Zachęcam do śledzenia profilu „Pałac 2020. Zapiski z kampanii” na portalu wPolityce.pl. To moje autorskie spojrzenie na przebieg kampanii prezydenckiej Andrzeja Dudy, który 5 lutego 2020 roku w Lubartowie (woj. lubelskie) potwierdził oficjalnie, że będzie ubiegał się o reelekcję w wyborach 10 maja 2020 r. Od czasu wybuchu pandemii koronawirusa nikt nie jest w stanie zagwarantować, że wybory się odbędą, ale dopóki nie są odwołane, to kampania formalnie trwa. A my się jej przyglądamy. Marcin Wikło
= = =
17 kwietnia 2020 r.
23 dni do wyborów prezydenckich
Bardzo ciekawa sesja Q&A z prezydentem Andrzejem Dudą.
”Tarcza antykryzysowa” podpisana, prezydent wciąż spotyka się z przedsiębiorcami.
Ważne upamiętnienie Śp. Lecha Kaczyńskiego w warszawskiej Archikatedrze z inicjatywy Andrzeja Dudy.
Pytania do prezydenta
Formuła Q&A, czyli spotkania prezydenta z użytkownikami Facebooka ma swoją specyfikę. Ma pewnie minusy, ale niezaprzeczalnym plusem jest bezpośredniość wypowiedzi Andrzeja Dudy.
Najbardziej dzisiaj podobało mi się to, co prezydent powiedział, gdy zapytano go o „rywali w wyborach, których obawia się najbardziej”. W najprostszych słowach Andrzej Duda wyłożył swoje podejście do tej rywalizacji, bo tak jednak należy traktować wybory prezydenckie. Co go naprawdę motywuje?
Zdecydowałem się ubiegać o reelekcję dlatego, że chcę, by moi rodacy mogli się wypowiedzieć na ten temat, w jaki sposób do tej pory realizowałem prezydenckie obowiązki. Co im ta prezydentura przyniosła w ich życiu osobistym i rodzinnym. Czy ten czas ostatnich pięciu lat zmienił ich sytuację na lepsze czy nie
— wyjaśniał prezydent.
Chciałem by moi rodacy w ten sposób podeszli do mojej kandydatury i w ten sposób mnie ocenili. I powiem tak, to jest coś, co najbardziej mnie interesuje. Gdyby ta odpowiedź była pozytywna, to ja rzeczywiście chcę służyć moim rodakom, chcę nadal służyć ojczyźnie czynnie wykonując ten urząd prezydenta Rzeczypospolitej starając się reprezentować ich godnie, realizując także ich interesy, czy nasze interesy na arenie międzynarodowej
— zapewnił.
Reprezentując Polskę, jak do tej pory mówiąc mocno i głośno o naszej historii, czasem bardzo trudnej. Ale także takiej, w której jest bardzo wiele momentów, z których możemy być bardzo dumni. Jest też wiele momentów, o których prawdę powinien usłyszeć świat. Tak do tej pory tę prezydenturę realizowałem i chciałbym ją tak realizować nadal. Jeżeli dostanę od moich rodaków ku temu legitymację, bo poprą mnie w tych wyborach, to będę mógł to nadal czynić. A decyzja jest w rękach wyborców. I tak naprawdę to jest to, co mnie najbardziej interesuje, co na mój temat sądzą rodacy i jaki temu wyraz dadzą przy urnach wyborczych
— powiedział prezydent.
POLECAM PAŃSTWU OBSZERNĄ RELACJĘ Z CAŁEGO SPOTKANIA NA PORTALU wPOLITYCE.pl ==> RELACJA. Sesja Q&A z prezydentem Andrzejem Dudą. „500 plus będzie dalej realizowane, podobnie jak 13. emerytura”
Ale jednak najważniejszą informacją, którą przekazał dzisiaj swoim rozmówcom prezydenet było to, że tuż przed sesją Q&A podpisał m.in. ustawę nazywaną „tarczą antykryzysową”.
CZYTAJ TAKŻE: Prezydent Duda podpisał „tarczę antykryzysową”. Specustawa niesie wsparcie finansowe na czas epidemii koronawirusa
Konferencja z przedsiębiorcami
Sporo spotkań w formule wideokonferencji ma ostatnio prezydent z przedsiębiorcami. Nic w sumie dziwnego, to wpływ koronawirusa na gospodarkę jest jednym z największych problemów, z jakim przychodzi się nam jako państwu mierzyć juz teraz.
Rozmowa przeprowadzone w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego dotyczyła m.in. podjętych przez przedsiębiorców specjalnych działań w związku z walką z koronawirusem. W wideokonferencji wzięli też udział wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, minister w KPRP Błażej Spychalski, doradca prezydenta RP Konrad Dziobek, a także Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas.
Upamiętnienie Śp. Lecha Kaczyńskiego
W związku z obchodzoną w tym roku 10. rocznicą katastrofy smoleńskiej z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy powstała okolicznościowa tablica upamiętniająca życie i działalność Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej śp. Lecha Kaczyńskiego.
Autorem projektu tablicy jest Łukasz Krupski, rzeźbiarz, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, laureat wielu nagród i twórca licznych prac rzeźbiarskich. To także syn Janusza Krupskiego, historyka i działacza opozycyjnego, który zginął w katastrofie.
Tablica została umieszczona w południowej ścianie Bazyliki Archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela przy ul. Świętojańskiej 8 w Warszawie. Uroczystość odsłonięcia zaplanowano na 18 czerwca 2020 roku – w 71. rocznicę urodzin prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
RELACJA Z POPRZEDNICH DNI NA MOIM BLOGU Prezydent wziął udział w posiedzeniu Rady ds. Przedsiębiorczości. „Spotkanie było poświęcone ocenie sytuacji gospodarczej”
Marcin Wikło
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/496288-23-dni-do-wyborow-qa-pytania-o-rywali-wybory-i-epidemie
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.