Kilka dni temu były prezydent Aleksander Kwaśniewski zasugerował w rozmowie z Tomaszem Lisem, aby opozycja nie bojkotowała wyborów, ale wystawiła jednego kandydata, którym miałby być Władysław Kosiniak-Kamysz, i powalczyła z prezydentem Andrzejem Dudą. Takie słowa, a także kilka sondaży, w których lider ludowców pokonuje Małgorzatę Kidawę-Błońską, sprawiły, że Polskiego Stronnictwo Ludowe nabrało wiatru w żagle.
Jeden kandydat opozycji? Ludowcy rozmarzeni
Propozycja Borysa Budki, aby przełożyć wybory na przyszły rok, spotkała się z umiarkowanym entuzjazmem ludowców. Marek Sawicki stwierdził, że to nic nowego, a dawno postulował to Władysław Kosiniak-Kamysz. Z kolei Piotr Zgorzelski udostępnił na Twitterze artykuł z portali Wieści24.pl, który sugeruje, że wciąż jest szansa na wystawienie przez opozycję jednego kandydata, który powalczy z Dudą. Co ciekawe, portal na który powołuje się Zgorzelski, jak pisaliśmy niedawno, ma być powiązany z… PSL-em.
Wspólny kandydat opozycji. Zwiększają się szanse na porozumienie
—napisał poseł ludowców.
Rozmowy na temat wspólnego kandydata trwały w weekend, mają być kontynuowane w tym tygodniu. (…) Na takim rozwiązaniu skorzystają wszyscy, przegranym będzie tylko Andrzej Duda
—czytamy z kolei na wspomnianym portalu.
Kosiniak-Kamysz przedstawia „Plan dla Polski”
Zachowanie sprawności służby zdrowia, wyższe wynagrodzenia dla personelu medycznego, przywrócenie opieki nad dziećmi w placówkach oraz precyzyjne izolowanie osób chorych lub narażonych na COVID-19 - to elementy „Planu dla Polski” przedstawionego przez szefa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza.
Jego zdaniem spełnienie takich warunków pozwoli „odmrozić gospodarkę” - zdjąć niektóre ograniczenia dot. działalności firm wprowadzone przez rząd w walce z koronawirusem.
Kosiniak-Kamysz podkreślił na konferencji prasowej w poniedziałek, że polska gospodarka potrzebuje odmrożenia. Dlatego zaproponował „Plan dla Polski” autorstwa Koalicji Polskiej: PSL i Kukiz 15.
Przedstawił warunki, które mają - w jego ocenie - to umożliwić. Jednym z nich jest „zachowanie sprawności służby zdrowia”.
Jak będą szpitale, które funkcjonują i są bezpieczne dla pracowników, to będą mogły przyjmować i udzielać pomocy
—stwierdził szef PSL. Dodał, że chodzi mu o pomoc nie tylko dla chorych na COVID-19, ale też dla pacjentów z innymi schorzeniami.
Drugą kwestią są wynagrodzenia dla pracowników służby zdrowia. Według niego ci, którzy pracują „na pierwszej linii walki” z koronawirusem, muszą być lepiej wynagradzani. Podkreślił, że kwestie dotyczące służby zdrowia i bezpieczeństwa są podstawowe, a spełnianie tych wymagań pozwoli przejść do kolejnych punktów planu.
Kosiniak-Kamysz podkreślił, że ważnym elementem planu jest przywrócenie opieki nad dziećmi w placówkach wychowawczych, bez czego - jak mówił - nie będzie odmrożenia gospodarki. Wyjaśnił, że chodzi mu opiekę nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach i szkołach podstawowych, ale „niekoniecznie” o przywrócenie edukacji.
Przywrócenie opieki powoduje, że rodzice mogą wrócić do pracy
—podkreślił. Jednocześnie dodał, że od rządu oczekuje jasnej deklaracji dotyczącej terminów: „co z rokiem szkolnym, co z maturami, co z egzaminem po ósmej klasie”.
Szef ludowców mówił, że izolowane nadal muszą być osoby, które są w grupie ryzyka - podejrzewane o zachorowanie na COVID-19 i te, które miały styczność z chorymi.
Izolujemy bardzo precyzyjnie i punktowo. Do tego potrzeba oczywiście więcej badań, możliwości diagnostycznych i dobrze prowadzonych wywiadów przez stacje sanepidu oraz lekarzy rodzinnych, a także szybkie przekazywanie tych informacji
—mówił.
Dopiero spełnienie tych elementów - zdaniem Kosiniaka-Kamysza pozwoli na powrót do pracy osób zdrowych i odmrożenie gospodarki. Podkreślił też, że powinna zostać przywrócona działalność galerii handlowych, choć zastrzegł, że powinny w nich obowiązywać ograniczenia. Wymienił ograniczoną liczbę osób na określoną powietrznię galerii, jedno wejście i wyjście, monitoring osób znajdujących się w środku.
Wzywamy rząd, który może miał dobre intencje, mówiąc o odmrożeniu gospodarki, ale nie zrobił odmrożenia gospodarki. Zrobił tylko otwarcie parków i lasów, które niepotrzebnie zamykał
—podkreślił Kosiniak-Kamysz.
CZYTAJ WIĘCEJ:
kk/Twitter/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/496595-ludowcy-graja-na-siebie-i-wspolnego-kandydata-opozycji
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.