Zachęcam do śledzenia profilu „Pałac 2020. Zapiski z kampanii” na portalu wPolityce.pl. To moje autorskie spojrzenie na przebieg kampanii prezydenckiej Andrzeja Dudy, który 5 lutego 2020 roku w Lubartowie (woj. lubelskie) potwierdził oficjalnie, że będzie ubiegał się o reelekcję w wyborach 10 maja 2020 r. Od czasu wybuchu pandemii koronawirusa nikt nie jest w stanie zagwarantować, że wybory się odbędą, ale dopóki nie są odwołane, to kampania formalnie trwa. A my się jej przyglądamy. Marcin Wikło
= = =
6 kwietnia 2020 r.
34 dni do wyborów prezydenckich
W Sejmie trzęsienie ziemi, wicepremier wychodzi z rządu, ale jego Porozumienie nie wychodzi ze Zjednoczonej Prawicy. Co w związku z tym z wyborami?
Ważne wideokonferencje prezydenta w BBN - najpierw z producentami żywności, potem rozmowa z polskimi lekarzami, którzy są na włoskim froncie walki z COVID-19.
Sondaż Social Changes dla wPolityce.pl daje Andrzejowi Dudzie zwycięstwo w ewentualnej II turze z kazdym z kontrkandydatów.
Sejmowe trzęsienie ziemi
Nie ma na scenie Gowina, nie ma więc już planu Gowina, by przesunąć wybory o dwa lata. Wicepremier i prezes Porozumienia poinformował, że odchodzi z rządu. Efekt jest taki, że na stole jest propozycja PiS, by zagłosować korespondencyjnie. Ale kiedy? Jest w nowym projekcie ustawy pewna furtka pozwalająca marszałek Sejmu przesunąć wybory, ale tylko o tydzień.
Trudno streścić wszystko, co się tego dnia wydarzyło w Sejmie. Polecam relację portalu wPolityce.pl ==> RELACJA. Jednak głosowanie korespondencyjne! Sejm przyjął projekt PiS ws. wyborów prezydenckich
Każda inicjatywa, która zmierza do umożliwienia udziału w głosowaniu jak największej liczbie obywateli, jest generalnie pozytywna. W końcu bez względu na to, czy panuje pandemia, czy nie, wszystkim nam zależy, żeby frekwencja w wyborach była jak najwyższa
— powiedział Andrzej Duda w rozmowie z Marcinem Makowskim dla tygodnika „Do Rzeczy”.
CZYTAJ TAKŻE: Prezydent Duda: Sama idea wyborów korespondencyjnych budzi moje uznanie. Wszystkim zależy na jak najwyższej frekwencji
Pytania do prezydenta
Prezydent wydaje się nie ekscytować tym, co ustala Sejm, choć dotyczy go to bezpośrednio. Ale może to i dobra strategia, by przyjąć to, co parlament uchwali i konkurować o reelekcje na tych zasadach, które zaproponują posłowie? W tych okolicznościach toczy się, to aż zaskakujące, prawie normalna praca w Pałacu prezydenckim.
Poniedziałkową tradycją stały się sesje Q&A Andrzeja Dudy z użytkownikami Facebooka. To spotkanie znów trwało godzinę, pytania były przeróżne, raczej poważne i traktujące np. o sprawach przedsiębiorców, którzy są pełni niepokoju.
Wielu użytkowników internetu pytało o kwestie dotyczące koronawirusa. Np. o to, jak zabezpieczeni są pracownicy Pałacu prezydenckiego.
Przy wejściu mamy kamerę, która mierzy temperaturę człowieka, który przychodzi do Pałacu prezydenckiego. Mamy w wielu miejscach rozmieszczone pojemniki z płynem odkażającym. Staramy się, by nasi goście mieli zapewnioną ochronę i staramy się chronić pracowników i tych, którzy na co dzień są w pałacu i kancelarii prezydenta
— mówił prezydent. Dodał także, że wielu pracowników zostało poproszonych o to, by w miarę mozliwości prace wykonywać zdalnie z domu.
Sporą grupę rozmówców prezydenta stanowili uczniowi i ich rodzice. Pytali o to, kiedy będzie mozna wrócić do szkół i co będzie z egzaminami oraz maturą. Polecam obejrzeć całość.
CZYTAJ TAKŻE: Prezydent w rozmowie z internautami: Osobiście uważam, że idea głosowania korespondencyjnego jest interesująca
Pisałem, że pytania były raczej poważne. Tak było, ale i trafiła się perełka. Jeden z internautów zainteresował się… córką prezydenta. Pytał czy miałby u niej szanse. Powyżej nagranie, nie powiem w którym momencie można odnaleźć odpowiedź prezydenta, ale warto :)
Kupuj polskie produkty
Jedno z pytań podczas Q&A dotyczyło promowania przez prezydenta polskich produktów. Andrzej Duda podkreślał, że właśnie dzisiaj w dobie kryzysu, patriotyzm gospodarczy jest szczególnie ważny. Stąd zaangażowanie prezydenta w akcję #KupujŚwiadomie #ProduktPolski.
