Trzy senackie komisje: ustawodawcza, praw człowieka i samorządu terytorialnego kontynuują w poniedziałek prace nad ustawą o głosowaniu korespondencyjnym. Obrady rozpoczęły się po godz. 11.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Minister Szumowski: Mam nadzieję, że ustawa o wyborach nie zostanie odrzucona przez Senat. Może nastąpić całkowity kryzys polityczny
Obradują senackie komisje
To ciąg dalszy posiedzenia połączonych komisji z 28 kwietnia ws. ustawy o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r., uchwalonej 6 kwietnia z inicjatywy PiS. Wówczas senackie komisje: ustawodawcza, praw człowieka, praworządności i petycji oraz samorządu terytorialnego i administracji państwowej przerwały prace nad ustawą, by rząd mógł dostarczyć m.in. projekty aktów wykonawczych.
Szef PKW: Obawiam się, iż w pełnym zakresie nie uda się przeprowadzić wolnych wyborów
W ubiegły wtorek komisje wysłuchały głosu ekspertów, m.in. przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej, Rzecznika Praw Obywatelskich oraz przedstawicieli Związku Miast Polskich i stowarzyszeń sędziowskich. Po zakończeniu obrad komisji szef PKW Sylwester Marciniak powiedział, że podziela krytyczne opinie wobec ustawy.
Z mojego punktu widzenia jest tyle zastrzeżeń, że obawiam się, iż w pełnym zakresie nie uda się przeprowadzić wolnych wyborów
— powiedział Marciniak w rozmowie z dziennikarzami w Senacie.
Pozostałe opinie
Opinie pozostałych zaproszonych na posiedzenie komisji gości były jeszcze bardziej krytyczne - wskazywano w nich na ogół na możliwą sprzeczność przepisów ustawy z konstytucją. Konstytucjonalista dr hab. Ryszard Piotrowski wyraził pogląd, że wybrany na jej podstawie prezydent będzie pozbawiony odpowiedniej legitymacji.
Będzie można podważać ustawy, na których złożony będzie jego podpis
— ocenił.
Przeciwko ustawie są senatorowie opozycji, mającej w Senacie minimalną większość. Popierają ją senatorowie PiS. Ustawą Senat zajmie się na plenarnym posiedzeniu, rozpoczynającym się we wtorek.
Kwiatkowski: „Informacja w sprawie druku kart do głosowania jest lepiej chroniona niż same karty”
Jak poinformował senatorów szef komisji ustawodawczej Krzysztof Kwiatkowski (niez.), wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin odpowiedział na wniosek trzech połączonych komisji, zwracających się o projekty aktów wykonawczych do ustawy o wyborach korespondencyjnych, że do projektów poselskich nie ma obowiązku przedstawiania takich aktów, a ustawa była projektem poselskim.
W sprawie drugiego wniosku - o dołączenie korespondencji z Pocztą Polską w sprawie druku kart do głosowania szef MAP odpowiedział, relacjonował Kwiatkowski, że jego resort nie jest właściwy w odniesieniu do drukowania kart do głosowania, a podejmował jedynie działania w związku z decyzją premiera, adresowaną do Poczty Polskiej.
Z kolei Poczta Polska odpowiedziała trzem połączonym komisjom, że sprawa druku kart wyborczych to informacja prawnie chroniona i stanowi tajemnicę przedsiębiorstwa.
Informacja w sprawie druku kart do głosowania jest lepiej chroniona niż same karty
— skomentował Kwiatkowski.
Senatorowie otrzymali też informację o podstawie prawnej udostępniania Poczcie Polskiej danych PESEL - miała nim być decyzja premiera z 16 kwietnia skierowana do Poczty Polskiej.
Projekt aktu wykonawczego do ustawy o wyborach korespondencyjnych udostępniło jedynie MSZ - poinformował Kwiatkowski.
Informacje te skomentował senator Bogdan Klich (KO), oceniając, iż Poczta Polska w sprawie spisu wyborców działała bezprawnie.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Ustawa o głosowaniu korespondencyjnym
Ustawa o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r. zakłada, że głosowanie w tegorocznych wyborach prezydenckich odbędzie się wyłącznie drogą korespondencyjną. Nowe przepisy dają też marszałkowi Sejmu możliwość przesunięcia terminu wyborów, jednak w granicach wyznaczonych przez konstytucję (czyli najpóźniej na 23 maja).
Przewiduje też, że minister aktywów państwowych - m.in. po zasięgnięciu opinii PKW - ma określić wzór karty do głosowania, zlecić sporządzenie pakietów wyborczych, określić szczegółowy tryb ich doręczania przez operatora wyznaczonego (Pocztę Polską) do wyborcy i odbierania kopert zwrotnych, a następnie sposób postępowania z kopertami zwrotnymi dostarczonymi do właściwej gminnej obwodowej komisji wyborczej do zakończenia głosowania.
xyz/PAP
*
W związku z problemami z dystrybucją drukowanej wersji tygodnika „Sieci” (zamykane punkty sprzedaży, ograniczona mobilność społeczna) zwracamy się do państwa z uprzejmą prośbą o wsparcie i zakup prenumeraty elektronicznej - teraz w wyjątkowo korzystnej cenie! Z góry dziękujemy!
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/498621-ile-to-jeszcze-potrwa-senat-debatuje-nad-ustawa-ws-wyborow