Szef rządu Mateusz Morawiecki rozmawiał we wtorek z internautami w ramach sesji „Q & A” na Facebooku. Premier przez ponad godzinę odpowiadał na najróżniejsze pytania internatów. Specjalnie dla Państwa zebraliśmy najważniejsze i najciekawsze pytania i odpowiedzi premiera Morawieckiego.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA. Sesja Q&A z premierem Morawieckim. „Wybory w maju są absolutnie konieczne, ponieważ zobowiązuje nas do tego konstytucja”
1. Zakaz zgromadzeń publicznych
Premier był pytany na wtorkowej sesji Q&A na Facebooku o to, czy są szanse, że w tym roku zniesiony zakaz publicznych zgromadzeń, wprowadzony w związku z epidemią koronawirusa.
Ten zakaz będzie utrzymywany na pewno przez dłuższy czas; dzisiaj na tych etapach, których nie mamy jeszcze bardzo precyzyjnie opisanych, ponieważ trudno jest podać konkretną datę, a później się z niej wycofywać - myślę, że to byłby błąd. W tych etapach - drugim, trzecim i czwartym - na razie nie mamy w planach znoszenia zakazu zgromadzeń publicznych, ponieważ takie zgromadzenia są potencjalnie tym miejscem, gdzie może dość jednocześnie do bardzo dużej liczby zakażeń
—mówił szef rządu.
Zaznaczył, że rząd chce temu zapobiec i za wszelką cenę tego unikać.
2. Śluby i wesela w czasie pandemii
Morawiecki odpowiadając na pytania zadawane przez użytkowników Facebooka zapewnił, że podczas wesel konieczne jest dystansowanie się i przepisy w tej sprawie zostaną wkrótce doprecyzowane.
Dystans jest potrzebny. Chcemy racjonalnie podejść do tych wesel, jednak liczba osób na weselach musi być ograniczona i to w rozporządzeniu zostanie również ujęte
—zapowiedział premier.
Co do picia i jedzenia w maskach, to tego nie zalecam
—żartował szef rządu.
Radziłbym zdejmować dla tych przyjemności maseczki
—dodał.
Jeśli chodzi o wesela - to tak jak również w różnych innych okolicznościach w pomieszczeniach, tak jak dzisiaj będąc tutaj w pomieszczeniu, na czacie z państwem nie mam maseczki, tak i wtedy również te maski nie będą konieczne
—sprecyzował.
Ten temat wkrótce zostanie zracjonalizowany, zliberalizowany
—zapewnił.
3. Pracownicy transgraniczni
Na pytanie, co ze zniesieniem obowiązkowej kwarantanny dla pracowników transgranicznych Morawiecki odparł, że rząd pochyla się nad tą sprawą.
Będę starał się znaleźć jakiś złoty środek, ale proszę mi wierzyć, że dostawaliśmy wiele maili, petycji, telefonów i wręcz gróźb ze strony różnych grup mieszkańców i starostów, a także burmistrzów i wójtów, którzy bardzo się bali tego, że ten ruch przygraniczny będzie w sposób bez przeszkód dozwolony
—powiedział premier.
Dlatego raz jeszcze zobowiążę wojewodów, żeby w trybie pilnym postarali się wypracować jakieś kolejne rozwiązanie dla osób takich jak pani, takich jak państwo, żeby to zarobkowanie za granicą było możliwe bez konieczności kwarantanny, ale z koniecznością izolacji do takiego stopnia, żeby pozostali mieszkańcy czuli się też zaopiekowani
—oświadczył szef rządu.
Premier zwrócił uwagę, „że na przykład w województwie lubuskim między innymi, dzięki tym przepisom, dzisiaj jest jeden z najniższych wskaźników zakażeń”.
Zgodnie z rozporządzeniem rządu do 26 kwietnia, z możliwością przedłużenia, pozostaje obowiązkowa kwarantanna dla osób przekraczających granicę z Polską.
