Prezydent Andrzej Duda w niedzielę w dniu Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja odznaczył Orderem Orła Białego - najwyższym odznaczenie państwowym Rzeczpospolitej Polskiej - historyka prof. Wojciecha Roszkowskiego oraz onkologa prof. Andrzeja Kułakowskiego.
Uroczystość wręczenia przez prezydenta Andrzeja Dudę Orderu Orła Białego
Lekarz, chirurg onkolog, profesor nauk medycznych, współtwórca nowoczesnej chirurgii onkologicznej w Polsce, prof. Andrzej Kułakowski został odznaczony Orderem Orła Białego:
W uznaniu znamienitych zasług dla polskiej onkologii, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej oraz popularyzowanie polskiej myśli naukowej na świecie”.
Ekonomista, historyk, nauczyciel akademicki, autor publikacji z zakresu historii Polski, w tym wydawanej w podziemiu pod pseudonimem Andrzej Albert „Najnowszej historii Polski” prof. Wojciech Roszkowski został odznaczony Orderem Orła Białego:
W uznaniu znamienitych zasług w popularyzowaniu i upowszechnianiu wiedzy naukowej, za zaangażowanie na rzecz kształtowania społeczeństwa obywatelskiego i działalność publiczną”.
Prezydent: „Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy”
Swoją obecnością i tym, za co otrzymujecie najważniejszy order, pokazujecie że „Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy” - mówił prezydent Andrzej Duda do odznaczonych profesorów.
Pomimo tego trudnego okresu, w jakim się znaleźliśmy, nie tylko trwa ojczyzna, nie tylko trwa naród, ale przede wszystkim panowie swoją obecnością tutaj i tym, za co otrzymujecie ten liczący sobie ponad 300 lat wspaniały polski order, najważniejszy, pokazujecie, że „Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy”. To można powiedzieć w jakimś sensie czyniliście obydwaj swoim życiem, swoją służbą
— mówił prezydent podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim.
Zwracając się do prof. Kułakowskiego, prezydent mówił, że położył on podwaliny pod polską chirurgię onkologiczną i uratował życie wielu ludziom; jak ocenił, to postać „absolutnie nietuzinkowa”, mająca wielki wkład w rozwój polskiej medycyny ostatnich dziesięcioleci.
Pan profesor całym swoim dorosłym, zawodowym życiem, dorosłą służbą Polsce i rodakom, toczył walkę o to, aby jak najwięcej ludzi przetrwało, aby jak najwięcej kobiet mogło żyć spokojnie, mimo, że zapadło na straszliwą chorobę onkologiczną
— powiedział Andrzej Duda. Zaznaczył, że prof. Kułakowski to „jeden z bohaterów ruchu Amazonek, współtwórca tego stowarzyszenia”.
Prezydent powiedział też, że ”prof. Wojciech Roszkowski, to walka o Polskę, o prawdę, o sprawiedliwość i wolność”.
Ale przede wszystkim o prawdę dla sobie współczesnych i dla kolejnych pokoleń
— podkreślił. Wskazywał na „wielkie zamiłowanie do polskie historii i to nie tej, jaką wolno było badać, ale tej historii prawdziwej”.
Jak mówił, książki autorstwa Roszkowskiego w podziemnym wydaniu trafiały w ręce młodych ludzi, którzy mogli się z nich dowiedzieć o rzeczach, o których gdzie indziej nie mogli przeczytać.
Prof. Roszkowski: Życie jest zadaniem; te wszystkie zadania nazwałbym Polską
Prof. Roszkowski, który zabrał głos również w imieniu odznaczonego Orderem Orła Białego onkologa prof. Andrzeja Kułakowskiego, dziękował za dostrzeżenie „wśród wielu ludzi zasłużonych dla kraju”.
Wspólna dla nas jest opinia, że życie jest zadaniem, że tych zadań oczywiście jest w życiu bardzo dużo, my je wybieramy i natrafiamy na nie, w pewnego rodzaju służbie, każde z tych zadań jest inne, bo jesteśmy kim innym, do czego innego powołani
— mówił profesor.
Te wszystkie zadania składają się w mojej opinii, zwłaszcza jeżeli przyjrzymy się (im) w całości, to ja bym to zadanie nazwał Polską
— dodał Roszkowski.
Sylwetka prof. Kułakowskiego
Andrzej Kułakowski urodził się w 1929 roku. W okresie II wojny światowej uczestniczył w konspiracyjnym harcerstwie, następnie w Narodowej Organizacji Wojskowej i Armii Krajowej. Po powrocie do Warszawy ukończył Liceum im. Stefana Batorego. W 1953 r. został absolwentem studiów medycznych na Akademii Medycznej w Warszawie.
