Rozmowy, które prowadzi Jarosław Gowin, są niezgodne z procedurą działania Zjednoczonej Prawicy, naszej koalicji - ocenił szef klubu PiS Ryszard Terlecki. Według niego, pomysł, aby Jarosław Gowin zastąpił Elżbietę Witek na stanowisku marszałka Sejmu, to” nonsens”.
Terlecki w poniedziałek w TVP Info był pytany, co się stanie, jeśli posłowie Porozumienia z liderem Jarosławem Gowinem, nie poprą ustawy, zgodnie z którą wybory prezydenckie w 2020 r. mają zostać przeprowadzone wyłącznie w drodze głosowania korespondencyjnego.
Gowin od kilkunastu dni prowadzi konsultacje w sprawie swej propozycji zmiany konstytucji i zorganizowania wyborów prezydenckich za dwa lata. Na takie rozwiązanie nie zgadza się jednak żadna z sił opozycyjnych, zasiadających w Sejmie. W poniedziałek doszło do spotkania przedstawicieli PO z Gowinem; wzięli w nim udział: szef Platformy Borys Budka, marszałek Senatu Tomasz Grodzki oraz wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska; najważniejszym tematem rozmowy był termin wyborów prezydenckich.
Na razie czekamy spokojnie na to, co nastąpi. Natomiast nie ukrywamy, że rozmowy, które prowadzi poseł Jarosław Gowin, są niezgodne z procedurą działania Zjednoczonej Prawicy, naszej koalicji
— odpowiedział Terlecki.
Jak dodał, troszkę go irytuje, że w sytuacji poważnego kryzysu związanego z pandemią, niewielka grupa posłów próbuje zdestabilizować sytuację w Zjednoczonej Prawicy.
To jest wykorzystanie momentu najgorszego z możliwych, jaki mogli wybrać, gdy walczymy z pandemią koronawirusa
— podkreślił polityk PiS.
Ta sytuacja - jak zauważył - jest w przededniu wyborów w Polsce.
Jest więc w oczywisty sposób źle przez nas przyjmowana
— przyznał szef klubu PiS.
Posłowie na wagę złota
Terleckiemu wskazano, że obecnie kilkunastu posłów Porozumienia jest „na wagę złota” przy kwestii głosowania korespondencyjnego i może być rozstrzygająca dla losów tej ustawy, oraz, że jeśli oni jej nie poprą, w Zjednoczonej Prawicy „będą konieczne jakieś roszady”.
Nie wyobrażam sobie, żeby ta grupa w ten sposób się zachowała, działając przeciwko rządowi Zjednoczonej Prawicy, przeciwko naszej formacji, naszej większości parlamentarnej. Ale gdyby tak się zdarzyło, to trzeba będzie przemyśleć na nowo formułę naszej większości
— zapowiedział Terlecki.
Pytany o pomysł, aby Gowin zastąpił Elżbietę Witek na stanowisku marszałka Sejmu, Terlecki ocenił, że „to nonsens”.
My się na to nie zgodzimy, my takich planów nie mamy, jeśli ma je opozycja, to świadczy o jej naiwności. A jeżeli do tego dołączył - w co wątpię - poseł Gowin to musimy go uprzedzić, że będzie to bardzo źle odebrane w naszym obozie
— powiedział Terlecki.
Nawiązał też do apelu - m.in. zarządów Akademickich Klubów Obywatelskich im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego - o nieodkładanie wyborów prezydenckich.
Myślę, że to nie jest jedyny głos, który nawiązuje do rozsądku tych, którzy być może ten rozsądek stracili. No, jeżeli stracili, to na pewno nie ma dla nich miejsca w Zjednoczonej Prawicy
— oświadczył.
W Senacie jest obecnie specustawa autorstwa PiS, uchwalona 6 kwietnia, zgodnie z którą wybory prezydenckie w 2020 r. mają zostać przeprowadzone wyłącznie w drodze głosowania korespondencyjnego. Zgodnie z tą ustawą minister aktywów państwowych ma - po zasięgnięciu opinii PKW - określić wzór karty do głosowania, zlecić sporządzenie pakietów wyborczych, określić szczegółowy tryb doręczania pakietów wyborczych przez operatora wyznaczonego (Pocztę Polską) do wyborcy i odbierania kopert zwrotnych, a następnie sposób postępowania z kopertami zwrotnymi dostarczonymi do właściwej gminnej obwodowej komisji wyborczej do zakończenia głosowania.
Marszałek Senatu Tomasz Grodzki zapowiedział, że izba wykorzysta przysługujące jej 30 dni na pracę nad ustawą; najbliższe posiedzenie Senatu zaplanowano na 5 i 6 maja.
Budka i Gowin po „jasnej stronie mocy”?
Przekonuję Jarosława Gowina i jego przedstawicieli, że trzeba być po „jasnej stronie mocy”, trzeba wybierać uczciwe, demokratyczne i wolne wybory - powiedział szef PO Borys Budka, relacjonując swoje poniedziałkowe spotkanie z b. wicepremierem i liderem Porozumienia.
