Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w sesji Q&A, w której odpowiadał na pytania internautów m.in. dotyczące walki z koronawirusem, a także planów rządu.
Jak żona i dzieci znoszą zamknięcie w domu?
Moja rodzina spędza ten trudny czas tak samo jak miliony innych polskich rodzin. Muszą przebywać w domu, a wszelkie wyjścia poza dom są tylko wtedy, kiedy są konieczne. Dzieci mają lekcje online.
Co z noszeniem maseczek w lasach?
W lasach nie ma takiego ograniczenia, proszę tylko wszystkich, aby utrzymywali dystans 1,5-2 metry, ponieważ możemy być nieświadomymi nosicielami koronawirusa.
Prośba o zniesienie maseczek
Przede wszystkim chciałbym podziękować wszystkim, którzy stosują się do tego nakazu. To bardzo potrzebny nakaz. (…) Trzeba po prostu nosić maseczki, bo one pomagają w ograniczeniu roznoszenia się koronawirusa.
Kiedy zostanie przywrócona możliwość porodów rodzinnych?
Proszę trzymać się nakazów, ponieważ jedna osoba może doprowadzi do wielkiej liczby zakażeń. Trzymajmy się do zaleceń epidemiologów. Chciałbym, aby ten zakaz został jak najszybciej zniesiony, ale na razie trzymajmy się przepisów
Ile godzin sypia minister Szumowski?
Ja mogę zapytać, czy on w ogóle sypia. Naprawdę jest to osoba o niespożytych pokładach energii, wspaniały minister, który robi wszystko, aby ograniczyć rozwój koronawirusa.
Co z weselami? Czy maseczki będą obowiązywać na weselu?
Dobra wiadomość jest taka, że śluby mogą się odbywać. Jeśli chodzi o wesela, to konieczne jest dystansowanie się, przepisy szczegółowe będą w tym temacie doprecyzowane. Nie zalecam jedzenia i picia w maskach.
Jak często rozmawia pan z przywódcami innych państw?
Codziennie. (…) Jutro jestem umówiony na rozmowę z kanclerz Merkel. Rozmawiamy o tym, co zrobić, aby odbicie po kryzysie było jak najszybsze. Ja proponuję plan Marshalla na miarę XXI wieku. Nie możemy pozwolić na to, aby amerykańskie czy chińskie firmy podbiły Europę. Musimy bronić firm europejskich. To dlatego zaproponujemy wkrótce pakiet obronny firm przed wrogimi przejęciami.
Co z zakazem zgromadzeń publicznych?
Zakaz zgromadzeń publicznych będzie utrzymywany na pewno przez dłuższy czas, ponieważ takie zgromadzenia są potencjalnie tym miejscem, gdzie może dość jednocześnie do bardzo dużej liczby zakażeń.
Czy harmonogram odmrażania gospodarki może być modyfikowany?
Koronawirus rozdaje dziś karty. Musimy zachować pewną elastyczność działania. Pokazaliśmy, w jakim czasie co chcemy robić. Jestem w stałym kontakcie z różnymi branżami. (…) Tam, gdzie Polacy gromadzą się w dużo mniejszy, czyli nie tak jak w galeriach, tam handel jest dozwolony również dzisiaj. Sklepy obuwnicze, ciastkarnie, czy inne sklepy, w reżimie sanitarnym są możliwe dzisiaj. (…) Jest możliwość przyspieszania i spowalniania. Dla mnie najgorszy jest scenariusz hiszpański, belgijski, czy włoski. Również w Niemczech z ogromnym smutkiem czytam doniesienia o zaleceniach dla niektórych szpitali dot. respiratorów, czyli kwalifikowaniu do respiratora bądź nie. Dla mnie to dramatyczne wybory, chcemy ich uniknąć. (…) Cały czas obawiam się gwałtownych przyrostów. (…) Słucham w pierwszej kolejności medyków, a dopiero potem podejmujemy decyzję odnośnie odmrażania poszczególnych sektorów gospodarki.
Kiedy zostanie przywrócona służba zdrowia?
Rozumiem, że chodzi o działy służby zdrowia, które dzisiaj w mniejszym stopniu są dostępne, a jednocześnie bardzo potrzebne. Staramy się, żeby zabiegi, które ratują życie, cały czas się odbywały i one się odbywają. Jednocześnie te zabiegi, które nie ratują życia, są mniej potrzebne, a powodują ryzyko zakażeń, dlatego rzeczywiście zostały przełożone. (…) Proszę o wyrozumiałość - jedna osoba zakażona w służbie zdrowia może doprowadzić do zamknięcia całego szpitala, a to jest prawdziwa tragedia dla mieszkańców powiatu. Proszę być uzbrojonym w cierpliwość.