4. Handel w galeriach
Jedno z pytań dotyczyło planów ewentualnej modyfikacji procesu „odmrażania” gospodarki.
Morawiecki odpowiedział, że nie da się precyzyjnie określić planu działań w związku z epidemią koronawirusa, dlatego rząd zastrzegł sobie w tej sprawie prawo do pewnej elastyczności.
Pokazaliśmy w ramach naszego programu +odmrażania+ gospodarki w jakim takcie chcemy co robić. Jestem też w stałym kontakcie z różnymi branżami (…) Wkrótce spotkam się z przedstawicielami na przykład galerii handlowych
—poinformował szef rządu.
Według niego tego typu obiektów jest w Polsce 400. kilkadziesiąt.
Chcemy, żeby polskie marki, polski handel też wracał do tych galerii
—podkreślił. Morawiecki zwrócił jednocześnie uwagę, że pod pewnymi warunkami dozwolony jest handel w mniejszych sklepach, znajdujących się na przykład przy ulicach.
Natomiast w galeriach handel jest dopuszczalny tylko w sklepach spożywczych, drogeryjnych czy (dopuszczalne są - PAP) usługi pralnicze, ale rozmawiamy z ta branżą również, rozmawiamy z innymi branżami
—zaznaczył Morawiecki.
Podkreślił, że postulat złagodzenia ograniczeń w sklepach (chodzi o wprowadzone od poniedziałku nowe zasady, czyli cztery osoby na jedną kasę w sklepach do 100 m kw. oraz jedna osoba na 15 m kw. powierzchni w placówkach powyżej 100 m kw.) podnosiła sama branża handlowa.
Jest więc możliwość przyspieszania i spowalniania w zależności od tempa walki o sukcesach w walce z koronawirusem
—zapewnił.
5. Rozmowa z kanclerz Merkel
Szef rządu, pytany przez uczestniczącego w sesji Q&A internautę, „jak wygląda współpraca na poziomie międzynarodowym i jak często rozmawia z przywódcami innych państw, odpowiedział, że rozmawia z nimi codziennie. Dodał, że we wtorek jego rozmówcą był przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, a kilka dni temu rozmawiał z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen oraz szefami rządów wielu państw. Zapowiedział także, że na środę jest zaplanowana jego rozmowa z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.
Porozmawiamy o tym kryzysie, (…) co robić, żeby to odbicie po kryzysie było jak najszybsze. Proponuję Plan Marshalla na miarę XXI wieku, wielkie programy inwestycyjne, inwestycje w innowacje, inwestycje w infrastrukturę
—zapowiedział.
Jak przekonywał, „nie możemy pozwolić na to, żeby amerykańskie czy chińskie firmy podbiły Europę - musimy bronić firm europejskich”.
Dlatego zaproponujemy również wkrótce pakiet obrony polskich film przed wrogimi przejęciami
—zapowiedział premier. Zaznaczył, że pakiet ten nie będzie bronił tylko firm, w których udziały ma Skarb Państwa, ale też firm prywatnych, ponieważ - jak zapewnił - „zależy nam na tym, żeby było jak najwięcej polskiej gospodarki w polskim gospodarstwie”.
Szef rządu zwrócił uwagę, że walka o polską własność w polskiej gospodarce trwała na rynku europejskim i rynku globalnym „długie, trudne dekady”.
My byliśmy niestety ograbiani przez naszych sąsiadów również w czasie II wojny światowej, potem w czasach komunizmu przez innych sąsiadów, a wcześniej w czasach rozbiorów. Dzisiaj trzeba chuchać i dmuchać na tę budowaną z mozołem polską klasę średnią, polskich pracowników
—powiedział Mateusz Morawiecki.
6. Egzaminy i matura
Matury, egzaminy zawodowe i egzaminy ósmoklasistów na pewno się odbędą
—zadeklarował premier na Facebooku odpowiadając we wtorek wieczorem na Facebooku na kierowane do niego pytania. Dodał, że egzaminy „prawdopodobnie się odbędą pod koniec czerwca lub na początku lipca”.
