W niedzielę odbyły się wybory uzupełniające w trzech świętokrzyskich gminach, ale głosowano tylko w gminie Smyków. W Górnie i Łącznej do wyborów zgłosił się tylko jeden kandydat. Wybory przebiegły bardzo spokojnie, nie odnotowano incydentów - powiedział PAP rzecznik Państwowej Komisji Wyborczej Tomasz Grzelewski.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Oto polski plan na wojnę z epidemią. Mocny wywiad z ministrem zdrowia w nowym „Sieci”: Czeka nas poważna walka
CZYTAJ TAKŻE: RAPORT. Siódma śmiertelna ofiara koronawirusa w Polsce! Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia wzrosła do 634
Gdzie przeprowadzono wybory?
W gminie Smyków w powiecie koneckim (okręg wyborczy nr 11) wybory do rady gminy zostały przeprowadzone po tym, jak z mandatu radnego zrezygnował Mariusz Stachera (KWW Jarosława Pawelca). Zgłosiło się trzech kandydatów Norbert Czaja (KWW Norbert Czaja), Kamil Pawlikowski (KWW Jarosława Pawelca) i Kazimiera Opala(KWW Beata Janiszewska).
Nowym radnym został Norbert Czaja, który otrzymał 34 głosy, 25 wyborców poparło Kazimierę Opalę, a 15 Kamila Pawlikowskiego, a jeden głos był nieważny.
Do głosowania uprawnionych były 174 osoby, ale na głosowanie do lokalu wyborczego, który mieścił się w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Miedzierzy, przyszło 75 wyborców.
Frekwencja mogłaby być znacznie wyższa, gdyby nie zagrożenie koronawirusem. Tym bardziej, że w jednej z okolicznych miejscowości Cisownik mieszkają przeważnie ludzie starsi. To właśnie oni są w grupie tego największego ryzyka zachorowania na tego groźnego wirusa. Dlatego z tego powodu zapewne nie przyszli na wybory
— powiedziała PAP przewodnicząca gminnej komisji wyborczej Agnieszka Grabarczyk.
Z powodu pandemii koronawirusa wybory w gminie Smyków, podobnie jak i w kilku innych gminach w kraju, odbyły się przy zastosowaniu specjalnych środków bezpieczeństwa. Wszyscy głosujący dostawali długopisy jednorazowego użytku, a przed wrzuceniem kartki do urny spryskiwali sobie ręce płynem dezynfekującym.
Każdy z członków komisji miał maseczki i rękawiczki, była zachowana należyta odległość między osobami, które przebywały w lokalu wyborczym. W lokalu było też osobne wejście i osobne wyjście. Zastosowaliśmy wszelkie środki bezpieczeństwa, w trosce o zdrowie mieszkańców i członków komisji
— podkreśliła Grabarczyk.
W gminie Górno w powiecie kieleckim (okręg wyborczy nr 4) z mandatu radnego zrezygnowała Dorota Kot (Komitet Wyborczy PiS), a w gminie Łączna w powiecie skarżyskim (okręg wyborczy nr 8) mandatu zrzekł się Paweł Kałuziński (KWW Porozumienie i Rozwój Łączna 2018).
Ponieważ w każdej z tych gmin zgłosił się tylko jeden kandydat, wybory odbyły się, ale nie zostało przeprowadzone głosowanie.
Nowym radnym Rady Gminy Górno została Marianna Krzos (KWW Przyjazne Górno), a w Radzie Gminy Łączna zasiądzie Bernarda Piwowar (KWW Łączna 2020).
Rzecznik PKW: Wybory przebiegły spokojnie
Wybory uzupełniające i przedterminowe, które odbyły się w niedzielę w sześciu gminach, przebiegły bardzo spokojnie, nie odnotowano incydentów - powiedział PAP rzecznik Państwowej Komisji Wyborczej Tomasz Grzelewski.
Rzecznik PKW Tomasz Grzelewski powiedział wieczorem PAP, że lokale wyborcze zostały już zamknięte, wybory przebiegały bardzo spokojnie, nie odnotowano incydentów.
W związku z epidemią koronawirusa - mówił rzecznik PKW - członkowie obwodowych komisji wyborczych byli wyposażeni w środki higieny - rękawiczki oraz maski. Ponadto, w lokalach wyborczych znajdowały się płyny dezynfekujące, a wyborcy korzystali z jednorazowych długopisów. Podczas głosowania przestrzegano, by w lokalach nie znajdowało się zbyt dużo osób, a wyborcy zachowywali bezpieczny odstęp od siebie.
Ostateczna frekwencja niedzielnych wyborów będzie znana w poniedziałek. Jeśli chodzi zaś o frekwencję cząstkową, Grzelewski poinformował, że w gminie Jarosław, gdzie wybierano wójta, o godzinie 18 wyniosła ona 28 proc. W innych gminach - przekazał - frekwencja była niższa, oscylowała w granicach 6-8 proc. Rzecznik PKW zwrócił uwagę, że wybory uzupełniające dotyczą często tylko jednej osoby, w związku z czym frekwencja w tych wyborach rzadko jest wysoka.
*
W związku z problemami z dystrybucją drukowanej wersji tygodnika „Sieci” (zamykane punkty sprzedaży, ograniczona mobilność społeczna) zwracamy się do państwa z uprzejmą prośbą o wsparcie i zakup prenumeraty elektronicznej - teraz w wyjątkowo korzystnej cenie! Z góry dziękujemy!
kpc/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/492454-zakonczyly-sie-wybory-uzupelniajace-w-trzech-gminach