Sejm uchwalił z poprawkami ustawę wprowadzającą zmiany do tarczy antykryzysowej; w związku z epidemią koronawirusa firmy uzyskają dodatkową pomoc. W czwartek po godz. 1 izba niższa zakończyła posiedzenie. Następne planowane jest w dniach 15-16 kwietnia.
CZYTAJ WIĘCEJ: Jak pomóc firmom i pracownikom? Ostry spór w Sejmie. Ostatecznie do dalszych prac trafił projekt Tarcza 2.0 i projekt ustawy PSL
Chodzi o rządowy projekt ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (tzw. tarcza antykryzysowa 2.0). Parlament zajął się również poselskim projektem ustawy o „utworzeniu prawdziwej tarczy antykryzysowej” oraz o zmianie niektórych innych ustaw.
Dyskusja nad Tarczą 2.0 i projektem PSL
Sejm zakończył posiedzenie
Następne posiedzenie izby niższej planowane jest w dniach 15-16 kwietnia.
Sejm uchwalił rządowy projekt tzw. Tarczy 2.0 z poprawkami
W czwartek po godz. 1 Sejm uchwalił z poprawkami ustawę wprowadzającą zmiany do tarczy antykryzysowej; w związku z epidemią koronawirusa firmy uzyskają dodatkową pomoc.
Za uchwalaniem ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 głosowało 233 posłów, przeciw było 183, a 37 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi pod obrady Senatu.
Sejm zgodził się na wprowadzenie kilku poprawek zgłoszonych w drugim czytaniu, w tym czterech przygotowanych przez PiS. Jedna z nich daje uprawnienie premierowi w przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, do ustanowienia w drodze rozporządzenia dnia wolnego od pracy. Inna pozwala na bezpłatne korzystanie ze stron internetowych należących do jednostek sektora finansów publicznych. Z kolei poparta przez Sejm poprawka KO pozwoli na zawieszenie spłaty kredytu studenckiego do pół roku.
Rządowy projekt był rozpatrywany łącznie z projektem przygotowanym przez Koalicję Polską, która również zaproponowała wprowadzenie kolejnych ułatwień dla firm. Ostatecznie z projektu KP w uchwalonej w środę ustawie znalazło się kilka zapisów. Dotyczyły one spółdzielni, fundacji i stowarzyszeń, by ich organy mogły podejmować decyzje w czasie epidemii przy wykorzystaniu komunikacji elektronicznej.
W trakcie prac nad ustawą w Sejmie posłowie zgodzili się także, by do nowego prawa dodać przepis, który pozwala na eksmisję sprawców przemocy domowej, mimo generalnej zasady zakazu eksmisji w czasie epidemii koronawirusa. Propozycję w tej sprawie zgłosiła Koalicja Obywatelska.
Jednym z rozwiązań wprowadzanych przez uchwaloną w środę ustawę jest wprowadzenie 3-miesięcznych „wakacji składkowych” dla firm zatrudniających od 10 do 49 osób. Zgodnie z „pierwszą” tarczą antykryzysową takie uprawnienie dotyczyło mikrofirm niezatrudniających do 9 pracowników. Po zmianie przepisów, firmy zatrudniające do 49 osób, będą mogły liczyć na 50-proc. ulgi w składkach na ZUS.
Trwają głosowania nad poprawkami
Sejm po godz. 22 wznowił obrady
Posłowie uczcili w środę wieczorem minutą ciszy pamięć zmarłego we wtorek dziennikarza Wiktora Batera. Stało się to na wniosek prezesa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza.
Komisja finansów publicznych za poprawkami do projektu zmian w tarczy antykryzysowej
Sejmowa komisja finansów publicznych pozytywnie zaopiniowała w środę kilka poprawek zgłoszonych podczas drugiego czytania projektu, który przewiduje m.in. rozszerzenie pomocy przewidzianej w tarczy antykryzysowej.
