Senat przygotowuje poprawkę, dopuszczającą wybory internetowe oraz wybory korespondencyjne dla osób wykluczonych cyfrowo - przekazała posłanka KO Izabela Leszczyna. Dodała, że musi być wprowadzony stan klęski żywiołowej, by był czas na przygotowanie bezpiecznych i demokratycznych wyborów. Projekt ten spotkał się z ostrą krytyką Lewicy.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Leszczyna powiedziała w niedzielę w TVN24, że najbezpieczniejsze wybory w czasie epidemii to wybory przez internet.
Właśnie taką poprawkę przygotowuje Senat
— przekazała posłanka KO.
Podkreślała, że (…) Senat nie przetrzymuje ustawy ws. głosowania korespondencyjnego, tylko pracuje nad nią, by „zmienić koszmarnie złe prawo”.
Wprowadzamy tam poprawkę, która dopuści wybory internetowe i dla wykluczonych cyfrowo wybory korespondencyjne
— powiedziała posłanka KO.
KO chce wprowadzenia stanu klęski żywiołowej
Zaznaczyła, że jest jeden warunek - państwo musi wprowadzić stan klęski żywiołowej po to, żeby był czas na przygotowanie „bezpiecznych i demokratycznych” wyborów prezydenckich.
Wybory w maju nie spełniają żadnej z tych przesłanek
— oceniła Leszczyna.
6 kwietnia Sejm uchwalił ustawę, zgodnie z którą wybory prezydenckie w 2020 r. mają zostać przeprowadzone wyłącznie w drodze głosowania korespondencyjnego. Według nowych przepisów, w stanie epidemii, marszałek Sejmu może zarządzić zmianę terminu wyborów, określonego wcześniej w postanowieniu. Ustawa jest teraz w Senacie, który musi ją rozpatrzyć w ciągu 30 dni.
Marszałek Grodzki gra na zwłokę
Marszałek Tomasz Grodzki (KO) mówił w środę, że Senat będzie niezwykle starannie procedował na ustawą dotyczącą głosowania korespondencyjnego i okres 30 dni, który ma na procedowanie, zapewne będzie wykorzystany. Grodzki powiedział, że wątpliwości jest mnóstwo i o opinię w sprawie zawartych w ustawie przepisów należy zapytać m.in. epidemiologów, Państwową Komisję Wyborczą, Rzecznika Praw Obywatelskich, czy Sąd Najwyższy. Marszałek Senatu podkreślał, że „wybory powinny być bezpośrednie i tajne”.
Pomysł wyborów przez internet krytykuje Lewica
Lewica krytycznie odnosi się do pomysłu Koalicji Obywatelskiej ws. głosowania w wyborach prezydenckich przez internet.
Wybory przez internet nigdy nie będą bezpieczne
— podkreślają posłowie Lewicy.
Rzeczniczka Lewicy Anna Maria Żukowska odnosząc się do propozycji KO napisała na Twitterze:
Wybory pięcioprzymiotnikowe? Wybory przez internet jeszcze łatwiej sfałszować, niż korespondencyjne.
W rozmowie z PAP Żukowska przyznała, że głosowanie przez internet występuje w Estonii, która jednak - jak zauważyła - ma e-państwo, jest dużo mniejszym krajem od Polski i ma mniej osób uprawnionych do głosowania.
Nie da się stworzyć w przeciągu kilku miesięcy takiej infrastruktury internetowej, która by obsłużyła głosowanie przez internet, była bezpieczna, tajna i byłaby w stanie swoim zasięgiem objąć większość narodu
— podkreśliła posłanka.
Dodała, że uprawnionych do głosowania w Polsce jest 30 mln wyborców, a osób, które korzystają z platformy ePUAP jest tylko 4 mln.
Z ePUAP korzysta po kilkadziesiąt tysięcy osób dziennie, więc jeśli jednego dnia zaloguje się tam hipotetycznie 30 mln, nie ma to szansy zadziałać
— powiedziała.
Konieczny: Pomysł wyborów internetowych w sierpniu jest szalony
Również poseł Lewicy Maciej Konieczny skomentował propozycję KO na Twitterze:
Pomysł @Platforma_org wyborów internetowych w sierpniu jest równie szalony jak pomysł @pisorgpl wyborów pocztowych w maju. W obu wypadkach nie ma szans postawić na czas działającej infrastruktury. Zresztą wybory przez internet nigdy nie będą bezpieczne.
Także wiceszef klubu Lewicy Krzysztof Śmiszek krytycznie komentuje sprawę.
Z mównicy sejmowej zachęcałem kilka dni temu, żeby wybory odbyły się przez smsy, lub linię 0-700. Widzę, że idziemy w dobrym kierunku
— napisał na Twitterze.
aw/PAP
W związku z problemami z dystrybucją drukowanej wersji tygodnika „Sieci” (zamykane punkty sprzedaży, ograniczona mobilność społeczna) zwracamy się do państwa z uprzejmą prośbą o wsparcie i zakup prenumeraty elektronicznej - teraz w wyjątkowo korzystnej cenie! Z góry dziękujemy!
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/496478-senat-przygotowuje-poprawke-o-wyborach-przez-internet