Trybunał Konstytucyjny rozpoczął rozpoznawanie sprawy kuriozalnej uchwały Sądu Najwyższego z 23 stycznia 2020 r., która wyłączyła Izbę Dyscyplinarną. Rozprawa rozpoczęła się od poinformowania stron, że składy sędziowskie odrzuciły wnioski SN o wyłączenie sędziów: prof. Krystyny Pawłowicz, prezes TK Julii Przyłębskiej, Stanisława Piotrowicza, Wojciecha Sycha i Michała Warcińskiego. Na sali nie pojawił się żaden przedstawiciel Sądu Najwyższego, a także Rzecznika Praw Obywatelskich. Stanowiska tych instytucji zreferował sędzia Stanisław Piotrowicz - sprawozdawca.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:Ważna rozprawa TK! Trybunał zbada zgodność z konstytucją uchwały trzech izb Sądu Najwyższego. Wniosek złożył premier
Przewodniczącym dzisiejszej rozprawy jest Prezes TK Julia Przyłębska, a sprawozdawcą Stanisław Piotrowicz. W sprawie orzeka też dzisiaj prof. Krystyna Pawłowicz.
Uchwała trzech izb SN z 23 stycznia mówiła o nienależytej obsadzie składów sędziowskich, jeśli znajduje się w nich osoba wyłoniona przez aktualną KRS. Uchwała została zainicjowana pytaniem prawnym I prezes SN Małgorzaty Gersdorf, która przedstawiła trzem Izbom zagadnienie prawne w tej kwestii.
Wadliwość procesu powoływania
Zgodnie z tą uchwałą trzech Izb, nienależyta obsada sądu powszechnego i wojskowego, a także Sądu Najwyższego występuje wtedy, gdy w składzie sędziowskim znajduje się osoba wyłoniona przez KRS w obecnym składzie. W sądzie powszechnym lub wojskowym taka nienależyta obsada sądu może być jednak stwierdzona tylko wówczas, gdy „wadliwość procesu powoływania” takiej osoby na sędziego prowadzi w konkretnych okolicznościach do naruszenia standardu niezawisłości i bezstronności. Jak orzekł SN, uchwała nie ma zastosowania do orzeczeń wydanych przez sądy przed dniem jej podjęcia. Wyjątkiem są orzeczenia Izby Dyscyplinarnej SN - tu uchwała ma zastosowanie bez względu na datę ich wydania.
Rzecznik prasowy rządu Piotr Müller jeszcze w styczniu odnosząc się do tej uchwały mówił, że SN nie ma „kompetencji do tego, aby ustalać, kto jest, a kto nie jest sędzią w Polsce”.
Ta kompetencja jest zastrzeżona dla prerogatywy Prezydenta RP i również jest uregulowana w Konstytucji RP.
– podkreślał rzecznik rządu.
WB,PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/496555-tk-odrzucil-wnioski-gersdorf-o-wylaczenie-sedziow