Senat w podjętej w czwartek uchwale wezwał rząd do natychmiastowego ogłoszenia ostatecznej decyzji w sprawie egzaminu ósmoklasisty oraz matur w roku szkolnym 2019/2020. Projekt uchwały przygotowali senatorowie KO.
Za przyjęciem uchwały głosowało 51 senatorów, 48 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. „Za” byli wszyscy senatorowie KO, KP-PSL, Lewicy, dwóch senatorów niezależnych i jeden niezrzeszony. Przeciwko uchwale głosowali wszyscy senatorowie PiS.
Wcześniej podczas debaty przedstawiając projekt uchwały Magdalena Kochan (KO) mówiła, że jest on powodowany troską o ósmoklasistów i maturzystów.
Nikt z wnioskodawców nie miał i nie chciał obwiniać o sytuację, jaką wywołał kryzys związany z koronawirusem rządu RP, ale uznajemy, że sytuacja, w której niepewność najmłodszych obywateli naszego kraju, potęgowana troską o to, czy martwią się ich rodzice, nie może nie być przedmiotem troski i szybkiej reakcji rządzących, w tym ministra edukacji narodowej i ministra szkolnictwa wyższego
— powiedziała.
W uchwale podkreślono, że zagrożenie, wywołane rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-COV-2, zmieniło życie Polaków, m.in. decyzją rządu od 12 marca zawieszono dotychczasową działalność przedszkoli, szkół, placówek edukacyjnych i uczelni.
Informacje o kolejnym wydłużeniu zamknięcia szkół, składane przez ministra edukacji co dwa tygodnie, wprowadziły chaos. Niewykonalne staje się przeprowadzenie egzaminów ósmoklasistów i egzaminów maturalnych w pierwotnie wyznaczonych datach
— czytamy.
Jak zauważono, dopiero 10 kwietnia 2020 r., na krótko przed ustalonymi terminami, minister edukacji ogłosił przesunięcie egzaminów „na bliżej nieokreśloną przyszłość”.
To informacja stanowczo niewystarczająca. Uczniowie, ich rodzice, nauczyciele i władze samorządowe nie mają wiedzy, czy odbędą się egzaminy, kiedy i w jakiej formie zostaną przeprowadzone oraz jak przebiegać będzie proces dydaktyczny przygotowujący do nich uczniów. Brak jest także wytycznych dotyczących przebiegu rekrutacji do szkół ponadpodstawowych i szkół wyższych
— głosi uchwała.
W obliczu długotrwałego zaburzenia procesu edukacji ogłoszenie terminów egzaminów z 21-dniowym wyprzedzeniem Senat RP uznaje za niedopuszczalne - czytamy.
Należy podkreślić fakt, że stres młodych ludzi jest powodowany nie tylko samym egzaminem, ale także brakiem informacji, kiedy, jak i czy egzamin się odbędzie. Potęgowany jest dodatkowo sytuacją rodziców martwiących się o utratę pracy czy przetrwanie prowadzonych przez nich firm. Wszyscy oni oczekują jednoznacznego stanowiska odnośnie tegorocznych egzaminów
— podkreślono.
Senat RP wzywa rząd do niezwłocznego podjęcia i natychmiastowego ogłoszenia decyzji o odstąpieniu od egzaminów lub o przeprowadzeniu egzaminów ósmoklasisty i egzaminów maturalnych wraz z podaniem ich terminów, sposobu przeprowadzania, a także zasad rekrutacji do szkół ponadpodstawowych i wyższych
— głosi uchwała.
W związku z epidemią koronawirusa zajęcia stacjonarne w publicznych i niepublicznych szkołach i przedszkolach zostały zawieszone, początkowo do 25 marca, później przedłużono ten okres do 10 kwietnia. W ubiegłym tygodniu zawieszenie zajęć stacjonarnych przedłużono o kolejne dwa tygodnie – do 26 kwietnia.
Podając informację o przedłużeniu zawieszenia zajęć stacjonarnych premier Mateusz Morawiecki i minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski podali także, że egzamin ósmoklasisty i matury zostają przesunięte, odbędą się nie wcześniej niż w czerwcu, najprawdopodobniej w drugiej połowie, a nowy termin egzaminów zostanie podany co najmniej na trzy tygodnie przed nim.
Egzamin ósmoklasisty miał być przeprowadzony w dniach od 21 do 23 kwietnia. Matury miały rozpocząć się 4 maja. Sesja pisemnych egzaminów miała potrwać do 21 maja, a ustnych do 22 maja. Jak podaje MEN w tym roku do egzaminu ósmoklasisty ma przystąpić 347,7 tys. uczniów, a do egzaminów maturalnych 279,4 tys. uczniów.
