W procesie projektowania i druku elementów przyszłego pakietu wyborczego zastosowano wysokiej jakości zabezpieczenia, które uniemożliwiają wykonanie kopii techniką kserograficzną, a tym samym ich fałszowanie - zapewniła w czwartek Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych. Z kolei ministerstwo infrastruktury poinformowało, że przygotowało projekt rozporządzenia, które umożliwi odebranie kopert zwrotnych od wyborców niepełnosprawnych, kończących 60 lat i podlegających kwarantannie przez Pocztę Polską pod adresem wskazanym przez wyborcę.
CZYTAJ WIĘCEJ:
Wyciekł wzór pakietu wyborczego?
W środę kandydat na prezydenta Stanisław Żółtek pokazał na konferencji prasowej pokazał wzór pakietu wyborczego, który - jak mówił - otrzymał od pracownika jednej z podkrakowskich firm, która otrzymała zlecenie pakowania zestawów wyborczych przed ich rozsyłką. Według radia RMF FM, Poczta Polska zawiadomiła w tej sprawie ABW. Poczta Polska w czwartkowym oświadczeniu napisała, że nie może odnieść się do sprawy, ponieważ nie wie, co dokładnie zaprezentował Żółtek. Zapewniła, że jeśli zajdzie taka potrzeba, będziemy współpracować „z właściwymi organami państwa”.
W czwartek także pojawiły się także spekulacje o możliwym kopiowaniu lub fałszowaniu pakietów wyborczych.
PWPW zapewnia o bezpieczeństwie
Po południu głos w tej sprawie zabrała PWPW, która odpowiada za druk kat wyborczych.
Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A. informuje, że w procesie projektowania i druku elementów przyszłego pakietu wyborczego zastosowano wysokiej jakości zabezpieczenia, które uniemożliwiają wykonanie kopii techniką kserograficzną, a tym samym ich fałszowanie
—zapewniono w oświadczeniu.
Jak dodano, „wprowadzone zabezpieczenia są podobne do tych stosowanych w dokumentach i drukach zabezpieczonych”.
Gwarantują też w sposób jednoznaczny możliwość weryfikacji autentyczności dokumentu. Wyrażamy pełne przekonanie, że karta wyborcza przygotowana i wytworzona na potrzeby tegorocznych wyborów prezydenckich będzie najlepiej zabezpieczoną kartą wyborczą w historii wyborów w Polsce
—podkreślono w stanowisku PWPW.
MI szykuje ułatwienia dla niektórych wyborców
Ministerstwo infrastruktury przygotowało projekt rozporządzenia, które umożliwi odebranie kopert zwrotnych od wyborców niepełnosprawnych, kończących 60 lat i podlegających kwarantannie przez Pocztę Polską pod adresem wskazanym przez wyborcę.
W Ocenie Skutków Regulacji (OSR) napisano, że dodatkowo wyborcy będą mogli tak jak dotąd skorzystać z odbioru koperty zwrotnej przez operatora wyznaczonego w placówce tego operatora; z zachowaniem określonych terminów.
Dodano, że projektowane rozporządzenie określa tryb postępowania z pakietami wyborczymi, jeśli ich dostarczenie do obwodowej komisji wyborczej do zakończenia głosowania nie było możliwe oraz z kopertami zwrotnymi niedoręczonymi do obwodowej komisji wyborczej do zakończenia głosowania.
Szczegółowe uregulowania tych kwestii umożliwią wyborcom niepełnosprawnym, wyborcom, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat, wyborcom podlegających w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych korzystanie z głosowania korespondencyjnego, jak też zapewnią bezpieczne postępowanie z pakietami wyborczymi i kopertami zwrotnymi
—napisano w OSR.
Proponuje się, aby operator wyznaczony dokonywał odbioru koperty zwrotnej od wyborców niepełnosprawnych oraz wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat. Operator wyznaczony dokonuje odbioru koperty zwrotnej z pakietem wyborczym, jeżeli wyborca w momencie odbioru pakietu wyborczego zgłosił potrzebę odbioru koperty zwrotnej pod wskazanym przez siebie adresem.
Ponadto przedstawiciel operatora wyznaczonego będzie dokonywać odbioru kopert zwrotnych od wyborców podlegających w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych pod adresem doręczenia przesyłki wyborczej z pakietem wyborczym.
W uzasadnieniu do projektu napisano, że w związku z rozprzestrzenianiem wirusa SARS CoV-2, ogłoszonym na obszarze Polski, stanem epidemii, a wcześniej stanem zagrożenia epidemicznego, zaistniała pilna potrzeba wprowadzenia szczególnych rozwiązań i modyfikacji niektórych przepisów ustawy - Kodeks wyborczy, celem stworzenia odpowiednich mechanizmów uwzględniających panujące warunki pandemii. W rezultacie upowszechniono stosowany już uprzednio dla wybranych kategorii wyborców tryb głosowania korespondencyjnego, tak aby w nowym stanie prawnym każdy z wyborców mógł zagłosować nie będąc zmuszonym do osobistego stawiennictwa przy urnie wyborczej, przy zachowaniu odpowiednich wymogów formalnych.
kk/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/498228-pwpw-sfalszowanie-pakietu-wyborczego-jest-niemozliwe