W poniedziałek doszło do spotkania przedstawicieli Platformy Obywatelskiej z liderem Porozumienia Jarosławem Gowinem. Wzięli w nim udział: szef Platformy Borys Budka, marszałek Senatu Tomasz Grodzki oraz wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska. Spotkanie dotyczyło wyborów prezydenckich. Budka wyraził w rozmowie z TVN24 pogląd, że w tej sprawie wybór jest „zerojedynkowy” - „pomiędzy uczciwymi, demokratycznymi i bezpiecznymi wyborami, a farsą wyborczą, którą serwuje obecny rząd”.
Jarosław Gowin pokazał, jeden gest już zrobił, wypisał się, mówić kolokwialnie, z tego złego rządu, natomiast potrzebna jest jasna czytelna deklaracja, już nie słowna, ale w postaci konkretnego głosowania
— zaznaczył lider PO.
Jak zauważył, jeśli Senat przyjmie uchwałę o odrzuceniu ustawy dotyczącej wyborów korespondencyjnych, to opozycja do jej podtrzymania w Sejmie będzie potrzebowała też głosów „drugiej strony sceny politycznej”.
I właśnie do tego zachęcam i przekonuję Jarosława Gowina i jego przedstawicieli, że trzeba być po jasnej stronie mocy, trzeba wybierać uczciwe, demokratyczne i wolne wybory, a wszyscy wiemy, że wybory w maju po prostu nie mogą się odbyć
— powiedział szef Platformy.
Dopytywany, przyznał, że nie usłyszał jeszcze od Gowina ostatecznej deklaracji, jak zachowa się podczas głosowania w tej sprawie w Sejmie.
Jarosław Gowin mówił o tym wariancie zmiany konstytucji, który on zaproponował. Ja jestem szczery w tych rozmowach, do bólu szczery, dlatego Jarosław Kaczyński podpisał się pod tego typu projektem, bo wie doskonale, że wydłużenie o dwa lata kadencji Andrzejowi Dudzie jest z punktu widzenia opozycji absolutnie niemożliwe (…) I nawet gdyby opozycja zagłosowała hipotetycznie za takimi zmianami, to odrzuciłby je, więc spokojnie
— stwierdził Budka.
Przekonuję Jarosława Gowina, że to jest właśnie ten test na to, czy jest się po stronie wartości, o których się mówi, czy jest się po stronie rządu, który dąży do państwa autorytarnego z farsą wyborcza, z wyborami przeprowadzanymi przez urzędników, bez niezależnej Państwowej Komisji Wyborczej, ale przede wszystkim, który zamiast zajmować się sprawami gospodarczymi, zwiększeniem liczby testów, ochroną lekarzy, ciągle zajmuje się wyborami
— dodał lider PO.
Powtórzył już wielokrotnie formułowany pogląd, że wybory prezydenckie powinny odbyć się wiosną przyszłego roku.
Jest to możliwe i do tego zachęcam moich kolegów i koleżanki z Porozumienia
— zaznaczył Budka. Pytany czy widzi szansę, aby Gowin pomógł „odsunąć Jarosława Kaczyńskiego od władzy”, szef PO odpowiedział, że na razie stara się przekonać lidera Porozumienia i jego współpracowników, aby opowiedzieli się po stronie „bezpiecznych, uczciwych wyborów”.
Natomiast później otwierają się wszystkie możliwe scenariusze, ale to będzie możliwe po 7 maja, kiedy okaże się czy obecny rząd ma jeszcze większość w parlamencie, czy też tę większość stracił
— zaznaczył Budka.
Gowin od kilkunastu dni prowadzi konsultacje w sprawie swej propozycji zmiany konstytucji i zorganizowania wyborów prezydenckich za dwa lata (pod projektem podpisali się też posłowie PiS, m.in. prezes Kaczyński). Na takie rozwiązanie nie zgadza się jednak żadna z sił opozycyjnych, zasiadających w Sejmie. Platforma chce, aby rząd wprowadził stan klęski żywiołowej, co - według niej, zgodnie z konstytucją - dałoby podstawę do przełożenia wyborów prezydenckich. Budka zaproponował w zeszły poniedziałek, aby wybory odbyły się w maju 2021 roku.
Senackie komisje ustawodawcza, praw człowieka, praworządności i petycji oraz komisja samorządu terytorialnego i administracji państwowej mają we wtorek zająć się uchwaloną z inicjatywy PiS ustawą, zgodnie z którą wybory prezydenckie w 2020 r. mają zostać przeprowadzone wyłącznie w drodze głosowania korespondencyjnego.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: RAPORT O STANIE EPIDEMII
mly/PAP
W związku z problemami z dystrybucją drukowanej wersji tygodnika „Sieci” (zamykane punkty sprzedaży, ograniczona mobilność społeczna) zwracamy się do państwa z uprzejmą prośbą o wsparcie i zakup prenumeraty elektronicznej - teraz w wyjątkowo korzystnej cenie! Z góry dziękujemy.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/497722-terlecki-rozmowy-gowina-niezgodne-z-procedura-zp
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.