Europa jednoczy się teraz w jednym celu: pokonania koronawirusa, który dezorganizuje nasze społeczeństwa i uniemożliwia normalne życie na kontynencie - podkreślił premier Mateusz Morawiecki, który we wtorek wziął udział w specjalnej wideokonferencji liderów UE poświęconej koronawirusowi.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Pełna mobilizacja rządu Morawieckiego, żaden szczegół nie może zostać przeoczony! W czwartek ważna specjalna telekonferencja
CZYTAJ TAKŻE: 21 przypadków koronawirusa w Polsce! Kobieta z województwa dolnośląskiego trafiła do szpitalu we Wrocławiu
Wideokonferencja szefów państw i rządów UE
We wtorek po południu odbyła się zwołana przez szefa Rady Europejskiej Charlesa Michela wideokonferencja szefów państw i rządów UE poświęcona epidemii koronawirusa.
Morawiecki: Europa jednoczy się
Po zakończeniu wideokonferencji premier Morawiecki w swoim wpisie na Facebooku podkreślił, że „cała Europa jednoczy się teraz w jednym celu - pokonania koronawirusa, który dezorganizuje nasze społeczeństwa i uniemożliwia normalne życie na kontynencie”.
Wspólnie z innymi przywódcami UE daliśmy dziś przykład, jak za pomocą nowoczesnych technologii możemy minimalizować ryzyko zarażeń. Telepraca to wspaniała sprawa - cieszę się, że zawarliśmy taką możliwość w naszej specustawie
— podkreślił Morawiecki.
Szef polskiego rządu poinformował, że unijni liderzy wymienili się doświadczeniami w sprawie koronawirusa oraz potwierdzili „dalszą ścisłą wolę współpracy w obliczu zagrożenia”.
Tylko wspólnie jesteśmy w stanie wygrać z koronawirusem. Chciałbym, by solidarność europejska, jaką wykazujemy podczas tego trudnego testu, w przyszłości rozszerzyła się na inne obszary współpracy w ramach Unii Europejskiej
— dodał szef polskiego rządu.
zakres współpracy w walce z koronawirusem
Przywódcy państw UE podczas trzygodzinnej telekonferencji we wtorek uzgodnili zakres współpracy w przeciwdziałaniu epidemii Covid-19. Komisja Europejska zapowiedziała stworzenie wartego 25 mld euro funduszu, który ma złagodzić wpływ koronawirsua na unijną gospodarkę.
Jak powiedział na briefingu prasowym po telekonferencji szef Rady Europejskiej Charles Michel, szefowie państw i rządów wymienili się informacjami oraz określili cztery priorytety.
Pierwszy to ograniczanie rozprzestrzeniania się koronawirusa.
Państwa członkowskie uzgodniły, że zdrowie naszych obywateli jest priorytetem, a metody (walki z epidemią) powinny opierać się na wiedzy naukowej i medycznej. Środki muszą być proporcjonalne, aby nie miały nadmiernych konsekwencji dla naszych społeczeństw
— przekazał Michel.
Drugi priorytet to, jak powiedział, zapewnienie dostępu do sprzętu medycznego. Zaznaczył, że Komisja Europejska dokona analizy potrzeb i zaproponuje inicjatywy, mające na celu zapobieganie niedoborom.
Komisja poinformowała, że będzie nadal współpracować z branżą (medyczną - PAP) i realizować wspólne zamówienia publiczne. Ponadto Komisja zamierza zakupić środki ochrony indywidualnej za pośrednictwem mechanizmu RescEU. Szczególną uwagę należy zwrócić na maseczki i respiratory
— zaznaczył.
Przywódcy podkreślili też konieczność prowadzenia intensywniejszych badań nad znalezieniem szczepionki. Komisja Europejska zmobilizowała już 140 mln euro na ten cel z unijnych funduszy.
Michel powiedział, że UE położy też nacisk na zwalczanie konsekwencji społeczno-ekonomicznych kryzysu.
Jesteśmy gotowi skorzystać ze wszystkich niezbędnych instrumentów
— podkreślił, dodając, że chodzi m.in. o wsparcie dla małych i średnich firm, określonych sektorów, oraz pracowników.
Konieczne będzie elastyczne stosowanie przepisów UE, w szczególności w odniesieniu do pomocy państwa oraz paktu stabilności i wzrostu
— wyjaśnił.
Podczas telekonferencji przywódcy podkreślili potrzebę współpracy, wspólnego europejskiego podejścia i ścisłej koordynacji z Komisją Europejską.
Szefowa KE - codzienne konsultacje i specjalny fundusz
Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen poinformowała, że ministrowie zdrowia i ministrowie spraw wewnętrznych mają prowadzić codziennie konsultacje, aby zapewnić odpowiednią koordynację działań.
Powiedziała też, że UE uruchomi fundusz inwestycyjny o wartości 25 mld euro, aby złagodzić wpływ epidemii koronawirusa na gospodarkę. Zaznaczyła, że z tej kwoty 7,5 mld euro będzie dostępnych bardzo szybko.
Nie odpowiedziała jednak na pytania o komentarz do decyzji niektórych państw unijnych o zamknięciu granic z Włochami. Taką decyzję podjęły rządy Austrii i Słowenii.
Koronawirus na świecie i w Europie
W wideokonferencji wzięło udział 27 unijnych przywódców, a także przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, szef dyplomacji UE Josep Borrell i prezes Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Christine Lagarde.
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Podejrzewa się, że do zarażenia koronawirusem, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, doszło w Chinach pod koniec 2019 r. na targu w Wuhan, stolicy prowincji Hubei.
CZYTAJ WIĘCEJ: WSZYSTKO o koronawirusie
kpc/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/490577-premier-cala-europa-jednoczy-sie-teraz-w-jednym-celu