W tym samym roku podjął pracę w Klinice Chirurgicznej Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie, kierowanej przez Tadeusza Koszarowskiego. Andrzej Kułakowski specjalizował się w zakresie chirurgii (I stopnia w 1959) oraz chirurgii onkologicznej (1961). Stopnie naukowe doktora i doktora habilitowanego uzyskiwał odpowiednio w 1964 i w 1978.
W 1993 r. otrzymał tytuł profesora nauk medycznych. W 1972 r. objął kierownictwo kliniki, był zastępcą dyrektora, a w latach 1991–1998 dyrektorem Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie.
Specjalizował się m.in. w leczeniu nowotworów piersi z uwzględnieniem operacji odtwórczych po mastektomii i rehabilitacji pooperacyjnej, leczeniu nowotworów głowy i szyi, raka przełyku, operacjach jelita grubego i resekcjach miąższu wątroby.
Był także prezydentem Organizacji Europejskich Instytutów Onkologii. Członek Towarzystwa Chirurgów Polskich i Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, założyciel i prezes Towarzystwa Marii Skłodowskiej-Curie w Hołdzie.
Odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim (1995) i Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą (2001) Orderu Odrodzenia Polski. Wyróżniony tytułem doktora honoris causa Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie.
Sylwetka prof. Roszkowskiego
Prof. Wojciech Roszkowski znany jest przede wszystkim jako autor historii Polski XX wieku, wydawanych w wersjach jedno-, trzy- i siedmiotomowej, a także współautor podręczników historycznych, pisanych z Anną Radziwiłł.
Książki o historii Polski pisał już w wydawnictwach drugiego obiegu, pod pseudonimem Andrzej Albert.
W latach 2004-09 był europosłem, wybranym z list Prawa i Sprawiedliwości. W 2005 był członkiem honorowego komitetu poparcia Lecha Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich. W 2009 nie ubiegał się o reelekcję do Parlamentu Europejskiego.
Wojciech Roszkowski urodził się w 1947 roku w Warszawie. W 1965 ukończył VIII Liceum Ogólnokształcące im. Króla Władysława IV w Warszawie, następnie w 1971 studia na Wydziale Handlu Zagranicznego Szkoły Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie. Pracował na tej uczelni w Katedrze Historii Gospodarczej. W 1978 obronił doktorat, a w 1987 uzyskał habilitację z nauk ekonomicznych. Od października 1990 pracował też w Instytucie Studiów Politycznych PAN jako kierownik Zakładu Europy Środkowo-Wschodniej, a od listopada 1990 do sierpnia 1993 był prorektorem Szkoły Głównej Handlowej, w której w latach 1991–2010 zajmował stanowisko profesora. W 1996 otrzymał tytuł profesora nauk humanistycznych.
W latach 1994–2000 był dyrektorem Instytutu Studiów Politycznych PAN.
W latach 1997–1998 był członkiem Rady Inicjatyw Wydawniczych przy Ministrze Kultury, a w latach 1999–2001 członkiem Rady Instytutu Dziedzictwa Narodowego. Został też członkiem rady Centrum im. Adama Smitha, redaktorem naczelnym „Studiów Politycznych” i przewodniczącym rady Muzeum Historii Polski. Wszedł w skład Komitetu Obrony Dobrego Imienia Polski i Polaków.
W 2005 założył w Warszawie stowarzyszenie Instytut Jagielloński. W 2011 r. został członkiem rady nadzorczej Telewizji Polskiej. W 2015 r. był członkiem jury konkursu „Książka Historyczna Roku”.
W 2016 r. ukazała się trzytomowa książka „Świat Chrystusa”, w której Wojciech Roszkowski zajął się czasami starożytnymi. W 2020 r. „Magazyn Literacki KSIĄŻKI” za jego książkę „Roztrzaskane Lustro. Upadek cywilizacji zachodniej” przyznał jemu oraz Wydawnictwu Biały Kruk nagrodę specjalną dla najlepszej publikacji dekady z zakresu nauk humanistycznych.
kb/PAP
*
W związku z problemami z dystrybucją drukowanej wersji tygodnika „Sieci” (zamykane punkty sprzedaży, ograniczona mobilność społeczna) zwracamy się do państwa z uprzejmą prośbą o wsparcie i zakup prenumeraty elektronicznej - teraz w wyjątkowo korzystnej cenie! Z góry dziękujemy!
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/498515-prof-roszkowski-i-prof-kulakowski-z-orderem-orla-bialego