O dokładnej dacie postaramy się poinformować na cztery, a najpóźniej na trzy tygodnie przed egzaminami
—dodał.
Zapewnił, że egzaminy będą organizowane „w taki sposób, by były maksymalnie bezpieczne, to znaczy ze sporym dystansem, korzystając ze wszystkich możliwych przestrzeni na terenie placówek szkolnych”.
Myślę, że letnia pogoda będzie dopomagać w tym, żeby takie egzaminy mogły być przeprowadzone
—dodał premier.
Wezwał ósmoklasistów i maturzystów, by jak najlepiej przygotowali się do egzaminów. Pocieszał ich, że nie tylko oni, lecz i inne grupy „wszyscy jesteśmy dotknięci kornawirusem” i apelował o wyrozumiałość.
Odnosząc się do planów wobec studentów i kwestii egzaminów na uczelniach premier powiedział:
Jak pamiętam moje egzaminy, to strach czasami było wejść do pokoju z profesorami, bardzo groźnymi. Myślę, że egzaminy on line są troszeczkę łatwiejsze, mniej stresujące.
7. Głosowanie korespondencyjne
Podczas sesji pytań i odpowiedzi (Q&A) na Facebooku szef rządu był pytany o bezpieczeństwo osób, które będą liczyć głosy w wyborach prezydenckich.
Bezpieczeństwo wyborów korespondencyjnych jest do takiego stopnia wyśrubowane, że ja naprawdę uważam, że to jest najbezpieczniejszy sposób przeprowadzania wyborów. Dlatego dodatkowe ozonowanie kopert, dezynfekcja, pełna ochrona fizyczna osób, które będą roznosiły koperty, a następnie około 30 tysięcy skrzynek, które będą pełniły funkcje urn, będą zbierane do komisji wyborczych i tam w warunkach w pełni sanitarnych będą one liczone
—mówił szef rządu.
Zdaniem Morawieckiego, przeprowadzenie wyborów prezydenckich w maju jest konieczne, ponieważ zobowiązuje do tego konstytucja.
Ci, którzy słuchają jakichś innych refleksji, chciałbym, żeby wzięli pod uwagę to, że to w konstytucji polskiej jest zapisana data, w której te wybory mogą się odbyć - nie wcześniej, niż i nie później niż - i w tej dacie my zamierzamy przeprowadzić te wybory prezydenckie
—pokreślił.
Proces demokratyczny musi się odbywać. Nie wiadomo jak długo będzie koronawirus z nami i stąd decyzja - najmądrzejsza z możliwych - żeby wybory odbyły się w sposób korespondencyjny
—oświadczył premier.
8. Rozgrywki sportowe
Szef rządu był pytany m.in. kiedy kibice będą mogli ponownie dopingować swoje drużyny ze stadionu.
Morawiecki powiedział, że rząd w dyskusji z PZPN, Ekstraklasą i związkami innych dyscyplin sportowych będzie starał się wypracować zasady, które pozwolą na wznowienie w najbliższym czasie rozgrywek bez publiczności.
W pierwszej kolejności zwłaszcza Ekstraklasa - chciałbym, żeby wróciła do rozgrywek. Wiem, że Bundesliga w maju chce wrócić do rozgrywek, inne ligi również o tym rozmawiają. Chcemy czerpać z najlepszych praktyk, uczyć się od tych, którzy analizują to na najróżniejsze sposoby. Ale jednocześnie mamy na względzie ograniczenia sanitarne, bo one są kluczowe, więc będą na pewno brane pod uwagę przy ostatecznych decyzjach
—powiedział szef rządu.
Dodał, że ma nadzieję, iż decyzje będą mogły być zakomunikowane w najbliższych dwóch tygodniach.
