Już Na poniedziałek zaplanowana została rozprawa ws. wniosku premiera dotyczącego uchwały trzech połączonych izb SN. Z kolei na wtorek wyznaczono termin kolejnej rozprawy ws. sporu kompetencyjnego pomiędzy Sejmem a Sądem Najwyższym oraz prezydentem a SN.
CZYTAJ TAKŻE:Mocne stanowisko MS! „Uchwała Sądu Najwyższego została wydana z rażącym naruszeniem prawa”; „Jest nieważna”
CZYTAJ RÓWNIEŻ:SN zignorował decyzję TK! Gersdorf ogłosiła uchwałę: Nienależyta obsada sądu, gdy w składzie jest sędzia wyłoniony przez obecną KRS
To ważna decyzja, gdyż mimo decyzji TK o zawieszeniu posiedzenia w dniu 23 stycznia tego roku, Sąd Najwyższy podjął jednak uchwałę, w której stwierdził de facto nieważność działalności Izby Dyscyplinarnej SN. Ta sytuacja skutecznie paraliżowała działania nie tylko tej izby, ale do pewnego momentu także Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, której sędziowie przez niemal 3 miesiące wstrzymywali się od orzekania.
Przeszkadzał korona wirus
Dotychczas wyznaczone wcześniej terminy w Trybunale Konstytucyjnym były konsekwentnie odwoływane w związku z epidemią koronawirusa. Dwukrotnie zmianie uległ m.in. termin rozprawy ws. emerytur byłych funkcjonariuszy służb PRL. Rzecznik prasowa TK Aleksandra Wójcik w rozmowie z Polską Agencją Prasową zapewniła, że rozprawy te odbędą się zgodnie z planem.
Myślę, że te sprawy będą rozstrzygane w przyszłym tygodniu. Nie będzie zmian.
– powiedziała Wójcik.
Dodała przy tym, że Trybunał Konstytucyjny dostosowuje się do sytuacji związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa i zaleceniami służb w tej sprawie.
Sytuacja się zmienia. Zgodnie z zaleceniami i jeśli chodzi o wszystkie obostrzenia, na ten moment, my też dostosowujemy się.
– powiedziała PAP Wójcik.
Pierwotnie rozprawa w sprawie dotyczącej uchwały trzech Izb SN została wyznaczona na 31 marca. W związku epidemią TK przełożył termin tej rozprawy na 15 kwietnia, a następnie na 20 kwietnia. Sprawozdawcą w tej sprawie jest Stanisław Piotrowicz.
Inicjatywa premiera
Szef rządu wniosek w sprawie zbadania konstytucyjności uchwały trzech izb SN - Karnej, Cywilnej i Pracy - skierował do TK 24 lutego br. Według wniosku Morawieckiego, „uchwała SN, obrażając podstawowe zasady europejskiej kultury prawa adekwatnej dla systemu prawa kontynentalnego (systemu prawa stanowionego), narusza zasady praworządności zawarte w klauzuli demokratycznego państwa prawnego”.
Chodzi o kuriozalną uchwałę SN z 23 stycznia br., dotyczącą nienależytej obsady składów sędziowskich, jeśli znajduje się w nim osoba wyłoniona przez KRS w obecnym składzie. Została ona zainicjowana wnioskiem I prezes SN, która przedstawiła trzem izbom zagadnienie prawne w tej kwestii. Z kolei 21 kwietnia TK powróci do rozpatrywania sprawy sporu kompetencyjnego pomiędzy Sejmem a Sądem Najwyższym oraz prezydentem a SN. Ostatnio rozprawa w sprawie tego sporu odbyła się przed TK 12 marca, zaś jej kontynuacja była przewidywana na 16 kwietnia. Termin ten uległ jednak zmianie z powodu epidemii. W tej sprawie sprawozdawcą jest Krystyna Pawłowicz.
Jaki jest przedmiot sporu?
Wniosek w tej sprawie sformułowany został przez marszałek Sejmu Elżbietę Witek dzień przed podjęciem uchwały trzech Izb SN. Marszałek zwróciła się we wniosku o rozstrzygnięcie sporu dotyczącego przepisów konstytucji odnoszących się do podziału władz i powoływania sędziów.
Przedmiotem sporu jest pytanie, czy SN może wydawać uchwały w związku z orzeczeniem sądu międzynarodowego, które wprowadzają zmiany w przepisach dotyczących ustroju i organizacji wymiaru sprawiedliwości, czy też dokonywanie zmian w tym zakresie pozostaje w wyłącznej kompetencji ustawodawcy. Marszałek zapytała też TK, czy prerogatywa powoływania sędziów może być kontrolowana przez SN lub inny sąd, czy też jest to osobiste uprawnienie prezydenta, które nie podlega kontroli władzy sądowniczej.
PAP, WB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/496054-tk-rozpatrzy-w-wnioski-ws-uchwaly-trzech-izb-sn
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.