Kolejna ważna uchwała Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, która oddaliła skargę na postanowienie PKW, w sprawie odmowy rejestracji kandydata na Prezydenta RP Waldemara Witkowskiego. Sąd uznał, że niezebranie podpisów z powodu zagrożenia koronawirlsem nie jest wystarczającą przesłanką, by zmienić decyzję PKW.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:Protesty wyborcze rozpatrzą wyznaczone wcześniej składy w Izbie Kontroli SN. Wniosek KO został odrzucony
CZYTAJ TAKŻE:UJAWNIAMY. „Kasta” ma plan, jak unieważnić wybory prezydenckie! Postanowienie TSUE ma być elementem prawniczego puczu
Jako powód odmowy rejestracji kandydata, Państwowa Komisja Wyborcza wskazała niedołączenie do zgłoszenia wykazu co najmniej 100 000 obywateli popierających jego zgłoszenie na kandydata na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Sąd Najwyższy postanowił oddalić skargę, ze względu na brak zarzutów uzasadniających naruszenie prawa przez PKW.
Poparcie poniżej progu
W aktualnym stanie prawnym nie ma podstaw normatywnych do zwolnienia Państwowej Komisji Wyborczej z obowiązku badania przy weryfikacji prawidłowości zgłoszenia danego kandydata w wyborach prezydenckich, czy zgłoszenie to zostało poparte wymaganą ilością podpisów zgłaszających (co najmniej 100 000 obywateli mających prawo wybierania do Sejmu RP). Aktualnie obowiązujące regulacje konstytucyjne i ustawowe dotyczące rejestracji kandydata na Prezydenta RP nie dopuszczają przy tym możliwości zarejestrowania przez Państwową Komisję Wyborczą kandydata, który uzyskałby poparcie poniżej tego progu.
– czytamy w komunikacie Sądu Najwyższego.
Sędziowie zwrócili też uwagę, że dzisiaj korona wirus nie może być powodem braku odpowiedniej liczby podpisów pod daną kandydaturą, ale w przyszłości można pomyśleć o zmianach w prawie.
Ustawodawca może rozważyć, czy nie byłoby uzasadnione obniżenie wymogu dotyczącego ilości podpisów popierających daną kandydaturę na Prezydenta RP (co musiałoby się wiązać ze zmianą ustawy zasadniczej) choćby w przypadku wystąpienia zagrożenia epidemicznego, czy stanu epidemii. Do czasu jednak ewentualnej zmiany przepisów, Państwowa Komisja Wyborcza w świetle art. 304 § 2 pkt 3 k.wyb., sprawdzając prawidłowość zgłoszenia kandydata na Prezydenta RP, bez żadnych wyjątków, zobowiązana jest weryfikować, czy zgłoszenie kandydatury poparło podpisami co najmniej 100 000 obywateli.**
– informuje Sąd Najwyższy.
Ważna uchwała
Trafna i odpowiedzialna uchwała sędziów Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych jest istotna także z innego powodu. „Kasta” sędziowska liczyła, że sędziowie IKNiSP nie będą orzekali po kuriozalnej uchwale niepełnych trzech izb SN ze stycznia tego roku. Rzeczywiście, sędziowie przez jakiś czas wstrzymywali się od orzekania. Ich w ich miejsce prezes Gersdorf delegowała do Izby swoich zaufanych sędziów. Strach pomyśleć co by wie stało, gdyby sojusznicy Małgorzaty Gersdorf decydowali o ważności nadchodzących wyborów. O tym decydować będą sędziowie Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.
WB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/496081-wazna-uchwala-izby-kontroli-nadzwyczajnej-sn