Zachęcam do śledzenia profilu „Pałac 2020. Zapiski z kampanii” na portalu wPolityce.pl. To moje autorskie spojrzenie na przebieg kampanii prezydenckiej Andrzeja Dudy, który 5 lutego 2020 roku w Lubartowie (woj. lubelskie) potwierdził oficjalnie, że będzie ubiegał się o reelekcję w wyborach 10 maja 2020 r. Od czasu wybuchu pandemii koronawirusa nikt nie jest w stanie zagwarantować, że wybory się odbędą, ale dopóki nie są odwołane, to kampania formalnie trwa. A my się jej przyglądamy. Marcin Wikło
= = =
15 kwietnia 2020 r.
25 dni do wyborów prezydenckich
Pałac twierdza - jak działa kancelaria prezydenta w czasie epidemii. Przeczytaj w tygodniku „Sieci”!
Pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda zachęca do własnoręcznego wykonania maseczki.
Wybory odbędą się 10 lub 17 maja - powiedział premier Mateusz Morawiecki.
Od jutra w maseczkach
Pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda zachęca do własnoręcznego wykonania maseczki jednorazowej z papieru według wzoru dr hab. Anny Myczkowskiej-Szczerskiej z Wydziału Form Przemysłowych ASP w Krakowie.
Film instruktażowy poniżej:
Pałac twierdza
Zachęcam Państwa do kupienia najnowszego numeru tygodnika „Sieci”. Jest w nim artykuł o tym, jak Pałac prezydencki funkcjonuje w czasie epidemii. Nie jest to przecież instytucja, którą można zamknąć na klucz i przeczekać. I tak oczywiście nie jest, choć z całego składu osobowego w budynku pracuje na co dzień tylko 29 proc. zatrudnionych.
Nie ma tylu gości, nie odbywają się duże spotkania i konferencje, ale prezydent i jego najbliżsi współpracownicy nie mają przez to mniej pracy. Za zamkniętymi drzwiami pałacu toczy się prawie normalne życie, trzeba było tylko błyskawicznie przestawić się na tryb „epidemia”.
Szczególnie zachęcam do prenumeraty cyfrowej tygodnia „Sieci”. Stan epidemii to czas niełatwy dla nas, którzy robimy dla Państwa tygodnik nie mając pewności, że czytelnicy będą mieli możliwość go kupić w ulubionym punkcie sprzedaży.
Dlatego mamy dla Was, naszych czytelników i przyjaciół specjalną ofertę prenumeraty cyfrowej. Jeśli zechcecie mieć tygodnik „Sieci” na bieżąco przez rok, to z radością zawiadamiam, że możecie zrealizować ten zakup w cenie dotychczasowej prenumeraty półrocznej. Szczegóły w linku ==TUTAJ
Co z gospodarką?
Wsparcie polskich przedsiębiorców, borykających się z trudami działalności gospodarczej podczas pandemii COVID-19, było tematem wideokonferencji, w której uczestniczyli prezydent Andrzej Duda, wicepremier i Minister Rozwoju Jadwiga Emilewicz, Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch oraz Sekretarz Stanu w KPRP Adam Kwiatkowski.
Według uczestników wideokonferencji sytuacja wielu polskich przedsiębiorstw jest bardzo trudna, ale solidarna postawa zarówno administracji państwowej, która wdraża odpowiednie mechanizmy wsparcia, jak i obywateli, wybierających podczas codziennych zakupów rodzime produkty, może przyczynić się do jej poprawy.
10 czy 17 maja?
Premier Mateusz Morawiecki powiedział dzisiaj podczas konferencji prasowej, że brany jest pod uwagę inny termin wyborów niż termin 10 maja wskazany przez marszałek Sejmu Elżbietę Witek.
Głosowanie korespondencyjne to bezpieczna metoda przeprowadzenia wyborów prezydenckich. (…) Zakładam, że wybory będą mogły się odbyć zgodnie z wcześniej zaplanowanymi, zgodnymi konstytucją terminami - 10 albo 17 maja
— powiedział premier.
O tej dacie już wcześniej się mówiło. Chodzi o ustawę autorstwa PiS, zgodnie z którą wybory prezydenckie w 2020 r. mają zostać przeprowadzone wyłącznie w drodze głosowania korespondencyjnego. Została ona już przesłana do Senatu, ale marszałek prof. Tomasz Grodzki stwierdził, że kierowana przez niego izba „będzie się przyglądać ustawie nadzwyczaj wnikliwie” i zapewne wykorzysta przysługujące jej do tego 30 dni.
Ustawa po powrocie do Sejmu, na biurko prezydenta trafiłaby zatem 6 lub 7 maja. Być może wtedy marszałek Elżbieta Witek zdecyduje o przeniesieniu wyborów na ostatni z możliwych terminów czyli 17 maja.
Konstytucja stanowi, że wybory Prezydenta Rzeczypospolitej zarządza Marszałek Sejmu na dzień przypadający nie wcześniej niż na 100 dni i nie później niż na 75 dni przed upływem kadencji urzędującego Prezydenta Rzeczypospolitej. Oznacza to, że wybory prezydenckie mogą odbyć się w jedną z niedziel maja: 3, 10, 17.
Sondaże, sondaże…
Są takie badania, które należy traktować… z większym przymrużeniem oka niż inne :)
Andrzej Duda jest liderem w wyścigu o kolejną kadencję w Pałacu Prezydenckim, ale wg sondażu Maison&Partners nie miałby szans na zwycięstwo w pierwszej turze. Urzędujący prezydent uzyskał 29,5 proc. wskazań respondentów. Na kolejnych miejscach znaleźli się: Szymon Hołownia - 11,2 proc., Władysław Kosiniak-Kamysz - 10,6 proc., Małgorzata Kidawa-Błońska 10,5 proc., Robert Biedroń 7,1 proc. i Krzysztof Bosak - 3,4 proc.
— czytamy w Onet.pl.
Pracownia pokusiła się więc także o zbadanie preferencji wyborców w ewentualne drugiej turze. A tutaj…
Prezydent w pojedynku z Szymonem Hołownią przegrywa 34 do 43 proc. W starciu z Małgorzatą Kidawą-Błońską wygrywa 38 do 37 proc. W pojedynku z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem ten drugi wygrywa 35 do 31 proc.
— czytamy w opisie badania.
W wyborach wzięłoby udział 32 proc. ankietowanych.
Zaproszenie na Q&A z Andrzejem Dudą
Ta formuła spotkań z internautami już się chyba przyjęła. Użytkownicy Facebooka mogą zadawać prezydentowi pytania, a on odpowie na nie podczas sesji „pytań i odpowiedzi” w najbliższy piątek.
RELACJA Z POPRZEDNICH DNI NA MOIM BLOGU Prezydent wziął udział w posiedzeniu Rady ds. Przedsiębiorczości. „Spotkanie było poświęcone ocenie sytuacji gospodarczej”
Marcin Wikło
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/495961-25-dni-do-wyborow-sieci-praca-palacu-w-czasie-epidemii