Stanowisko Senatu ws. ustawy o głosowaniu korespondencyjnym zostanie przekazane do Sejmu wraz z pakietem innych uchwał, które w środę podejmie Senat - poinformowała PAP wicedyrektor Centrum Informacyjnego Senatu Anna Godzwon. Głosowania w Senacie odbędą się zapewne późnym popołudniem lub wieczorem - dodała.
CZYTAJ TAKŻE:
Senat odrzucił ustawę ws. głosowania korespondencyjnego
Senat we wtorek wieczorem odrzucił ustawę ws. głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich 2020 r. Teraz wnioskiem Senatu zajmie się Sejmu.
Stanowisko Grodzkiego
Godzwon pytana, kiedy marszałek Senatu Tomasz Grodzki przekaże do Sejmu stanowisko ws. ustawy dotyczącej głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich poinformowała, że uchwała ta zostanie przekazana „wraz z pakietem innych uchwał, które dzisiaj podejmie Senat”.
Jak dodała, głosowania w Senacie odbędą się w środę po zakończeniu rozpatrywania punktów przewidzianych w porządku obrad.
Zapewne późnym popołudniem lub wieczorem
— zaznaczyła wicedyrektor Centrum Informacyjnego Senatu.
Do odrzucenia w Sejmie stanowiska Senatu wymagana jest bezwzględna większość głosów - o jeden głos więcej, niż wszystkich pozostałych głosów (przeciw i wstrzymujących się). Obecnie klub PiS liczy 235 posłów, spośród których 18 to posłowie koalicyjnego Porozumienia.
Sejm wznowił obrady
W środę po godz. 10 Sejm wznowił obrady. Posłowie zajmą się rządowym projektem nowelizacji ustawy o nawozach i nawożeniu oraz ustawy o Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Nie wykluczone, że odbędzie się też głosowanie nad uchwałą Senatu ws. ustawy o głosowaniu korespondencyjnym.
Część posłów Porozumienia zapowiedziała, że nie zagłosuje za odrzuceniem weta Senatu. Zdaniem lidera Porozumienia Jarosława Gowina przeprowadzenie wyborów w maju z uwagi na epidemię jest niemożliwe.
Szef komitetu wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski mówił PAP, że jeśli posłowie Porozumienia zagłosują wbrew rekomendacji PiS, będą musieli opuścić klub PiS i rządzącą koalicję Zjednoczonej Prawicy.
Posłowie zajmą się w środę także rządowym projektem nowelizacji ustawy o nawozach i nawożeniu oraz ustawy o Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa. W Sejmie odbędzie się też debata nad rządowym projektem ustawy o systemach homologacji typu UE i nadzoru rynku silników spalinowych przeznaczonych do maszyn mobilnych nieporuszających się po drogach.
Rozpatrzone zostanie też sprawozdanie komisji o rządowym projekcie nowelizacji ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz nowelizacją ustawy o sposobie obliczania wartości rocznego produktu krajowego brutto.
Posłowie wysłuchają też informacja Rady Ministrów o sytuacji osób starszych w Polsce za 2018 r.
Grodzki: ustawa o głosowaniu korespondencyjnym będzie dostarczona do Sejmu w środę
Stanowisko Senatu ws. ustawy o głosowaniu korespondencyjnym będzie dostarczona do Sejmu w środę, razem z innymi uchwałami podjętymi przez Senat podczas środowej sesji - poinformował marszałek Tomasz Grodzki.
Senator Aleksander Szwed (PiS) po wznowieniu środowych obrad izby zwrócił się do marszałka Tomasza Grodzkiego z pytaniem, kiedy zostanie przekazana do Sejmu ustawa o głosowaniu korespondencyjnym.
Będzie dostarczony dzisiaj razem z dokumentami z dzisiejszej sesji, a jeżeli jej nie skończymy, będzie dostarczony w odpowiednim czasie - dzisiaj
— odpowiedział Grodzki.
Z wnioskiem formalnym o imiennie głosowanie nad wszystkimi punktami środowego posiedzenia wystąpił senator Marek Martynowski (PiS). Grodzki poinformował jednak, że taki wniosek można złożyć w odniesieniu do głosowania nad konkretnym punktem.
Ten wniosek nie może być rozciągnięty na wszystkie głosowania, musi być na każde głosowanie indywidualnie
— wyjaśnił marszałek.
wkt/PAP
W związku z problemami z dystrybucją drukowanej wersji tygodnika „Sieci” (zamykane punkty sprzedaży, ograniczona mobilność społeczna) zwracamy się do państwa z uprzejmą prośbą o wsparcie i zakup prenumeraty elektronicznej - teraz w wyjątkowo korzystnej cenie! Z góry dziękujemy!
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/498963-sejm-wznowil-obrady-co-z-glosowaniem-korespondencyjnym?fbclid=IwAR2KrW0duayp-u4i3c60k7AC_DMQBrc-buRrKoL2oOc49DvtW-6ttiFa4UE
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.