9. Centralny Port Komunikacyjny
Jedno z pytań dotyczyło budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Szef rządu zapewnił, że inwestycja ta będzie realizowana.
Filar piąty +tarczy antykryzysowej+ obejmuje dodatkowe środki na cele inwestycji publicznych. To dla mnie bardzo ważna część planu wychodzenia z kryzysu
—podkreślił.
Według niego, w czasie kryzysu inwestycje prywatne „przygasają”, dlatego w to miejsce wchodzą wówczas inwestycje publiczne.
Tak się działo w przypadku poprzednich kryzysów i tak będziemy robić również dzisiaj. Dlatego też Centralny Port Komunikacyjny i wiele innych inwestycji będziemy starali się kontynuować oraz inicjować nowe
—zadeklarował szef rządu.
Dodał, że rozmawiał na ten temat z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen, przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem oraz przywódcami państw członkowskich UE.
Chcę, żeby te programy inwestycyjne, które ruszą za kilka miesięcy, kilka kwartałów, były naprawdę prowadzone z szerokim rozmachem, po to, żeby kompensowały ubytki w programach inwestycji prywatnych
—zaznaczył premier.
Szef rządu odpowiadając na kolejne pytanie, poinformował, że część środków pochodzących z planu inwestycji publicznych będzie dotyczyło transformacji energetycznej.
Ale zabiegam również o to, żeby Unia Europejska miała środki własne dodatkowe, takie jak (pochodzące) z opłaty od wielkich, międzynarodowych korporacji. To przecież wielkie międzynarodowe firmy z Chin, ze Stanów Zjednoczonych, także niektóre europejskie, czerpią ogromne korzyści z funkcjonowania na jednolitym rynku europejskim i to one powinny dodatkowo łożyć na budżet UE, na nowe środki własne
—powiedział Morawiecki.
Podkreślił przy tym, że jest „skrajnym przeciwnikiem” tzw. rajów podatkowych i wspierania firm, które nie płacą podatków w krajach, gdzie prowadzą działalność.
I tak ma być - jeżeli komuś pomagamy, to musi być siedziba tutaj w Polsce. Nie będziemy płacić i pomagać tym, którzy potem rozliczają się gdzieś na Cyprze, w Szwajcarii, na Wyspach Bahama czy Bermudach. To jest nienormalne i my chcemy temu przeciwdziałać”
—zaznaczył szef rządu.
Przypomniał, że podobną zasadę zastosowała już Dania i dodał, że będzie do niej przekonywał pozostałych przywódców innych państw UE.
10. Mandaty
Podczas sesji pytań i odpowiedzi (Q&A) na Facebooku szef rządu był pytany o sens zachowywania dwumetrowej odległości między małżonkami, skoro w domu śpią oni w jednym łóżku. Internauci pytali, czy sensem takiego rozwiązania jest zarobienie na mandatach.
Zapewniam ponad wszelką wątpliwość, że nakładane mandaty mają wyłącznie cel dyscyplinujący, nie mają najmniejszego znaczenia z punktu widzenia budżetowego. To maluteńka kropeleczka w oceanie
—mówił Morawiecki.
Premier tłumaczył, że dystansowanie społeczne między osobami bliskimi zalecane jest z tego powodu, że policjanci nie wiedzą, czy idąca po ulicy para osób to małżeństwo, czy dorosły nastolatek z ojcem czy matką.
Lepiej, żeby czas (policjantów - PAP) był poświęcany na to, na co potrzebują dzisiaj poświęcić swój czas, czyli weryfikację osób, które znajdują się w kwarantannach, czy pomoc straży granicznej w ochronie naszych granic, czy dla zapewnienia naszego bezpieczeństwa w czasach koronawirusa
—wskazywał Morawiecki.
Apelował też o utrzymywanie na ulicach dwumetrowego dystansu, bo - jak mówił - dzięki temu ułatwiamy pracę policji.
kk/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/496833-top-10-najistotniejszych-pytan-do-premiera-morawieckiego