Zarówno ze strony premiera, jak i prezydenta padła jasna deklaracja: nikt na dziś nie rozważa przesunięcia terminu wyborów prezydenckich
— powiedział szef PO Borys Budka po zakończeniu wtorkowego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego.
CZYTAJ TAKŻE: Prezydent Andrzej Duda po posiedzeniu RBN: Dyskusja była bardzo merytoryczna. Na razie termin wyborów nie jest zagrożony
Budka był przez dziennikarzy pytany, czy podczas posiedzenia RBN pojawiła się kwestia przesunięcia wyborów prezydenckich, w razie epidemii koronawirusa.
Pytaliśmy o plany rządu w tej sprawie, takiego kompleksowego planu nie otrzymaliśmy, natomiast zarówno ze strony pana premiera, jak i pana prezydenta padła jasna deklaracja: nikt na dziś nie rozważa przesunięcia terminu wyborów prezydenckich
— odpowiedział szef PO.
Trzeba zapewnić jak największe bezpieczeństwo Polakom, natomiast o przesunięciu wyborów prezydenckich nie było mowy
— dodał.
Przyznał, że podczas spotkania poruszane były nie tylko kwestie dotyczące ochrony zdrowia, ale również ekonomiczne, ponieważ - jak mówił - „bezpieczeństwo Polaków to nie tylko bezpieczeństwo zdrowotne, ale też bezpieczeństwo ekonomiczne”.
Mówiłem wyraźnie, że polscy przedsiębiorcy, którzy zatrudniają miliony osób muszą otrzymać od państwo pomoc
— podkreślił Budka. Zwracał uwagę, że wszelkie prognozy pokazują na możliwość obniżenia PKB, co będzie zarazem oznaczać obniżenie wpływów podatkowych.
Oczekuje od premiera Morawieckiego i od rządu jasnych czytelnych deklaracji
— oświadczył Budka.
Kilka propozycji opracowaliśmy i wierzę głęboko, że te propozycje będą stopniowo wprowadzane, aby pomóc tym, którzy są narażeni na wielkie niebezpieczeństwo
— dodał szef PO.
Grodzki: Dyskusja na posiedzeniu RBN była bardzo merytoryczna
Dyskusja na posiedzeniu RBN była bardzo merytoryczna aczkolwiek nie we wszystkim do końca się zgadzaliśmy; były różnice związane z podejściem do konsekwencji gospodarczych zagrożenia epidemią koronawirusa
— poinformował marszałek Senatu Tomasz Grodzki po zakończeniu obrad.
Dyskusja, muszę to powiedzieć, była bardzo merytoryczna, aczkolwiek nie we wszystkim do końca się zgadzaliśmy
— oświadczył w rozmowie z dziennikarzami Grodzki.
Jak relacjonował podczas spotkania były poruszane aspekty zdrowotne, co do których „była w ogromnej większości zgoda”. Dodał, że poruszono też kwestię konsekwencji gospodarczych związanych z zagrożeniem tą epidemią.
Tutaj kwestia podejścia do różnych typów choćby umów o pracę wzbudzała pewne kontrowersje
— zaznaczył marszałek.
Generalnie to spotkanie było niezwykle merytoryczne
— podkreślił.
Grodzki pytany dlaczego mimo zagrożenia koronawirusem w Senacie nadal odbywają się konferencje, poinformował, że wtorkowa konferencja samorządowa odbyła się, ale środowa konferencja dotycząca psychiatrii młodzieżowej jest przesunięta na inny termin.
Dyrektor Centrum Informacyjne Sejmu Andrzej Grzegrzółka przekazał PAP we wtorek, że na mocy zarządzenia przyjętego wspólnie przez marszałków Sejmu i Senatu zawieszone zostały m.in. wizyty zagraniczne, grup wycieczkowych, czy wydarzenia niezwiązane z pracami parlamentarnymi.
Dlatego pewnym zaskoczeniem jest dla nas organizacja w Senacie dzisiejszej konferencji dot. 30. rocznicy ustawy o samorządzie terytorialnym oraz jutrzejszej nt. psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej
— czytamy w komunikacie CIS.
Jak podkreślono, przyjęte 6 marca przez oboje marszałków przepisy powinny mieć odzwierciedlenie w kalendarzu wydarzeń obu Izb.
Komendant Straży Marszałkowskiej poinformował Szefa Kancelarii Senatu o tym, że przeprowadzenie rzeczonej tematycznej konferencji 11 marca nie będzie możliwe
— poinformował Grzegrzółka.
Zaznaczył, że zgodnie z zarządzeniem wydarzenia i wizyty mogą odbywać się za zgodą marszałka Sejmu lub Senatu wyłącznie „w szczególnie uzasadnionych przypadkach”.
Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował we wtorek o trzech nowych przypadkach koronawirusa w Polsce – jeden w Warszawie i dwa w Cieszynie. Łącznie potwierdzono 20 przypadków koronawirusa.
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem.
O pierwszym polskim przypadku pacjenta zarażonego wirusem SARS-CoV-2 poinformowano 4 marca. Osoby, u których wykryto koronawirusa przebywają m.in. w placówkach we Wrocławiu, Warszawie, Ostródzie, Szczecinie, Poznaniu, Krakowie.
Biedroń: Posiedzenie RBN było bardzo merytoryczne
Posiedzenie RBN było bardzo merytoryczne, dostaliśmy sporo odpowiedzi
— powiedział kandydat Lewicy na prezydenta Robert Biedroń zaznaczając, że liczy iż instytucje państwa będą udzielać na bieżąco rzetelnych informacji ws. koronawirusa. Ocenił, że racjonalne byłoby przesunięcie kampanii wyborczej.
Dostaliśmy sporo informacji, dostaliśmy sporo odpowiedzi. Taka Rada powinna już była odbywać się od dawna. Ubolewam, że prezydent dopiero dzisiaj zwołuje Radę
— powiedział Biedroń dziennikarzom po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego poświęconej sytuacji związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.
Zaznaczył, że opozycja miała wiele szczegółowych pytań i takie posiedzenia Rady powinny się w przyszłości odbywać regularnie.
Oczekuję od instytucji państwa, że będą rzetelnie, na bieżąco informowały nas wszystkich o szczegółach. Do tej pory tego brakowało
— powiedział Biedroń. Jak dodał, „dzisiaj ‘wszystkie ręce na pokład’”.
Musimy pokazać jedność, że współpracujemy. Najważniejsze jest bezpieczeństwo Polek i Polaków, i to nas wszystkich powinno dzisiaj łączyć
— podkreślił kandydat Lewicy na prezydenta.
Pytany, czy jego zdaniem należy przemyśleć przełożenie wyborów prezydenckich Biedroń powiedział, że była o tej kwestii mowa na posiedzeniu RBN.
Moja opinia jest taka, że powinniśmy podjąć wszystkie środki, które będą służyły bezpieczeństwu Polek i Polaków, a organizowanie spotkań, kampania wyborcza, sprzyjają na pewno przenoszeniu się różnych wirusów, także koronawirusa, więc racjonalnym byłoby przeniesienie tej kampanii na inny termin
— ocenił Biedroń.
Posiedzenie RBN
W posiedzeniu RBN obok prezydenta Andrzeja Dudy, uczestniczyli premier Mateusz Morawiecki, marszałkowie Sejmu i Senatu, Elżbieta Witek i Tomasz Grodzki, ministrowie: zdrowia - Łukasz Szumowski, spraw wewnętrznych i administracji - Mariusz Kamiński, edukacji - Dariusz Piontkowski, spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz, obrony - Mariusz Błaszczak. Obecny jest Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas. Obecni też byli przedstawiciele ugrupowań parlamentarnych: szef klubu PiS Ryszard Terlecki, przewodniczący PO i szef klubu KO Borys Budka, lider PSL i przewodniczący klubu KP PSL-Kukiz15 Władysław Kosiniak-Kamysz, przedstawiciel Lewicy i lider Wiosny Robert Biedroń oraz przewodniczący koła Konfederacji Jakub Kulesza.
W Polsce jak dotąd potwierdzono 20 przypadków koronawirusa, łącznie z potwierdzonymi we wtorek czterema nowymi przypadkami (1 w Warszawie i 2 w Cieszynie, o których poinformował minister zdrowia Łukasz Szumowski), oraz u dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych gen. Jarosława Miki, po jego powrocie z Niemiec (o czym poinformowało we wtorek po południu MON).
W poniedziałek po południu Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że 467 osób w kraju jest hospitalizowanych z podejrzeniem zakażenia koronawirusem; 1014 osób objęto kwarantanną, a 7110 przebywa pod nadzorem epidemiologicznym.
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Podejrzewa się, że do zarażenia koronawirusem, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, doszło w Chinach pod koniec 2019 r. na targu w Wuhan, stolicy prowincji Hubei.
CZYTAJ TAKŻE: WSZYSTKO O KORONAWIRUSIE
as/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/490516-politycy-opozycji-po-posiedzeniu-rbn?fbclid=IwAR2YeIdO0hq2juc_KKK9INJTjdHP4acPWfxnEN7AI7tsPNqVeBDPV4GOtEs