Z prośbą o udostępnienie informacji dotyczących drukowania kart wyborczych zwrócił się we wtorek do Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych rzecznik sztabu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej poseł KO Adam Szłapka. Podobne pismo wystosował do Ministerstwa Aktywów Państwowych.
CZYTAJ TAKŻE:
Sztab Kidawy-Błońskiej chce informacji
Szłapka w obu wnioskach o udostępnienie informacji w trybie dostępu do informacji publicznej zwrócił się z czterema pytaniami: gdzie drukowane są karty wyborcze i pakiety wyborcze na wybory prezydenckie, kto zlecił druk kart i pakietów wyborczych, na jakiej podstawie wybrano drukarnie oraz czy przeprowadzono przetarg. Poseł KO zwrócił się także z prośbą o przedstawienie umowy między zleceniodawcą druku a drukarnią wraz z wartością zamówienia.
Rzecznik sztabu Kidawy-Błońskiej zwrócił się także w tym samym trybie z prośbą o informację do resortu nauki i szkolnictwa wyższego.
Proszę przedstawić listę i treść ekspertyz będących w posiadaniu Rady Ministrów, z których wynika, że wprowadzenie stanu nadzwyczajnego w Polsce w czasie pandemii COVID-19 doprowadzi do przegrania przez polski rząd procesów przed międzynarodowymi trybunałami i- zgodnie ze słowami wiceprezesa Rady Ministrów- „skaże na nędzę obecne i następne pokolenie Polaków”
— czytamy w piśmie Szłapki przesłanym dziennikarzom.
Nowelizacja Kodeksu wyborczego
Ostatnia nowelizacja Kodeksu wyborczego - autorstwa posłów PiS - przyjęta przez Sejm w marcu jako element rządowej „tarczy antykryzysowej” - zakłada rozszerzenie możliwości głosowania korespondencyjnego o osoby mające ponad 60 lat i te, które znajdują się w kwarantannie.
Później Sejm uchwalił specustawę autorstwa PiS, zgodnie z którą wybory prezydenckie w 2020 r. mają zostać przeprowadzone wyłącznie w drodze głosowania korespondencyjnego. Przepisy stanowią też, że w stanie epidemii, marszałek Sejmu może zarządzić zmianę terminu wyborów, określonego wcześniej w postanowieniu. Zgodnie z tą ustawą minister aktywów państwowych ma m.in. po zasięgnięciu opinii PKW określić wzór karty do głosowania, zlecić sporządzenie pakietów wyborczych, określić szczegółowy tryb doręczania pakietów wyborczych przez operatora wyznaczonego (Pocztę Polską) do wyborcy i odbierania kopert zwrotnych, a następnie sposób postępowania z kopertami zwrotnymi dostarczonymi do właściwej gminnej obwodowej komisji wyborczej do zakończenia głosowania.
Ustawa ws głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich 2020 trafiła do Senatu. We wtorek zajmują się nią połączone trzy senackie komisje, posiedzenie Izby zaplanowano na 5 i 6 maja.
Ponadto ustawa o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, która weszła w życie 17 kwietnia zawiera przepis mówiący, że w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii przy przeprowadzaniu wyborów prezydenckich zarządzonych w 2020 r. nie stosuje się przepisów Kodeksu wyborczego dotyczących m.in. wydawania zaświadczeń o prawie do głosowania, głosowania przez pełnomocnika, ustalania przez PKW wzoru karty do głosowania i zarządzania przez nią druku tych kart.
wkt/PAP
W związku z problemami z dystrybucją drukowanej wersji tygodnika „Sieci” (zamykane punkty sprzedaży, ograniczona mobilność społeczna) zwracamy się do państwa z uprzejmą prośbą o wsparcie i zakup prenumeraty elektronicznej - teraz w wyjątkowo korzystnej cenie! Z góry dziękujemy!
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/497828-co-planuje-sztab-po-szlapka-chce-informacji-od-pwpw-i-map
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.