Zachęcam do śledzenia profilu „Pałac 2020. Zapiski z kampanii” na portalu wPolityce.pl. To moje autorskie spojrzenie na przebieg kampanii prezydenckiej Andrzeja Dudy, który 5 lutego 2020 roku w Lubartowie (woj. lubelskie) potwierdził oficjalnie, że będzie ubiegał się o reelekcję w wyborach 10 maja 2020 r. Od czasu wybuchu pandemii koronawirusa nikt nie jest w stanie zagwarantować, że wybory się odbędą, ale dopóki nie są odwołane, to kampania formalnie trwa. A my się jej przyglądamy. Marcin Wikło
= = =
24 kwietnia 2020 r.
16 dni do wyborów prezydenckich
Dwa ważne wywiady Andrzeja Dudy, dla radiowej Jedynki i Wiadomości TVP.
O konflikcie wokół Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego prezydent mówił w wywiadzie radiowym.
Spotkanie z naukowcami z Poznania, twórcami polskiego testu na koronawirusa.
Dla kogo antena TVP
Do małego zgrzytu doszło w związku z dwoma istotnymi wydarzeniami na antenie TVP1. Chodzi o wywiad z prezydentem Andrzejem Dudą w „Gościu Wiadomości” oraz orędzie marszałka Senatu prof. Tomasza Grodzkiego. Wywiad zaczął się w TVP1 tuż po głównym wydaniu „Wiadomości”, mniej więcej w tym czasie powinno być wyemitowane orędzie. Ostatecznie przekaz marszałka został puszczony po tym, jak skończyła się część rozmowy emitowana w TVP1 (kontynuowano ją w TVP Info).
Złośliwości już się posypały w kierunku Telewizji Polskiej, ale ja akurat oceniam ten kompromis dobrze. Poza urażonymi ambicjami pewnych osób, szkód raczej nie ma. Widzowie dostali wszystko, co powinni.
Kopertowa dygresja i żenada wyborcza
W dobrym humorze chyba przystąpił do tego wywiadu prowadzonego przez Danutę Holecką prezydent. Pytany o wybory korespondencyjne i „zabójcze koperty”, które według marszałka Grodzkiego ma nam dostarczać Poczta Polska powiedział:
Zabójcze koperty? To znamienne, że mówi o nich marszałek Grodzki
— no to mrugamy okiem, uznajemy, że szpileczka wpita została precyzyjnie i nie wyjaśniamy. Kto ma wiedzieć, wie.
Rozmowa była bardzo obszerna, warto jednak wyodrębnić kilka wątków.
Prezydent rozłożył na czynniki pierwsze plan przedstawiony przez szefa PO Borysa Budkę zakładający, że wybory miałyby się odbyć w maju przyszłego roku.
Pan Borys Budka zaproponował wybory 16 maja. Na jakiej zasadzie? (…)To jest niedorzeczność od strony konstytucyjnej. To jest niepoważne, by sterować stanem klęski żywiołowej do momentu, w którym chcemy przeprowadzić wybory. (…) To jest żenujące
— stwierdził Duda. Bardzo krytycznie ocenił także działania opozycji, która odrzuca jakiekolwiek rozwiązania dotyczące wyborów, co prowadzi do tego, że „mamy stan rozedrgania i niepewności ustrojowej”. Prezydent ocenił, że jest to „całkowicie nieodpowiedzialne”.
CZYTAJ TAKŻE: Prezydent krytykuje pomysł Budki: Niedorzeczność od strony konstytucyjnej. To jest niepoważne i żenujące
Spora część rozmowy dotyczyła także stanu gospodarki i zabiegów, jakie należy wykonać, by zapobiec kryzysowi po epidemii koronawirusa.
CZYTAJ TAKŻE: Prezydent Duda: Wierzę, że jesteśmy bardzo mocnym społeczeństwem. Mamy w sobie moc do przetrwania trudnych czasów
O wyborach i kondycji sądownictwa dla „Jedynki”
Pierwszym tematem, który prezydent podjął w rozmowie z Małgorzatą Raczyńską-Weinsberg w Jedynce Polskiego Radia, była reforma wymiaru sprawiedliwości oraz działania Sądu Najwyższego, w tym kwestia Izby Dyscyplinarnej SN, do której „zamrożenia” wezwała pierwsza prezes SN Małgorzata Gersdorf.
Można śmiało powiedzieć, że ten konflikt dotyczy wizji Polski i tego, co oznacza Polska sprawiedliwa. To jest też w jakimś sensie konflikt środowiskowy
— mówił Andrzej Duda.
Kolejnym ważnym tematem poruszanym w rozmowie były oczywiście zbliżające się wybory prezydenckie. Prezydent zwracał uwagę, że zostały ona zarządzone przez marszałek Sejmu na 10 maja.
W tym zakresie, jak do tej pory, nie ma zmiany. Być może ona będzie. To zależy od decyzji, które będą podejmowane przez polityków, przez większość parlamentarną
— powiedział. Odniósł się także do sytuacji w obozie Zjednoczonej Prawicy, który teraz ma większość parlamentarną.
Liczę, że Jarosław Gowin czuje odpowiedzialność za polskie sprawy i umie porównywać, jak sprawy polskie były prowadzone na przestrzeni ostatnich lat, a jak były prowadzone wcześniej
— powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda.
To wymijająca i dosyć chłodna wypowiedź. Nawet lodowata, przyjmując, że Duda i Gowin spotykają się ostatnio często. To zrozumiałe, że były wicepremier szuka sprzymierzeńców w Dużym Pałacu, ale coś chyba w tej materii mu nie idzie…
CZYTAJ TAKŻE: Prezydent Duda odpowiada na działania Jarosława Gowina: Liczę, że czuje odpowiedzialność za polskie sprawy
O polskim teście na koronawirusa
A propos Jarosława Gowina. Od niedawna nie jest on już wicepremierem i ministrem nauki i szkolnictwa wyższego, ale to jego niewątpliwą zasługą jest wsparcie poznańskich naukowców z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN, którzy opracowali test na obecność koronawirusa.
Dlatego prezydent zaprosił Gowina oraz obecnego ministra Wojciecha Murdzka na spotkanie z naukowcami, które odbyło się w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego w formule wideokonferencji.
Zespół badaczy z ICHB PAN w Poznaniu reprezentowali dyrektor Instytutu prof. dr hab. Marek Figlerowicz oraz przedstawiciele „Wirusowej Grupy Wsparcia” – koordynator dr Luiza Handschuh, dr hab. Katarzyna Rolle, prof. ICHB PAN, dr hab. Agnieszka Fiszer, prof. ICHB PAN, dr hab. Maciej Figiel oraz dr hab. Marcin Krzysztof Chmielewski.
Po kilku tygodniach pracy w trybie 24/7 naukowcom udało się opracować własny test na obecność koronawirusa. Jest on, należy to zaznaczyć, znacznie tańszy od testów komercyjnych. Ogromną zaletą polskiego testu jest fakt, że pokazuje on, czy próbka od pacjenta została pobrana we właściwy sposób.
RELACJA Z POPRZEDNICH DNI NA MOIM BLOGU PAŁAC 2020. ZAPISKI Z KAMPANII. ZACHĘCAM DO CZYTANIA CODZIENNIE.)
Marcin Wikło
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/497354-16-dni-do-wyborow-zabojcze-koperty-i-mowi-o-nich-grodzki