Jaki jest sens trzymania odległości 2 metrowej na ulicy między małżeństwem?
Policjanci nie wiedzą, czy idąca po ulicy para osób, to mąż i żona, czy nastolatek z ojcem czy matką. Lepiej, żeby ich czas był poświęcany na to, na co powinien, czyli np. weryfikowania osób w kwarantannach. (…) Proszę bardzo tam, gdzie można, utrzymywać dystans społeczny, bo to ułatwia pracę policji.
Co z maturami i egzaminami ósmoklasisty?
Matury i egzaminy ósmoklasisty na pewno się odbędą. Prawdopodobnie pod koniec czerwca lub początek lipca. O dokładnej dacie postaramy się poinformować na cztery, a najpóźniej trzy tygodnie przed egzaminami.
Jak pana żona radzi sobie z lekcjami w domu?
Nasze dzieci mają również lekcje online. Dziękuję wszystkim nauczycielom, którzy próbują prowadzić je w sposób ciekawy, pasjonujący. Widzę, jak dzieci wciągają się w te lekcje. Jestem bardzo wdzięczny wszystkim nauczycielom. (…) Moja żona w cudowny sposób stara się inspirować nasze niesforne dzieciaki. Widzę, że jest coraz lepiej. Dwa tygodnie temu było ciężko, a na przykład wczoraj całkiem nieźle.
Dlaczego ratowanie gospodarki odbywa się kosztem pracowników administracji?
To, że nasi poprzednicy przez ładnych kilka lat mrozili płace w budżetówce, to PiS za to nie odpowiada. W dobrych czasach staraliśmy się podnosić wynagrodzenia w budżetówce. Dzisiaj się czasy nienormalne, niezwykle trudne. (…) Cała tzw. sfera budżetowa - będziemy starali się tam utrzymywać miejsca pracy, ale dostaje też mnóstwo listów, kiedy będą redukcje w administracji. Chcę Państwu obiecać, że będziemy działali na zasadzie maksymalnej oszczędności tam, gdzie to będzie konieczne.
Czy projekt CPK będzie dalej realizowany?
Filar piąty „tarczy antykryzysowej” obejmuje dodatkowe środki na cele inwestycji publicznych. To dla mnie bardzo ważna część planu wychodzenia z kryzysu. (…) Dlatego też Centralny Port Komunikacyjny i wiele innych inwestycji będziemy starali się kontynuować oraz inicjować nowe.
Co z rozgrywkami sportowymi?
Będziemy starali się w rozmowie z naszymi partnerami z PZPN, Ekstraklasy i związkami, klubami z innych dyscyplin wypracować takie zasady, a by w najbliższym czasie mogły się odbywać rozgrywki bez kibiców. (…) Mam nadzieję, że decyzje w tej sprawie będziemy mogli zakomunikować w najbliższych dwóch tygodniach.
Kiedy zostanie wznowiony ruch lotniczy?
W przypadku mniejszych samolotów do 15 osób, to myślę, że tutaj szybciej przywrócimy możliwości. Natomiast co do ruchu międzynarodowego, to rozmawiamy z innymi państwami, bo to zależy także od nich.
W jaki sposób rząd chce zapewnić bezpieczeństwo osobom, które będą liczyć głosy w wyborach?
Bezpieczeństwo wyborów korespondencyjnych jest do takiego stopnia wyśrubowane, że ja uważam, iż do najbezpieczniejszy sposób przeprowadzenia wyborów. (…) Pełna ochrona fizyczna osób, które będą roznosiły koperty. (…) Liczenie głosów będzie odbywało się w warunkach w pełni sanitarnych. (…) Przypomnę, że wybory w maju są wyborami absolutnie koniecznymi, ponieważ zobowiązuje nas do tego konstytucja. Ci z Państwa, którzy słuchają jakiś innych refleksji, chciałbym, aby wzięli pod uwagę to, że w konstytucji jest zapisana data, kiedy te wybory muszą się odbyć. W tej dacie my zamierzamy przeprowadzić wybory. Proces demokratyczny musi się odbywać.
Czy grozi nam hiperinflacja?
Nasza polityka monetarna, fiskalna, są we właściwy sposób ze sobą skorelowane. (…) Zjawiska, które nam grożą, to deflacja. Dbałość o stabilność złotówki będzie jednym z moich priorytetów.
as/Facebook Mateusz Morawiecki/PAP
*
W związku z problemami z dystrybucją drukowanej wersji tygodnika „Sieci” (zamykane punkty sprzedaży, ograniczona mobilność społeczna) zwracamy się do państwa z uprzejmą prośbą o wsparcie i zakup prenumeraty elektronicznej - teraz w wyjątkowo korzystnej cenie! Z góry dziękujemy!
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/496815-relacja-sesja-qa-z-premierem-morawieckim