Obowiązkiem państwa jest zadbanie o osoby starsze, potrzebujące i niepełnosprawne; robimy to codziennie i nie są to działania incydentalne - przekonywała w czwartek w Sejmie minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.
W czwartek w Sejmie szefowa MRPiPS była m.in. pytana o sytuację placówek stałego pobytu dla osób przewlekle chorych, niepełnosprawnych i w podeszłym wieku, spowodowaną stanem epidemii koronawirusa.
Odpowiadając na pytania Marlena Maląg podkreśliła, że w 824 domach pomocy społecznej (DPS) procedury bezpieczeństwa związane z koronawirusem zostały wprowadzone „od samego początku, gdy epidemia została odnotowana w Polsce”. Przypomniała jednocześnie, że prowadzenie tych ośrodków to zadanie własne samorządów, którym pomaga rząd. Maląg przekonywała, że podstawą działania rządu jest „przede wszystkim wiarygodność i odpowiedzialność za wszystkich Polaków i wszystkie Polki”.
Obowiązkiem państwa jest zadbanie o osoby starsze, potrzebujące i niepełnosprawne; robimy to codziennie i nie są to działania incydentalne
— zaznaczyła minister.
Wśród działań związanych ze wspieraniem DPS-ów wskazała na codzienne wideokonferencje z dyrektorami polityki społecznej urzędów wojewódzkich, podczas których na bieżąco zbierane są informacje o potrzebach i ich realizacji.
Naszym standardem jest wprowadzenie działań wyprzedzających
— przekonywała szefowa MRPiPS.
Maląg oceniła, że „wojewodowie bardzo dobrze radzą sobie z tym tematem, wspierają samorządowców, a tam, gdzie jest potrzeba, zaangażowane są też wojska obrony terytorialnej”.
Domy pomocy społecznej zostały wyposażone w instrukcje, środki ochrony osobistej, a także rząd przekazał im 20 mln zł i to nie jest ostateczne wsparcie
— podkreśliła.
Sytuacja monitorowana jest każdego dnia i podejmowane są decyzje
— mówiła.
Podała również, że na 824 DPS-y w Polsce, 20 jest objętych kwarantanną, co stanowi 2,4 proc. pensjonariuszy.
Wśród nich jest 247 osób ze stwierdzonym koronawirusem, z czego 48 osób pozostaje w DPS-ach, a pozostałe są hospitalizowane
— powiedziała.
Dodała również, że z potwierdzonym zakażeniem jest 87 (0,15 proc. wszystkich) pracowników. Podając dane dotyczące całodobowych ośrodków prowadzonych przez podmioty prywatne, Maląg podkreśliła, że „jest ich 600 i one również zostały wyposażone w płyny, rękawiczki i maseczki”.
Tam mamy chorych 64 mieszkańców i 12 pracowników; gdyby przełożyć to na procenty, to one są małe, ale nie o to chodzi - najważniejszy jest człowiek i jego wsparcie. My to czynimy i czynić będziemy
— zadeklarowała.
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej zaapelowała o „nie budowanie narracji politycznej na tych osobach, które są zaopiekowane, ale są w trudnej sytuacji, bo w całym kraju sytuacja jest trudna, że rząd się nimi nie zajmuje, bo rząd się nimi zajął od pierwszego dnia”.
Tak, jak zadbaliśmy, żeby była tarcza antykryzysowa, to jeszcze przed tym działaniem wprowadzone zostały wszelkie procedury, żeby wesprzeć i zabezpieczyć te organy
— podkreśliła Maląg.
Milion maseczek do DPS
Niemal milion maseczek i tyle samo rękawiczek ochronnych dla pracowników i mieszkańców domów pomocy społecznej, 30 tys. litrów płynu do dezynfekcji oraz dodatkowe 20 mln zł - to m.in. działania MRPiPS na rzecz poprawy sytuacji w tych placówkach. Zakażenie koronawirusem stwierdzone dotąd u 0,3 proc. wszystkich mieszkańców DPS-ów - podał resort.
Domy pomocy społecznej (DPS) świadczą usługi bytowe, opiekuńcze, wspomagające i edukacyjne osobom wymagającym całodobowej opieki z powodu m.in. wieku, choroby lub niepełnosprawności. Za ich utrzymanie, finansowanie i prowadzenie tych placówek odpowiedzialne są samorządy. W Polsce funkcjonują 824 takie placówki, w których przebywa ponad 80 tys. osób.
Jak przypomina Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w komunikacie, resort odpowiada za ramy prawne związane z funkcjonowaniem placówek pomocy społecznej, w tym domy pomocy społecznej. Dofinansowuje on – z środków rezerwy budżetowej – utrzymanie tych mieszkańców DPS-ów, którzy zamieszkali w placówkach jeszcze przed 2004 rokiem, czyli przed wejściem w życie znowelizowanej ustawy o pomocy społecznej.
Cytowana w komunikacie szefowa MRPiPS Marlena Maląg podkreśliła, że „od momentu wprowadzenia ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa jesteśmy w stałym kontakcie z urzędami wojewódzkimi i wspólnie wprowadzamy rozwiązania, dzięki którym mieszkańcy i pracownicy domów pomocy społecznej mają być jak najlepiej chronieni przed możliwym zakażeniem”.
Wskazała również, że dotychczas zakażenie koronawirusem stwierdzone zostało u 0,3 proc. wszystkich mieszkańców DPS-ów. Jak jednak podkreśliła, „nie usypia to czujności”.
Podejmujemy niezbędne kroki, aby opanować rozprzestrzenianie się wirusa
— zaznaczyła.
MRPiPS przekonuje, że wspiera samorządy prowadzące domy pomocy społecznej. Przypomina również, że na początku kwietnia do wojewodów trafiło dodatkowe 20 mln złotych z rezerwy celowej budżetu państwa. Ponadto, w najbliższym czasie do placówek pomocy społecznej trafi również blisko milion maseczek oraz blisko milion par rękawiczek ochronnych, a także ok. 30 tys. litrów płynu do dezynfekcji oraz 174 tys. przyłbic. Środki ochronne trafią również m.in. do placówek całodobowej opieki, placówek dla osób bezdomnych czy Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie.
Skupiamy uwagę na tym, żeby mieszkańcy i pracownicy domów pomocy społecznej byli bezpieczni i jak najlepiej chronieni przed możliwym zakażeniem. Rozumiemy powagę sytuacji, absolutnie nie uciekamy od odpowiedzialności
— wskazała minister Maląg.
Wspieramy samorządy poprzez działania, które czasami wychodzą poza nasze kompetencje. Jednoczymy siły z wojewodami i samorządami w walce z epidemią i w trosce o los DPS-ów
— dodała.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: RAPORT O STANIE EPIDEMII
mly/PAP
W związku z problemami z dystrybucją drukowanej wersji tygodnika „Sieci” (zamykane punkty sprzedaży, ograniczona mobilność społeczna) zwracamy się do państwa z uprzejmą prośbą o wsparcie i zakup prenumeraty elektronicznej - teraz w wyjątkowo korzystnej cenie! Z góry dziękujemy!
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/496096-milion-maseczek-do-dps-ow-malag-to-obowiazek-panstwa