W większość, w której z jednej strony będzie Jarosław Gowin, a z drugiej Adrian Zandberg czy pan Czarzasty, nie wierzę – powiedział Adam Bielan w rozmowie z Marcinem Wikło w „Kwadransie politycznym” TVP1.
Przedstawiciele Porozumienia Jarosława Gowina zapowiadają dalsze konsultacje z opozycją ws. propozycji zmiany konstytucji i zorganizowania wyborów prezydenckich za dwa lata. Politycy dementują też doniesienia o możliwości zgłoszenia kandydatury Gowina, na marszałka Sejmu.
CZYTAJ TEŻ:
Wybory korespondencyjne w maju?
Rzecznik sztabu wyborczego prezydenta Andrzeja Dudy przyznał, że ostatnio nie rozmawiał z Jarosławem Gowinem na temat terminu i możliwości przeprowadzenia wyborów w maju.
W ostatnim czasie nie rozmawiałem z panem prezesem Gowinem. Ostatnie posiedzenie władz Porozumienia odbyło się osiem tygodni temu, więc żadnego oficjalnego stanowiska władz Porozumienia w tej sprawie nie ma, ale przypomnę, że pan prezes Gowin dwukrotnie głosował za wyborami korespondencyjnymi
—powiedział i dodał:
Blisko dwa miesiące, czy sześć tygodni temu, kiedy ta ustawa o rozszerzeniu wyborów korespondencyjnych dla seniorów, która obecnie obowiązuje, była w polskim parlamencie. Pan prezes Gowin ją dwukrotnie poparł. Najpierw w Sejmie, a później gdy wróciła z Senatu. Widzę publiczne wypowiedzi prezesa Gowina, który mówi, że głosowanie korespondencyjne jest bezpieczniejsze.
Adam Bielan w „Kwadransie politycznym” TVP1 przyznał jednocześnie, że Jarosław Gowin ma wątpliwości dotyczące terminu - 10 maja. Nie jest on przekonany, czy Poczta Polska będzie w 100% gotowa.
Opiera się na słowach wicepremiera Sasina, który odpowiada za cały ten proces i nadzoruje Pocztę Polską i zapewnia, że będzie ona logistycznie gotowa
—powiedział Bielan.
Opozycja chce rozbić Zjednoczoną Prawicę
Europoseł odniósł się także do ruchów opozycji, która chce skorzystać na politycznym zamieszaniu wokół Jarosława Gowina.
Przedstawiciele opozycji robią wszystko, żeby rozbić koalicję. Rozbić zjednoczoną prawicę i doprowadzić tym samym do upadku rządu. Jako opozycja mają do tego prawo, chociaż wybrali sobie najgorszy możliwy moment, bo gdyby dzisiaj rząd upadł w obliczu kryzysu zdrowotnego, z którym mamy do czynienia na całym świecie, również w Polsce, chociaż Polska stosunkowo najlepiej sobie z tym radzi. Lepiej na pewno niż kraje Europy Zachodniej
—podkreślił Bielan.
W obliczu nadciągającego kryzysu gospodarczego wszyscy ci, którzy przyłożą rękę do upadku rządu i do rozbicia większości, popełnią fatalny polityczny błąd i będą mieć na sumieniu stabilność systemu politycznego w naszym kraju. Nie możemy do kryzysu zdrowotnego, do gospodarczego, dokładać sobie jeszcze kryzys polityczny
—zaznaczył europoseł.
Niektórzy posłowie Porozumienia jak chociaż pan Sośnierz, Maksymowicz i Wypij sugerują, że Zjednoczona Prawica jest na zakręcie, a może nawet na granicy utraty sejmowej większości.
To są akurat posłowie, którzy są pierwszą kadencję w parlamencie, więc być może nie wszyscy sobie zdają sprawę, co oznacza tego rodzaju głosowanie i co oznacza rozbicie klubu. To po prostu oznacza utratę większości przez rząd i przejście na model rządu mniejszościowego, który w polskich warunkach raczej się dotąd w historii nie sprawdzał, albo przyspieszone wybory parlamentarne. Chyba, że w tym parlamencie ukształtuje się inna większość, ale ja w większość, w której będzie z jednej strony będzie Jarosław Gowin, a z drugiej Adrian Zandberg czy pan Czarzasty, nie wierzę
—mówił Adam Bielan.
Program prezydenta Dudy zostanie przedstawiony w najbliższych dniach
Odnosząc się do wyborów prezydenckich, które coraz bliżej polityk podkreślił, że program prezydenta Andrzeja Dudy zostanie przedstawiony w najbliższych dniach.
Rzecznik sztabu Andrzeja Dudy podkreślił, że prezydent chce obronić wszystkie dotychczasowe „zdobycze socjalne”.
Dopytywany o to, co znajdzie się w tych propozycjach, Bielan podkreślił, że ważna jest reakcja na ogólnoświatowy kryzys gospodarczy.
Jeżeli porównamy to, co robiła Platforma i PSL - które tworzyły razem rząd - w odpowiedzi na kryzys w 2008 r., który był dużo mniejszym kryzysem niż to, co nas dzisiaj czeka, to było cięcie programów socjalnych, a przede wszystkim podwyżka wieku emerytalnego
—powiedział.
Bielan podkreślił, że obecny obóz rządzący opowiada się za tym, żeby „obronić wszystkie zdobycze socjalne” dotychczasowych rządów.
Chcemy obronić Polskę plus, będziemy z całą pewnością bronić programu 500 plus oraz niższego wieku emerytalnego
—mówił.
Jak dodał, są to programy „szczególnie ważne w czasie kryzysu”, a ponadto pozwalają utrzymać konsumpcję na „odpowiednim poziomie”.
Zgodnie z lutowym zarządzeniem marszałek Sejmu Elżbiety Witek wybory mają się odbyć 10 maja. Oprócz prezydenta Dudy startują w nich m.in. wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (Koalicja Obywatelska), prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, europoseł Robert Biedroń (Lewica), niezależny kandydat Szymon Hołownia i poseł Konfederacji Krzysztof Bosak.
aes/Kwadrans Polityczny TVP1/PAP
W związku z problemami z dystrybucją drukowanej wersji tygodnika „Sieci” (zamykane punkty sprzedaży, ograniczona mobilność społeczna) zwracamy się do państwa z uprzejmą prośbą o wsparcie i zakup prenumeraty elektronicznej - teraz w wyjątkowo korzystnej cenie! Z góry dziękujemy!
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/497590-bielan-rozbicie-wiekszosci-parlamentarnej-to-bylby-blad