W kwietniu na Zjednoczoną Prawicę chce głosować 36 proc. badanych chcących wziąć udział w wyborach (spadek o 5 punktów). Koalicję Obywatelską popiera 21 proc. (spadek o 7 punktów); w Sejmie znalazłyby się też Lewica, PSL i Konfederacja, które odnotowały wzrost poparcia - wynika z sondażu Kantar.
CZYTAJ TAKŻE:
W kwietniu wśród respondentów, którzy zadeklarowali gotowość wzięcia udziału w wyborach do Sejmu, największe poparcie - 36 proc. - uzyskała Zjednoczona Prawica, którą tworzą Prawo i Sprawiedliwość, Solidarna Polska i Porozumienie. W porównaniu do wyników z poprzedniego miesiąca, w kwietniu poparcie dla partii rządzącej spadło o 5 punktów procentowych.
KO z największym spadkiem
Na drugim miejscu, z poparciem na poziomie 21 proc., uplasowała się Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni). Również Koalicja Obywatelska odnotowała spadek - o 7 punktów procentowych.
Do Sejmu dostałyby się również Lewica, uzyskując 11 proc. głosów (wzrost o 1 punkt procentowy), a także PSL-Koalicja Polska razem z Kukiz’15 (12 proc.; wzrost o 5 punktów procentowych) oraz Konfederacja z poparciem wynoszącym 8 proc. (wzrost o 3 punkty procentowe).
Spośród ogółu osób, które zapowiedziały zamiar głosowania, 12 proc. nie potrafiło zdecydować, na kogo oddałoby głos. Wynik ten wzrósł w stosunku do poprzedniego miesiąca o 3 punkty procentowe.
Ogromna frekwencja
72 proc. ankietowanych deklaruje chęć udziału w wyborach do Sejmu, gdyby odbyły się po epidemii koronawirusa. Zdecydowane deklaracje składa 51 proc. respondentów, natomiast 21 proc. raczej planuje głosować.
Przeciwne stanowisko wyraża 23 proc. pytanych – 10 proc. zapowiada, że raczej nie pójdzie głosować, a 13 proc. osób mówi, że zdecydowanie nie weźmie udziału w wyborach. 4 proc. Polaków jeszcze nie wie, jak postąpi.
W porównaniu do wyników z marca, znacznie wzrósł (o 15 punktów procentowych) odsetek osób zdecydowanie zamierzających głosować, przy jednoczesnym znacznym spadku odsetka osób wskazujących, że raczej wezmą udział w wyborach (o 15 punktów procentowych).
Spadł też odsetek deklarujących, że raczej nie pójdą głosować (o 1 punkt procentowy) oraz wzrósł udział tych, którzy zdecydowanie nie pójdą głosować (o 4 punkty procentowe). Odsetek osób niezdecydowanych w kwestii udziału w głosowaniu zmalał (o 4 punkty procentowe).
Kantar przeprowadził sondaż w dniach 16 – 17 kwietnia 2020 roku na reprezentatywnej próbie 954 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat (preferencje partyjne były mierzone na próbie 687 osób deklarujących „zdecydowanie” lub „raczej” zamiar uczestniczenia w wyborach)
tkwl/PAP
*
W związku z problemami z dystrybucją drukowanej wersji tygodnika „Sieci” (zamykane punkty sprzedaży, ograniczona mobilność społeczna) zwracamy się do państwa z uprzejmą prośbą o wsparcie i zakup prenumeraty elektronicznej - teraz w wyjątkowo korzystnej cenie! Z góry dziękujemy!
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/497269-sondaz-pis-na-zdecydowanym-prowadzeniu