Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zwróciło się w piątek do Ministra Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego z apelem o regularne publikowanie aktualnych danych o przypadkach koronawirusa u osób z personelu medycznego. Prezydium zwróciło się także do do prezesa NFZ o jak najszersze zapewnienie dostępności testów na obecność SARS-CoV-2 personelowi medycznemu w kraju.
Samorząd lekarski postuluje w piśmie do ministra Łukasza Szumowskiego i szefa GIS Jarosława Pinkasa, by dane te były publikowane z podziałem na poszczególne zawody. NRL podnosi, że informacje takie są przekazywane w zdecydowanej większości państw dotkniętych pandemią.
Jak pokazała sytuacja sprzed kilku dni, tj. przekazanie takich informacji przez Głównego Inspektora Sanitarnego Polskiej Agencji Prasowej – dane takie są gromadzone również w naszym kraju, lecz nie są na bieżąco publikowane
— wskazano w apelu Rady.
Oceniono, że brak publikowania takich informacji jest działaniem nietransparentnym, niezrozumiałym i wzbudzającym obawy, że dane te są z jakiś powodów zatajane przed opinią publiczną.
W związku z powyższym wzywamy do regularnego publikowania takich danych, co pozwoli na bieżąco monitorować stan kadr medycznych w Polsce w okresie epidemii
— przekazano w apelu.
Z danych udostępnionych PAP drugiego kwietnia, wynikało że u 461 osób personelu medycznego, m.in. lekarzy, pielęgniarek i ratowników, badania potwierdziły zakażenie. Sanepid podawał wówczas, że 106 osób personelu medycznego z potwierdzonym koronawirusem jest hospitalizowanych, a 355 pozostaje w izolacji domowej. GIS informował wtedy także, że liczba osób personelu medycznego przebywająca w kwarantannie domowej to 4391, zaś w kwarantannie zbiorowej - 186 osób. Łącznie kwarantanną objętych było wtedy 4577 osób personelu medycznego.
Zgodnie z informacjami przekazanymi PAP w piątek przez GIS, prawie 1/3 przypadków (30,1 proc.) zakażeń SARS-CoV-2 w Polsce to efekt kontaktu z chorym w szpitalu lub przychodni. Dotyczy to zarówno pacjentów, jak i personelu medycznego placówek ochrony zdrowia.
Powszechna dostępność testów
Samorząd lekarski podkreśla, że dostępność do tych testów powinna być powszechna w odniesieniu do personelu medycznego uczestniczącego w udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej w kraju.
NRL podnosi, że rozszerzenie – na mocy zarządzenia prezesa NFZ z 4 kwietnia - możliwości wykonywania testów wymaga przygotowania informacji dla lekarzy, która w sposób jasny i jednoznaczny przedstawi kto, w jakich okolicznościach, na podstawie jakich wskazań, oraz komu może zlecić wykonanie testu.
Samorząd lekarski podnosi w swoim apelu, że z informacji tej powinno wprost wynikać, że testy mogą być wykonane u wszystkich członków personelu medycznego, a nie jedynie tych, którzy pracują w szpitalach. NRL wskazuje, że informacje powinny jednoznacznie wskazywać też, jakie okoliczności uzasadniają wystawienie zlecenia oraz w jaki sposób zlecenie to może być zrealizowane.
Dostępność testów dla personelu medycznego musi być powszechna i obejmować obszar całego kraju, a nie skupiać się jedynie w miastach, w których położone są szpitale jednoimienne
— akcentuje NRL.
mly/Polsat News
W związku z problemami z dystrybucją drukowanej wersji tygodnika „Sieci” (zamykane punkty sprzedaży, ograniczona mobilność społeczna) zwracamy się do państwa z uprzejmą prośbą o wsparcie i zakup prenumeraty elektronicznej - teraz w wyjątkowo korzystnej cenie! Z góry dziękujemy!
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/495392-samorzad-lekarski-chce-testow-dla-personelu-medycznego