Poprawki do „tarczy antykryzysowej”
Senat zgłosił w czwartek poprawki do ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. Izba zaproponowała m.in. poprawkę obejmującą wsparciem z tarczy antykryzysowej firmy założone między 1 lutego a 1 kwietnia br.
Za ustawą z poprawkami głosowało 98 senatorów, 1 był przeciw, 1 się wstrzymał. Wśród przyjętych przez Senat poprawek jest, zgłoszona przez senatora PiS Marka Pęka, propozycja objęcia wsparciem z tarczy antykryzysowej firmy założone między 1 lutego a 1 kwietnia br. Inna, także zgłoszona przez Pęka, przewiduje zwolnienie ze składki ZUS wszystkich firm jednoosobowych, bez względu na wysokość przychodu. Poprawki merytoryczne obejmują również m.in. zawieszenie spłat rat kredytów umowy leasingu, niepobieranie zaliczek na podatki oraz przedłużenie przez samorządy terminu spłaty rat podatku od środków transportu. Inne mają częściowo charakter doprecyzowujący i korygujący.
Izba opowiedziała się też za poprawką, która daje instrumenty operacyjne do uruchomienia tarczy finansowej.
Senat zgłosił również poprawkę przewidującą, że zwolnienia z obowiązku opłacania należności z tytułu składek nie stanowią przychodu podlegającego opodatkowaniu. Zaproponował także dodatkowy zasiłek opiekuńczy przez okres trwania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii dla opiekunów dzieci do 12. roku życia. Opowiedział się też za zasiłkiem chorobowym od pierwszego dnia kwarantanny w wymiarze 100 proc. Izba wyższa przyjęła poprawki umożliwiające przeprowadzanie przez laboratoria odpłatnych badań na obecność koronawirusa. Opowiedziała się również za podwyższeniem ryczałtu dla szpitali o min. 15 proc. oraz za obowiązkowymi testami na koronawirusa dla medyków i ratowników, którzy mieli styczność z osobami zakażonymi, jak również za specjalnym dodatkiem dla pracowników służby zdrowia, będącym gratyfikacją za prace w nadgodzinach.
Senat zaproponował poprawkę dot. funduszu na walkę ze skutkami epidemii koronawirusa będącego w dyspozycji ministra Zdrowia.
Większość senacka opowiedziała się ponadto za usunięciem zapisów umożliwiających Prezesowi Rady Ministrów ustanowienie dnia wolnego oraz przepisów ułatwiających budowę masztów antenowych. Senat jest również przeciw zapisom dotyczącym zbierania i przetwarzania danych z rejestru PESEL przez Pocztę Polską.
Zasadnicza część ustawy, przyjętej przez Sejm 9 kwietnia, odnosi się do pomocy dla firm. Przewidziano, że ARP zaoferuje przedsiębiorcom różne instrumenty wspierające bieżącą płynność finansową. Kapitał ma być kierowany przede wszystkim do sektora transportowego. Pomoc ma polegać również na udzielaniu pożyczek płynnościowych umożliwiających wsparcie bieżącego funkcjonowania firm z 15 miesięczną karencją w spłacie.
Założono zwiększenie dostępności pożyczek dla mikroprzedsiębiorców. Będą mogły je dostać podmioty, które nie zatrudniają pracowników. Aby skorzystać z umorzenia pożyczki, mikrofirma będzie musiała prowadzić działalność przez 3 miesiące od dnia udzielenia pożyczki.
Ustawa rozszerza krąg przedsiębiorców, którzy będą uprawnieni do skorzystania z 3-miesięcznych „wakacji składkowych” o firmy zatrudniające do 49 osób. Zastrzeżono, że firmy zatrudniające od 10 do 49 osób będą zwolnione z opłacania składek w wysokości 50 proc. łącznej kwoty nieopłaconych należności z tytułu składek. Zwolnieniem ze składek objęto też wszystkich płatników będących spółdzielniami socjalnymi, bez względu na liczbę pracowników.
Przewidziano też ponowną wypłatę świadczenia postojowego. Zamiast jednokrotnego wsparcia dla przedsiębiorców i osób wykonujących umowy cywilnoprawne, będzie możliwość ponownego przyznania tego świadczenia, nie więcej niż trzykrotnie.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: RAPORT O STANIE EPIDEMII
mly/PAP
W związku z problemami z dystrybucją drukowanej wersji tygodnika „Sieci” (zamykane punkty sprzedaży, ograniczona mobilność społeczna) zwracamy się do państwa z uprzejmą prośbą o wsparcie i zakup prenumeraty elektronicznej - teraz w wyjątkowo korzystnej cenie! Z góry dziękujemy!
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/496098-senat-wezwal-rzad-do-decyzji-ws-matur
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.