Jak wynika z badania pracowni Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl, zdecydowana większość społeczeństwa popiera utrzymywanie ograniczeń związanych z tzw. społecznym dystansowaniem się bez względu na konsekwencje gospodarcze. Około 1/3 społeczeństwa opowiada się za stopniowym znoszeniem ograniczeń, tak by możliwie szybko ponownie uruchomić gospodarkę.
W naszym badaniu poproszono badanych, by ustosunkowali się do dwóch twierdzeń. Pierwsze brzmiało następująco:
Rząd powinien kontynuować ograniczenia [w związku z epidemią koronawirusa], by w jak największym stopniu powstrzymać epidemię, nie zaważając na zakłócenia w gospodarce i życiu społecznym.
Z tym twierdzeniem zgodziło się w sumie 65 proc. badanych. Widać wyższe poparcie dla restrykcji wśród wyborców PiS - 70 proc., niż wśród wyborców Koalicji Obywatelskiej - 61 proc.
Drugie stwierdzenie brzmiało:
Rząd powinien stopniowo rezygnować z ograniczeń w stosunku do osób najmniej zagrożonych zarażeniem, żeby przywrócić normalne działanie gospodarki i życia społecznego.
Tu poparcie w całym społeczeństwie wynosi 35 proc. Wśród wyborców PiS - 30 proc., a wśród wyborców KO - 39 proc.
Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI w dniach od 3 do 6 kwietnia 2020 roku. Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W badaniu wzięło udział N=1064.
Kleb
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/495367-23-polakow-za-utrzymaniem-restrykcji-bez-wzgledu-na-koszty