Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiedział w środę, że władze miasta analizują możliwość pomocy dla przedsiębiorców dotyczącej opłat czynszowych. Prezydent odniósł się tym samym do apelu „Super Expressu”, który zwrócił się do samorządowców z prośbą, aby ci „odpuścili opłaty na czas kryzysu”.
CZYTAJ TAKŻE:
Miasta rezygnują z pobierania czynszu
Dobry przykład dały władze Kalisza. Biuro prasowe wielkopolskiej miejscowości poinformowało we wtorek, że osoby prowadzące działalność gospodarczą w lokalach należących do miasta będą zwolnione z czynszu. Propozycja dotyczy tych, którzy przez koronawirusa byli zmuszeni zamknąć lub znacznie ograniczyć działalność. Wcześniej władze Krakowa i Gdyni zdecydowały o zniesieniu opłat za parkowanie
—czytamy w „SE”.
Z pobierania czynszu zrezygnowano również m.in. w Zabrzu, Chełmie i Chorzowie.
W celu udzielenia pomocy przedsiębiorcom, którzy dotknięci zostali negatywnymi konsekwencjami zagrożenia epidemicznego, prezydent Małgorzata Mańka-Szulik podjęła decyzję o odstąpieniu od pobierania czynszu za gminne lokale użytkowe
—podał w środowym komunikacie rzecznik urzędu miasta w Zabrzu Dawid Wowra.
Jak podano w komunikacie prezydent Chełma „zdecydował o zwolnieniu z opłat czynszowych za wynajmowaną powierzchnię przedsiębiorców, którzy zamknęli lokale”. Natomiast dla tych przedsiębiorców, którzy ograniczyli swoją działalność - np. restauratorzy dostarczający posiłki tylko na wynos lub dowóz - mają być zastosowane ulgi w czynszu. Ich wysokość będzie uzależniona od dochodów.
Zwolnienie ma obowiązywać przez 2-3 miesiące, w zależności od tego, jak rozwinie się sytuacja
—podkreślono.
Samorząd Chorzowa zapowiada wprowadzenie zwolnienia z części opłat czynszowych za lokale wynajmowane od miasta, w których prowadzona jest działalność gospodarcza. Zwolnienie ma objąć branże, które ze względu na stan zagrożenia epidemicznego nie mogą świadczyć usług.
Moja propozycja to zwolnienie z opłat przedsiębiorców z tych branż, które są wymienione w ustawie oraz rozporządzeniu o zakazie prowadzenia działalności
—powiedział cytowany w komunikacie chorzowskiego magistratu prezydent Chorzowa Andrzej Kotala.
Pozostali przedsiębiorcy będą mieli również możliwość składania wniosków indywidualnych z odpowiednim uzasadnieniem
—dodał Kotala. Jak zasygnalizował, w urzędzie miasta trwają prace nad szczegółami rozwiązań, które mają zostać zaprezentowane wkrótce.
Co na to Trzaskowski? „Analizujemy”
Jeżeli chodzi o politykę czynszową (prowadzoną wobec przedsiębiorców – PAP), to analizujemy kwestie dotyczące ewentualnego zniesienia odsetek i odroczenia pewnych opłat
—powiedział Trzaskowski w kontekście pomocy przedsiębiorcom, jaka jest możliwa ze strony miasta. Przypomniał, że „samorząd odpowiada tylko za część czynszów”.
Większość czynszów to są czynsze prywatne
—dodał.
Odnosząc się do zapowiadanego przez rząd wsparcia dla przedsiębiorców, wyraził nadzieję, że będzie ona „bardzo ambitna i nie będzie się opierał o rozwiązania, które będą przede wszystkim obciążać samorządy”.
Apel o niekorzystanie z placów zabaw
W związku z zagrożeniem epidemicznym w środę dzielnica Wola czasowo zamknęła 41 placów zabaw, sześć siłowni plenerowych oraz wszystkie boiska przyszkolne. Miejsca te zostały odpowiednio oznaczone.
Prezydent Trzaskowski pytany podczas konferencji prasowej, czy władze miasta planują wprowadzić podobne ograniczenia w innych dzielnicach odparł, że trudno jest zamknąć wszystkie te miejsca, ponieważ często nie są one ogrodzone.
Zaapelował przy tym do mieszkańców stolicy o niekorzystanie z plenerowych miejsc rekreacyjnych.
Apelujemy do państwa, żeby nie korzystać z placów zabaw, z plenerowych siłowni. Chodzi o to, żeby się w tych miejscach nie gromadzić
—powiedział Trzaskowski.
Zauważył, że we wszystkich tych miejscach władze miasta wywiesiły prośby z apelem o niekorzystanie z infrastruktury, która tam się znajduje.
Liczymy na odpowiedzialność warszawianek i warszawiaków
—dodał Trzaskowski.
„Straż miejska funkcjonuje normalnie”
Straż miejska funkcjonuje normalnie. Funkcjonariusze widząc, że ludzie się gromadzą, podchodzą do nich i informują o tym, żeby się nie gromadzić i zachować odpowiedni dystans - zapewnił w środę prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
Prezydent stolicy zorganizował w środę konferencję prasową dotyczącą obecnej sytuacji epidemiologicznej w Warszawie. Podczas niej został między innymi zapytany o funkcjonowanie stołecznej straży miejskiej.
Straż miejska funkcjonuje normalnie, za co chciałem wszystkich funkcjonariuszom serdecznie podziękować
—powiedział Trzaskowski.
Wskazał również, że „funkcjonariusze w momencie kiedy widzą, że ludzie się gromadzą, to po prostu podchodzą do takich ludzi i udzielają im odpowiedniej informacji o tym, żeby nie gromadzić i zachować odpowiedni dystans”.
Opłaty za parkowanie bez zmian
Nie planujemy zmian w opłatach w Strefa Płatnego Parkowania Niestrzeżonego
—powiedział Trzaskowski. Wyjaśnił, że miasto nie rezygnuje z opłat, gdyż dzięki temu może zapewnić rotację na miejscach parkingowych, szczególnie w centrum miasta. Podkreślił, że mimo iż ruch samochodowy w stolicy jest dosyć duży, to miejsca parkingowe są nadal dostępne.
Wskazał, że spośród 12 polskich metropolii tylko Kraków zrezygnował czasowo z pobierania opłat za parkowanie w swoich SPPN.
Prezydent stolicy poinformował, że na razie transport publiczny będzie kursował według normalnego – tygodniowego rozkładu. Jego zdaniem umożliwia to pasażerom zachowanie bezpiecznej odległości w środkach komunikacji zbiorowej. Trzaskowski nie wykluczył jednak, że – w związku z ze spadkiem liczby osób korzystających z transportu publicznego – niebawem zostanie wprowadzone ograniczenie kursowania komunikacji i będzie obowiązywał rozkład podobny do świątecznego.
Czyżby Trzaskowski nie wiedział, że w momencie, gdy Polacy zostali w domach, w Warszawie zwiększyła się liczba miejsc do parkowania? Skąd więc brak decyzji podobnych do tych m.in. z Krakowa?
kk/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/491776-warszawa-trzaskowskiego-w-czasach-zarazy-beda-ulgi