Przerwa w obradach do 22:00
Wicepremier Piotr Gliński
Od kilku tygodni Polska i świat zmaga się z bardzo poważnymi wyzwaniami. Jest wielki kryzys epidemiczny, kryzys gospodarczy, który nadchodzi. Polski rząd stara się rozwiązywać problemy Polaków i od kilku tygodni słyszymy na tej sali inwektywy, epitety, nie prawdziwe stwierdzenia. To przykre i smutne. (…) Nie wiem z jakiego powodu Pani mówi, że Tarcza nie dotyczy ludzi kultury. Dzień w dzień można przeczytać na stronach ministerstwa można przeczytać, co robimy. (…) Ja pani powiem kilka faktów: ludzie kultury działają w ramach działalności gospodarczej. Obie Tarcze przedstawiają wiele rozwiązań dla przedsiębiorców w obszarze kultury. (…) Tarcza przedstawia konkretne fakty, liczby. (…) Od poniedziałku działania program, który dotyczy „Kultury w sieci” i ludzie aplikują. Jest zapowiadany nowy program, który będzie przewidywał rekompensaty. (…) Panie w tej kontekście, w tej bardzo poważnej sytuacji, pani wychodzi i mówi, że nic nie robimy. Są rozwiązania dot. także przemysły filmowego, z którym była pani przez lata związana i zna się na tym doskonale. I wie pani, że te ułatwienia są już wprowadzone. Proszę przeczytać ustawę o Tarczy, a nie kręcić głową
Co do egzaminów, to mówiliśmy, że będzie komunikacja w tej kwestii jutra
—dodał.
W Polsce jest 824 domy pomocy społecznej. W 14 mamy problem z epidemią. Dotyczy to nie setek, a 169 osób. (…)
—powiedział Gliński odnosząc się do wystąpienia posła Michała Szczerby.
Małgorzata Kidawa-Błońska
Dobra ustawa musi być prosta i być zrozumiała. W tej ustawie potrzebna jest pomoc tłumacza, aby ją zrozumieć. Za 13 dni egzaminy ósmoklasistów - zero pomysłów, zero informacji. Nasza poprawka dawała szansę rozwiązania tego problemu. Ta sprawa nie została podniesiona. Lekceważycie ją. W tej ustawie nie ma też słowa o pomocy ludziom kultury
Henryk Kowalczyk
Stanowisko klubu PiS: Tarcza antykryzosowa i jej funkcjonowanie zaczęło się kila dni temu i zainteresowanie jest ogromne. Sytuacja się zmienia i wygląda inaczej, niż kilka dni temu. (…) Widać wyraźnie, że liczymy się z perspektywą trwania pandemii przez trzy miesiące, a być może więcej. (…) Stąd propozycja rządowa, aby poszerzyć pomoc dla przedsiębiorców. Proponuje się rozszerzenie świadczeń postojowych, zwolnienie ze składek ZUS, poszerzenie tego dla firm średnich zatrudniających do 49 osób
—mówił minister.
Pożyczki, które będą umarzane jeżeli zachowa się miejsc pracy. To są tylko te najważniejsze formy pomocy przedsiębiorcom. (…) Prawdopodobnie życie będzie pokazywało dalsze rozwiązania
—dodał.
Ta ustawa daje realną pomoc przedsiębiorcom zapewniając równocześnie stabilność finansów państwa
—dodał.
Dobromir Sośnierz
To nie jest Tarcza 2.0, to nie jest nawet funkcjonalna wersja beta, to jest po prostu plik notatek rozgorączkowanego sztabu kryzysowego, którego klęska przyłapała bez wciągniętych spodni. To jest wielka improwizacja
—mówił poseł Konfederacji.
Borys Budka zgłasza wniosek formalny
Nasze oczekiwania są bardzo proste: zwiększenie wydatków na służbę zdrowia o 20 mld, wprowadzenie czytelnych zasad pomocy dla pracodawców, a pracownicy, aby otrzymywali chociaż minimalne wynagrodzenie. (…) Obiecaliśmy dialog, a kolejny raz zamiast Tarczy mamy nasiąkniętą dyktą kartkę papieru Nie ma Tarczy, to jest biurokratyczny zestaw przepisów, który ma utrudnić pomoc
—mówił Budka.
Co zawierają projekty?
Komisja Finansów Publicznych pracowała nad nimi w nocy z wtorku na środę, przyjmując za podstawę sprawozdania projekt rządowy. Posłowie wprowadzili do projektu kilkanaście poprawek, głównie autorstwa PiS. Dotyczyły one m.in.: wyłączenia spod reżimu ustawy korespondencji z sądów, prokuratury, od komorników oraz organów ścigania. Projekt przewiduje bowiem ułatwienia w dostarczaniu korespondencji np. przez możliwość odebrania przesyłki poleconej bez wizyty na poczcie. Zgodę komisji uzyskała też poprawka dająca wojewodom możliwość wskazania lekarzy, dentystów do stwierdzenia zgonu poza szpitalem.
