„Pytamy, nie przestajemy pytać: dlaczego?” – to jedno z pytań, które na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu miał postawić dekadę temu Lech Kaczyński. Nie pozwoliła na to katastrofa samolotu, na pokładzie którego z resztą polskiej delegacji 10 kwietnia 2010 roku leciał polski prezydent. Kancelaria Prezydenta RP udostępnia archiwalne zdjęcia, wideo i przesłanie jakie Polsce i Polakom pozostawił śp. Lech Kaczyński.
Wspomnienie śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego
Na stronie prezydent.pl znajdziemy najważniejsze myśli z wielu przemówień śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
Orędzie po złożeniu przysięgi przed Zgromadzeniem Narodowym i objęciu urzędu Prezydenta RP
Aby być traktowanym jak duży europejski naród, trzeba chcieć nim być. Gdy się chce szacunku innych, trzeba najpierw szanować siebie
—mówił w orędziu po złożeniu przysięgi przed Zgromadzeniem Narodowym i objęciu urzędu Prezydenta RP, 23 grudnia 2005 r.
Wystąpienie na placu przed gruzińskim parlamentem
Gdy zainicjowałem ten przyjazd niektórzy sądzili, że prezydenci będą się obawiać. Nikt się nie obawiał. Wszyscy przyjechali, bo Środkowa Europa ma odważnych przywódców. I chciałbym to powiedzieć nie tylko Wam, chciałbym to powiedzieć również tym z naszej wspólnej Unii Europejskiej, że Europa Środkowa, Gruzja, że cały nasz region będzie się liczył, że jesteśmy podmiotem. I my też wiemy świetnie, że dziś Gruzja, jutro Ukraina, pojutrze Państwa Bałtyckie, a później może i czas na mój kraj, na Polskę!
—to fragment wystąpienia na placu przed gruzińskim parlamentem. Prezydent Lech Kaczyński wraz z przywódcami Estonii, Łotwy, Ukrainy i Litwy udał się do Tbilisi, aby zaprotestować przeciwko rosyjskiej agresji na Gruzję, 12 sierpnia 2008 r.
Słowa z otwarcia Muzeum Powstania Warszawskiego
Jesteśmy to winni temu zamordowanemu na oczach świata miastu, które zmartwychwstało i jego bohaterskim mieszkańcom
—z wystąpienia Lecha Kaczyńskiego, wówczas Prezydenta Warszawy, podczas otwarcia Muzeum Powstania Warszawskiego, 31 lipca 2004 r.
Święto Trzeciego Maja na placu Zamkowym w Warszawie, 3 maja 2009 r.
Polsce potrzebna jest dzisiaj ciężka praca […] nad uzdrowieniem państwa, które musi dawać ochronę słabszym i nie bać się silnych. Bo wobec Rzeczypospolitej, wobec Polski wszyscy obywatele są równi – niezależnie od tego, czy mają miliardy, czy jak większość z nas, Polaków, nie mają nic. Wszyscy są takimi samymi obywatelami.
—przemówienie z okazji Narodowego Święta Trzeciego Maja na placu Zamkowym w Warszawie, 3 maja 2009 r.
Fragment niewygłoszonego przemówienia z 10 kwietnia 2010 roku
Sprawmy, by katyńska rana mogła się wreszcie zagoić i zabliźnić. Jesteśmy na tej drodze. Mimo różnych wahań i tendencji, prawdy o Zbrodni Katyńskiej jest dziś więcej niż ćwierć wieku temu. Doceniamy działania Rosji i Rosjan służące tej prawdzie, w tym środową wizytę premiera Rosji w lesie katyńskim, na grobach pomordowanych. Jednak prawda potrzebuje nie tylko słów, ale i konkretów
—miał mówić 10 kwietnia 2010 roku w Katyniu prezydent Lech Kaczyński.
Wspomnienie o Pierwszej Damie Marii Kaczyńskiej
Pani Prezydentowa nie traktowała siebie jako wielce celebrowanej osoby publicznej. Była taka bardzo trzymająca się życia. Uważała, że ona tutaj realizuje misję, którą było pomaganie ludziom w różnych sytuacjach ‒ pomaganie dzieciom, wspieranie ludzi chorych, ludzi w trudnej sytuacji. Ona to po prostu realizowała ‒ i robiła to znakomicie
—wspominał Andrzej Duda.
Para Prezydencka została pochowana 18 kwietnia 2010 w podziemiach katedry na Wawelu w Krakowie.
CZYTAJ TEŻ:
aes/prezydent.pl
W związku z problemami z dystrybucją drukowanej wersji tygodnika „Sieci” (zamykane punkty sprzedaży, ograniczona mobilność społeczna) zwracamy się do państwa z uprzejmą prośbą o wsparcie i zakup prenumeraty elektronicznej - teraz w wyjątkowo korzystnej cenie! Z góry dziękujemy!
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/495270-kancelaria-prezydenta-wspomina-sp-pare-prezydencka