Trzeba zrobić wszystko, żeby wybory prezydenckie odbyły się 10 maja - ocenił w poniedziałek wicepremier, szef MNiSW Jarosław Gowin. Gdyby jednak okazało się, że to z jakichś względów, będzie niemożliwe, to jest jeszcze czas na podjęcie takiej decyzji - dodał.
CZYTAJ WIĘCEJ: RAPORT. Siódma śmiertelna ofiara koronawirusa w Polsce! Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia wzrosła do 649
Gowin za wyborami 10 maja
My nie wiemy jaka sytuacja będzie 10 maja, dlatego dzisiaj podejmowanie jakiejkolwiek decyzji, jednoznaczne przesądzanie, że wybory się odbędą albo podejmowanie decyzji, że wybory się nie odbędą jest po prostu przedwczesne
—powiedział Gowin odnosząc się w radiowej Jedynce do propozycji ewentualnego przełożenia wyborów prezydenckich.
Trzeba zrobić wszystko, żeby te wybory odbyły się 10 maja
—stwierdził. Zaznaczył jednak, że „gdyby się okazało, że to z jakichś względów, ze względu na rozwoju epidemii, będzie niemożliwe, to jest jeszcze czas na podjęcie takiej decyzji”.
CZYTAJ WIĘCEJ: Gowin: „Tak długo, jak to możliwe trzymajmy się konstytucyjnego terminu wyborów”. Inny termin? „Wiosna 2021 r.”
Dzisiaj rozważanie, co robi opozycja bardzo natrętnie, sprawy odłożenia terminu wyborów, jest po prostu przedwczesne
—powiedział wicepremier. Dodał, że według niego „jest to typowy temat zastępczy”.
Powinniśmy się wszyscy skoncentrować na dwóch wielkich, dramatycznie poważnych i dramatycznie trudnych zadaniach, jakimi są z jednej strony zabezpieczenie życia Polaków, a z drugiej strony, jak najszybsze przywrócenie normalnego funkcjonowania gospodarki
—dodał szef resortu nauki.
Wybory prezydenckie zaplanowane są na 10 maja; jeśli żaden z kandydatów nie uzyska ponad połowy ważnie oddanych głosów, 24 maja odbędzie się druga tura wyborów.
Rok akademicki zostanie przedłużony?
Gowin pytany na antenie programu I Polskiego Radia o to, czy na uczelniach będą podejmowane próby przeniesienia zajęć z semestru letniego na semestr jesienny, odpowiedział:
jeżeli wrócimy do normalnego funkcjonowania państwa, uczelni, szkół po świętach, a mam wielką nadzieję, że tak, bo zwłaszcza gospodarczo jest to niezwykle ważne, to wtedy nie będzie istniała potrzeba przekładania zajęć na następny semestr.
Być może zdecydujemy się na jakieś przedłużenie roku akademickiego. Przy czym proszę zwrócić uwagę, że w przypadku uczelni to jest z różnych powodów dużo prostsze niż w przypadku szkół, chociażby dlatego, że rok akademicki, z formalnego punktu widzenia, trwa do 30 września
—przypomniał Gowin.
Jak mówił, „być może wystarczy nieco skrócić wakacje, nieco przedłużyć sesję egzaminacyjną, być może wystarczy też sięgnąć po takie metody, jak możliwość zaliczania zajęć online”.
Podkreślił, jeżeli chodzi o uczelnie, jest „dużym optymistą”.
W ubiegłym tygodniu Gowin poinformował na briefingu prasowym, że w związku z wprowadzeniem w kraju stanu epidemii, na posiedzeniu kierownictwa jego resortu podjęto decyzję o przedłużeniu do 10 kwietnia zawieszenia funkcjonowania uczelni.
Co z restrykcjami?
Gowin, oceniając w radiowej Jedynce, poziom wzrostu zachorowań w Polsce na koronawirusa powiedział, że przed Polakami są „trzy rozstrzygające tygodnie”.
Wydaje mi się, że w tym momencie już jest pora na podjęcie dalszych działań, dalszych restrykcji
—dodał.
Przypomniał, że w poniedziałek zbiera się rządowy zespół zarządzania kryzysowego.
Będziemy na ten temat debatować
—zapowiedział wicepremier Gowin.
W mojej ocenie, w sytuacji, gdy pogoda się trochę poprawia, coraz więcej osób wylega chociażby na bulwary Wisły w Krakowie, w Warszawie potrzebne będzie jednak wprowadzenie restrykcji, które pozwolą nam nadal utrzymywać tę niską krzywą wzrostu zachorowań
—powiedział szef resortu nauki.
Według danych Ministerstwa Zdrowia z poniedziałku rana obecnie jest 649 potwierdzonych przypadków koronawirusa w Polsce. Siedem z zakażonych osób zmarło.
kk/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/492486-rzad-przedluzy-restrykcje-jaroslaw-gowin-jest-na-tak
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.