Komisja przyjęła niektóre rozwiązania zaproponowane przez Koalicję Polską w poselskim projekcie ustawy o utworzeniu „prawdziwej tarczy antykryzysowej”. Dotyczyły one spółdzielni, fundacji i stowarzyszeń, by ich organy mogły podejmować decyzje w czasie epidemii przy wykorzystaniu komunikacji elektronicznej.
Posłowie poparli też zmianę zaproponowaną przez KO, która mówi o tym, że mimo epidemii koronawirusa, sprawcy przemocy domowej będą mogli być poddawani eksmisji.
W trakcie posiedzenia komisji przedstawiciele opozycji zarzucali stronie rządowej, że w projekcie pojawiło się wiele „wrzutek”, które nie dotyczyły bezpośrednio walki z koronawirusem czy przeciwdziałaniu skutkom kryzysu wywołanego tym wirusem.
Wątpliwości posłów wzbudziła m.in. część przepisów art. 26 projektu, który wprowadzał zmiany w Prawie ochrony środowiska. Chodzi o nieprzeprowadzanie ocen oddziaływania na środowisko w przypadku instalacji i urządzeń radiokumunikacyjnych emitujących pola elektromagnetyczne o częstotliwościach od 30 kHz do 300 GHz. Przewodniczący sejmowej komisji finansów Henryk Kowalczyk (PiS) wyraził swoje wątpliwości, co do tych rozwiązań. Zwrócił się do rządu, by ten przygotował odpowiednią zmianę skreślającą z projektu budzące wątpliwości przepisy dotyczące urządzeń radiokumunikacyjnych. Ostatecznie taką poprawkę komisja finansów przyjęła.
Zdecydowana większość poprawek zaproponowanych przez opozycję nie uzyskało poparcia komisji. Jedna z poprawek KO pozwalała ministrowi oświaty na odwołanie, przesunięcie terminu egzaminów ośmioklasistów i matur w czasie epidemii koronawirusa. Politycy KO zwracali uwagę, że do tych egzaminów zostało niewiele czasu i uczniowie oraz ich rodzice powinni wiedzieć, czy się one odbędą.
Zgody komisji nie uzyskała też zmiana zakładająca, by państwo pokrywało część kosztów stałych, jak rachunki za energię czy czynsz branżom najbardziej dotkniętym przez koronawirusa.
Z kolei jedna ze zmian zaproponowanych przez Konfederację przesuwała na 1 lipca 2022 r. wejście w życie tzw. podatku cukrowego.
Jak tłumaczyli podczas posiedzenia komisji przedstawiciele Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, projekt rządowy zmieniać będzie ok. 60 ustaw.
Jedną z propozycji rządowych jest wprowadzenie 3-miesięcznych „wakacji składkowych” dla firm zatrudniających od 10 do 49 osób. Zgodnie z „pierwszą” tarczą antykryzysową takie uprawnienie dotyczyło mikrofirm niezatrudniających do 9 pracowników.
Zgodnie z projektem, ARP zaoferuje przedsiębiorcom różne instrumenty wspierające bieżącą płynność finansową.
Ponadto, projekt mówi też o zwiększeniu dostępności pożyczek dla mikroprzedsiębiorców. Przewiduje też ponowną wypłatę świadczenia postojowego. Zamiast jednokrotnego wsparcia dla przedsiębiorców i osób wykonujących umowy cywilnoprawne będzie możliwość ponownego przyznania tego świadczenia, nie więcej niż trzykrotnie. Nowe przepisy wprowadzają w usługach komórkowych nielimitowany dostępu do publicznych stron internetowych m.in. umożliwiających zdalną diagnostykę medyczną.
Projekt zakłada także rozwiązania, które mają pomóc rolnikom i przedsiębiorcom sektora rolno-spożywczego. Chodzi np. o zasiłek w wysokości 50 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę w przypadku objęcia rolnika kwarantanną, bądź jak jest hospitalizowany w związku z COVID-19.
Nowe przepisy zakładają też wydłużenie terminów na realizację niektórych obowiązków przez obywateli, w tym m.in. dotyczących pojazdów.
kk/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/494938-sejm-uchwalil-tarcze-20-dodatkowa-pomoc-dla-firm