Mieszkańcy Obrzycka w Wielkopolsce wybierają w niedzielnym głosowaniu nowego burmistrza. Ze względu na epidemię w lokalu wyborczym obowiązują szczególne środki ostrożności.
CZYTAJ TAKŻE:
Wybory w Obrzycku
Poprzedni burmistrz Obrzycka Maciej Bieniek zrzekł się mandatu. W styczniu objął stanowisko wicewojewody wielkopolskiego.
Obrzycko liczy 2399 mieszkańców. Uprawnionych do udziału w głosowaniu jest 1879 osób.
O fotel burmistrza ubiega się ośmiu kandydatów, w tym sześciu niezależnych i dwóch należących do partii politycznych.
Głosowanie przebiega bez zakłóceń. Wprowadzono szczególne środki ostrożności
Przewodniczący obwodowej komisji wyborczej nr 1 w Obrzycku Adam Bak poinformował PAP w niedzielę rano, że lokal wyborczy został otwarty punktualnie i głosowanie przebiega bez zakłóceń.
Ze względu na epidemię COVID-19 w lokalu wyborczym obowiązują szczególne środki ostrożności. Jak tłumaczył Bak, „inspekcja sanitarna wyznaczyła nam procedury, do których się stosujemy, czyli m.in. maseczki, jednorazowe rękawiczki, dezynfekcja lokalu, a także dezynfekcja rąk przed wejściem. W lokalu są także dostępne jednorazowe długopisy” – podkreślił.
Dodał, że przez pierwsze półtorej godziny od czasu otwarcia lokalu wyborczego głos oddało około kilkudziesięciu mieszkańców.
Dotychczasowy burmistrz Maciej Bieniek zrzekł się mandatu. 24 stycznia prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki powołał go na stanowisko II wicewojewody wielkopolskiego.
Wybory burmistrza Obrzycka miały się pierwotnie odbyć 5 kwietnia, ale ze względu na epidemię termin został przesunięty na 19 kwietnia, a następnie na niedzielę 26 kwietnia.
Trwają wybory uzupełniające w trzech gminach: Czeremcha, Giby i Rudka
W trzech gminach w Podlaskiem: Czeremcha, Giby i Rudka odbywają się w niedzielę wybory uzupełniające do rad gmin. Głosowanie trwa od godz. 7.00 do 21.00.
Termin wyborów uzupełniających był wcześniej przesuwany w zarządzeniach wydawanych przez wojewodę podlaskiego Bohdana Paszkowskiego, także z powodu epidemii koronawirusa.
W niedzielę wybory się odbywają, z zachowaniem obostrzeń związanych z epidemią. W każdej gminie wybierany jest jeden radny, by uzupełnić skład rady gminy.
Dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Białymstoku Marek Rybnik poinformował PAP, że do południa nie było żadnych informacji o problemach czy nieprawidłowościach.
W gminie Czeremcha działa jedna obwodowa komisja wyborcza. O mandat radnego ubiegają się trzy kandydatki zgłoszone przez lokalne komitety wyborcze. Uprawnionych do głosowania jest ok. 200 osób. Przewodnicząca obwodowej komisji wyborczej Edyta Szymaniuk-Paryż poinformowała PAP, że do południa frekwencja wyborcza wyniosła 16 proc.
Przewodnicząca wyjaśniła, że wszystkich siedmiu członków komisji wyborczej w Czeremsze jest wyposażonych w maseczki i rękawice ochronne. Wyborcy (w maseczkach) dostają jednorazowe rękawiczki i jednorazowe długopisy, są środki odkażające. Po każdym oddaniu głosu przez wyborcę, dezynfekowana jest urna wyborcza oraz stolik, gdzie wyborca oddawał głos.
W gminie Giby wybory odbywają się w jednym lokalu wyborczym, w miejscowości Zelwa, w budynku po byłej szkole podstawowej. Uprawnionych do głosowania jest 225 osób.
Mieszkańcy wybierają radnego po tym, jak w grudniu ubiegłego roku radny Krystian Sołdrzyński zrezygnował z funkcji. W wyborach startuje dwóch kandydatów.
Jedna komisja działa również w gminie Rudka. Z analizy informacji wyborczych w Biuletynie Informacji Publicznej gminy wynika, że również o mandat radnego ubiega się troje kandydatów z lokalnych komitetów wyborczych.
wkt/PAP
W związku z problemami z dystrybucją drukowanej wersji tygodnika „Sieci” (zamykane punkty sprzedaży, ograniczona mobilność społeczna) zwracamy się do państwa z uprzejmą prośbą o wsparcie i zakup prenumeraty elektronicznej - teraz w wyjątkowo korzystnej cenie! Z góry dziękujemy!
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/497493-mieszkancy-obrzycka-wybieraja-burmistrza-zdjecia