Podporządkowanie się zasadom bezpieczeństwa opracowanym przez ekspertów jest naszym obywatelskim obowiązkiem - powiedział w piątek minister sprawiedliwość Zbigniew Ziobro. Dodał, że resort prowadzi intensywne prace w celu zapobiegania zagrożeniu koronawirusem. Z kolei wiceminister Michał Wójcik przedstawił sytuację w więziennictwie, w kontekście zagrożenia koronowirusem.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:Wzrosła liczba zarażeń koronawirusem w Polsce! 4 nowe zachorowania w stolicy. Łącznie odnotowano już 68 przypadków
**Podporządkowanie się zasadom, które zostały opracowane przez naukowców, jest naszym obywatelskim obowiązkiem każdego z nas, a naszym dodatkowo jako ludzi, którzy odpowiadają za funkcjonowanie tej części naszego państwa jako wymiaru sprawiedliwości, jest obowiązkiem zachęcać każdego, kto w tym obszarze się znajdzie, żeby do reguł bezpieczeństwa się stosować, ale też zagwarantować wszystkim, by te reguły bezpieczeństwa mogły być wprowadzane w życie.
– wskazał Ziobro.
Zapewnił przy tym, że celem MS jest też zagwarantowanie bezpieczeństwa pracownikom i funkcjonariuszom Służby Więziennej.
Rozważamy ograniczenie pracy więźniów na zewnątrz zakładów karnych ze względu na epidemię koronawirusa w Polsce.
– poinformował PAP wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. Dodał, że resort nie wprowadził ograniczeń wizyt w więzieniach, gdyż na razie nie ma ku temu powodów.
W najbliższych dniach rozważamy ograniczenie pracy więźniów na zewnątrz. Mamy około 10 tys. więźniów, którzy pracują poza murami jednostek penitencjarnych” - powiedział Wójcik. Jak wyjaśnił, jeśli taka decyzja zostanie podjęta, będzie spowodowana tym, że władze chcą zapewnić bezpieczeństwo wszystkim przebywającym w więzieniach.
– mówił wiceminister Michał Wójcik.
Sytuacja w więzieniach
Wiceminister dodał przy tym, że resort na razie nie wprowadził ograniczeń wizyt w zakładach karnych i aresztach śledczych, choć w wielu krajach Europy zdecydowano się już na taki krok.
Najdalej idący środek to jest zablokowanie wizyt w jednostkach penitencjarnych. Zawsze sobie zastrzegamy prawo do tego, ale na razie nie widzimy powodów do takiej decyzji.
– powiedział, podkreślając, że sytuacja jest dynamiczna i to może się zmienić.
Wiceszef resortu poinformował też, że „na dzisiaj są 32 osoby osadzone, które są w izolacji, ponieważ np. zostały przywiezione z terenów zagrożonych występowaniem koronawirusa”. „Takie osoby są natychmiast oddzielane od pozostałych więźniów, żeby była izolacja. Są pod obserwacją medyczną i nadzorem sanepidu przez kilkanaście dni” - dodał. Poinformował przy tym, że również dziewięciu funkcjonariuszy Służby Więziennej znajduje się w kwarantannie. „Ci funkcjonariusze są u siebie w domu, są też pod nadzorem sanepidu. Nie mają objawów chorobowych” - mówił.
Wójcik przypomniał również o wprowadzonej w więzieniach profilaktycznej procedurze mierzenia temperatury.
Dzisiaj od nocy wprowadziliśmy mierzenie temperatury wszystkich, którzy wchodzą do jednostki penitencjarnej - osadzonych, którzy wchodzą z zewnątrz, wszystkich funkcjonariuszy i wszystkich osób, które przychodzą na wizyty.
– powiedział.
Jeśli ktoś ma powyżej 38 stopni, nie zostaje wpuszczony do jednostki penitencjarnej.
– dodał.
Wiceminister zwrócił też uwagę na to, że procedury dotyczące profilaktyki przed koronawirusem w więzieniach zostały wprowadzone już dwa tygodnie temu. „Są to specjalnie procedury dotyczące tego, co robić w sytuacji, jeśli ktoś ma objawy chorobowe, np. ma podwyższoną temperaturę lub wraca z terenu zagrożonego. Algorytmy te zostały wypracowane wspólnie z Głównym Inspektoratem Sanitarnym” - wyjaśnił. „Działają one bardzo dobrze” - podkreślił.
Więźniowie będą produkowali maski?
Na polecenie ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro sprawdziliśmy przywięzienne zakłady pod kątem możliwości produkcji środków dezynfekcyjnych, maseczek i ubrań ochronnych.
– powiedział wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.
Wójcik na piątkowej konferencji prasowej zaznaczył, że na polecenie ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry sprawdzono możliwości produkcyjne zakładów przywięziennych.
Takich zakładów jest w Polsce jedenaście, plus instytucje gospodarki budżetowej. To są takie jednostki, przedsiębiorstwa, które produkują różnego rodzaju towary.
– powiedział Wójcik. Dodał, że zakłady sprawdzono pod kątem możliwości produkcji środków dezynfekujących oraz maseczek i ubrań ochronnych. Zaznaczył, że jest to związane z sytuacją wyjątkową - zagrożenia koronawirusem.
Koronawirus w więzieniach?
Według najnowszych danych, jeśli chodzi o służbę więzienną, jest 58 przypadków możliwości podejrzenia zakażenia koronawirusem, 41 przypadków dotyczy osadzonych, a 17 funkcjonariuszy i pracowników służby więziennej - poinformował w piątek wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.
**Z tego 41 przypadków dotyczy osadzonych, a 17 funkcjonariuszy i pracowników służby więziennej.
– oświadczył.
Jak mówił, „są to takie sytuacje, gdzie nie stwierdzono, że występuje koronawirus - to bardzo mocno chcę podkreślić - natomiast zgodnie z tymi procedurami - w przypadku osób osadzonych są one natychmiast izolowane, oddzielane od pozostałych więźniów” - powiedział wiceszef MS.
Jak dodał, chodzi o osoby przyjeżdżające z krajów, które są szczególnie zagrożone tym koronawirusem. „Natomiast w przypadku funkcjonariuszy, oni zgodnie z procedurą zgłaszają, że na przykład odbywali urlopy w krajach, które są szczególnie zagrożone i w związku z tym pozostają w kwarantannie zgodnie z zaleceniami sanepidu przez określony czas” - powiedział Wójcik.
To nie znaczy oczywiście, że są te osoby zarażone, natomiast ta kwarantanna odbywa się w warunkach domowych, co bardzo mocno chciałbym podkreślić.
– dodał wiceminister.
PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/491050-wiezniowie-beda-produkowac-maski-ochronne