Podczas zakupów wybierajmy te produkty, które zostały wyprodukowane w naszym kraju
— apelował prezydent po spotkaniu z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Janem Krzysztofem Ardanowskim oraz przedstawicielami branż rolniczych.
Jeżeli kupujemy żywność, to zwracajmy uwagę, żeby była to żywność polska, bo to wspiera rozwój naszej gospodarki, walkę z kryzysem, wspiera naszych przedsiębiorców. (…) Polscy rolnicy zapewniają nam bezpieczeństwo żywnościowe, za co jesteśmy im wszyscy jako społeczeństwo ogromnie wdzięczni
— mówił Andrzej Duda.
Relacja z frontu walki z COVID-19
W Biurze Bezpieczeństwa Narodowego odbyła się wideokonferencja, podczas której prezydent Andrzej Duda rozmawiał z lekarzami Jakubem Klimkiewiczem, anestezjologiem z WIM oraz z Michałem Madeyskim z Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej.
Prezydent pytał o warunki pracy i zadania, jakie postawili przed polską grupą włoscy specjaliści. Praca na „polskim” działającym niezależnie oddziale intensywnej terapii w Szpitalu Akademickim w Brescii ma dać pomoc Włochom, których placówki medyczne od dawna nie radzą sobie z liczbą zakażonych koronawirusem. Ale równie ważne dla nas są doświadczenia i obserwacje, które polscy medycy przekazują na bieżąco do kraju, by poprawiać nasze procedury walki z COVID-19.
Polscy lekarze pojechali do Lombardii, by na miejscu podpatrywać procedury stosowane w miejscu, gdzie epidemia ma ostry i gwałtowny przebieg. Chodzi o to, by te doświadczenia móc stosować natychmiast, gdyby w Polsce sytuacja epidemiczna przybrała niekorzystny obrót.
CZYTAJ TAKŻE: TYLKO U NAS. Prezydent rozmawiał z polskimi lekarzami na misji we Włoszech. „Musimy bezwzględnie utrzymać dyscyplinę”
Sondaże, sondaże…
Jak wynika z najnowszego badania pracowni Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl, gdyby w II turze wyborów Andrzej Duda zmierzył się z kandydatką Koalicji Obywatelskiej Małgorzatą Kidawą-Błońską, wygrałby w stosunku 66 proc. do 34 proc. W poprzedniej fali wynik wynosił 57 proc. do 43 proc..
W starciu z innymi kontrkandydatami:
Andrzej Duda 64 proc. - Szymon Hołownia 36 proc.
Andrzej Duda 63 proc. - Władysław Kosiniak-Kamysz 37 proc.
Andrzej Duda 66 proc. - Robert Biedroń 34 proc.
Andrzej Duda 71 proc. - Krzysztof Bosak 29 proc.
Deklarowana frekwencja jest bardzo niska: wynosi 35 proc.
Wciąż tylko sześciu kandydatów zarejestrowanych przez PKW
Z 19 zgłoszonych kandydatów dopiero sześciu zostało zarejestrowanych przez PKW po potwierdzeniu ważności 100 tysięcy podpisów złożonych wraz z kandydaturą. Są to: Władysław Marcin KOSINIAK-KAMYSZ (Protokół rejestracji kandydata z dnia 2 marca 2020 r.), Szymon Franciszek HOŁOWNIA (30 marca 2020 r.), Małgorzata Maria KIDAWA-BŁOŃSKA (30 marca 2020 r.), Robert BIEDROŃ (30 marca 2020 r.), Krzysztof BOSAK (30 marca 2020 r.), Andrzej Sebastian DUDA (2 kwietnia 2020 r.).
PKW odmówiła rejestracji ośmiu kandydatom. Są to: Piotr Stanisław BAKUN, Sławomir Adam GRZYWA, Leszek SAMBORSKI, Grzegorz SOWA, Jan Zbigniew POTOCKI, Kajetan Wojciech PYRZYŃSKI, Romuald Tadeusz STAROSIELEC. Andrzej VOIGT.
Pięć wniosków nie zostało jeszcze rozpatrzonych.
RELACJA Z POPRZEDNICH DNI NA MOIM BLOGU Prezydent wziął udział w posiedzeniu Rady ds. Przedsiębiorczości. „Spotkanie było poświęcone ocenie sytuacji gospodarczej”
Marcin Wikło
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/494700-34-dni-do-wyborow-w-palacu-praca-w-sejmie-trzesienie-ziemi
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.