Jarosław Gowin jest bardzo pewny siebie. W w radiu TOK FM były wicepremier zapewniał, że „ani odrobinę nie żałuje swojej decyzji o podaniu się do dymisji”. Stwierdził,też, że historia przyzna mu rację, a wybory prezydenckie 10 maja po prostu nie mogą się odbyć.
CZYTAJ TEŻ:
Gowin nie żałuje decyzji o podaniu się do dymisji
Jarosław Gowin zaproponował zmiany w konstytucji, które spowodowałyby przesunięcie wyborów prezydenckich o dwa lata i wydłużenie obecnej kadencji prezydenta Andrzeja Dudy. Wybory prezydenckie miałyby się odbyć w 2022 roku, a Duda nie mógłby już w nich kandydować. Jego plan nie znalazł poparcia.
Ani odrobinę nie żałuje swojej decyzji o podaniu się do dymisji
—powiedział w radiu TOK FM.
Zasadniczo, co do kierunku, jestem przekonany, że (…) historia i to nie ta odległa, ale całkiem bliska (…) przyzna mi rację. Wybory 10 maja nie mogą się odbyć. Propozycja, którą przedstawiłem całej klasie politycznej (…) to rozwiązanie, które jest na stole, jest optymalne
—stwierdził z dużą pewnością siebie były wicepremier.
Stwierdził też, że osoby, które dziś go krytykują, za kilka miesięcy przyznają, że miał rację i „będą żałować, że się na to nie zdecydowały”.
Gowin: odmrażanie gospodarki powinno odbywać się stopniowo
Nie możemy dalej zwlekać z uruchamianiem poszczególnych branż gospodarki; odmrażanie powinno odbywać się stopniowo, począwszy od branż, które generują stosunkowo niewielkie ryzyko wzrostu zachorowań
—ocenił szef Porozumienia Jarosław Gowin.
Stwierdził, że pierwsza faza walki z koronawirusem powinna zakończyć się wprowadzeniem przedstawionego przez niego we wtorek „planu Sośnierza”. Ocenił, że jest to „przemyślany zestaw działań” i wymienił jego elementy.
Po pierwsze masowe testowanie, po drugie masowa kontrola naszych zachowań
—wskazał.
Zauważył, że kontrola powinna być dobrowolna i „uzgodniona na szczeblu Komisji Europejskiej”, aby uniknąć ryzyka ograniczeń wolności albo ingerowania w życie prywatne. Zaznaczył, że kontrola powinna odbywać się przy pomocy mobilnych aplikacji komórkowych.
Kolejnym elementem „planu Sośnierza”, jak wskazał Gowin, jest przemyślane izolowanie poszczególnych grup - lekko zakażonych i osób, które miały z nimi kontakt. Czwarty element to długotrwałe izolowanie i opieka nad grupami szczególnego ryzyka - starszymi i obciążonymi chorobami.
Szef Porozumienia podkreślił, że część społeczeństwa „musi wziąć na siebie ciężar dźwignięcia Polski z bardzo głębokiej zapaści”.
Nie możemy dalej zwlekać z uruchamianiem poszczególnych branż gospodarki. Jeżeli będziemy dalej to robili, to za chwilę zabraknie pieniędzy na służbę zdrowia czy wypłaty emerytur
—zauważył.
Ocenił, że odmrażanie gospodarki powinno odbywać się stopniowo, począwszy od branż, które generują stosunkowo niewielkie ryzyko wzrostu zachorowań.
Są branże, w które można zainwestować już teraz duże środki publiczne poprzez zamówienia publiczne
—stwierdził.
Wskazał tu budownictwo, branżę IT i budowę przemysłu biomedycznego.
W całym tym nieszczęściu szansą dla polskiej gospodarki jest to, że w Europie jest powszechna świadomość, że nie możemy pod względem przemysłowym być tak uzależnieni od Azji, jak obecnie. Istotnym przykładem jest produkcja leków, gdzie cząstki aktywne produkowane są tylko w Chinach czy Indiach
—zauważył.
Jarosław Gowin zaprezentował „plan Sośnierza” we wtorek na konferencji prasowej w Krakowie. Wyjaśnił, że przygotowywał go jeszcze jako wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego, wraz z posłem Andrzejem Sośnierzem (Porozumienie).
Ten plan nie jest konkurencyjny wobec działań rządu, tylko pogłębia, precyzuje i przyspiesza pewne działania
—zaznaczył.
Zapowiedział też, że jego ugrupowanie będzie sukcesywnie przedstawiać kolejne propozycje, jak walczyć z epidemią i jak uzdrawiać, odblokowywać polską gospodarkę.
Najbliższe propozycje przedstawimy jeszcze w tym tygodniu
—oświadczył.
Przyznał też, że wraz z posłem Sośnierzem rozmawiał z przedstawicielami rządu o planie. „Mam przekonanie, że w rządzie jest dobry klimat, który trzeba przełożyć na bardzo szybkie, konsekwentne i spójne działanie” – ocenił.
CZYTAJ TEŻ:
aes/TOK FM/PAP
W związku z problemami z dystrybucją drukowanej wersji tygodnika „Sieci” (zamykane punkty sprzedaży, ograniczona mobilność społeczna) zwracamy się do państwa z uprzejmą prośbą o wsparcie i zakup prenumeraty elektronicznej - teraz w wyjątkowo korzystnej cenie! Z góry dziękujemy!
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/495836-gowin-oglasza-historia-przyzna-mi-racje