Do poniedziałku Rada Mediów Narodowych w korespondencyjnym głosowaniu ma rozstrzygnąć w sprawie odwołania prezesa TVP Jacka Kurskiego - poinformował w piątek przewodniczący Rady Krzysztof Czabański. Dodał, że z 5-osobowego składu RMN już wpłynęły 4 głosy za odwołaniem Kurskiego. Jak nieoficjalnie ustalił portal WirtualneMedia, późnym wieczorem w piątek głos oddała również ostatnia osoba i jest ona za odwołaniem Kurskiego. Według informacji PAP ostatnią osobą miał być Grzegorz Podżorny, który do RMN został zgłoszony przez Kukiz‘15. Sam Paweł Kukiz poinformował na Twitterze, że przedstawiciel Kukiz‘15 głosował za odwołaniem prezesa TVP.
Nasz przedstawiciel zagłosował za odwołaniem bandytki w TVP. Dzięki, Grzegorz!
—napisał Kukiz.
CZYTAJ WIĘCEJ:
Prezydent za przyznaniem rekompensaty TVP
Czabański wziął udział w wieczornym briefingu, podczas którego prezydent Andrzej Duda ogłosił, że podpisał nowelę ustawy o radiofonii i telewizji i ustawy abonamentowej przyznającą w 2020 r. rekompensatę w wysokości 1,95 mld zł dla TVP i Polskiego Radia. W briefingu uczestniczył także premier Mateusz Morawiecki oraz przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski.
Wcześniej tego dnia Jacek Kurski napisał w liście do prezydenta, że oddaje się do jego dyspozycji w imię dobra Telewizji Polskiej. Podkreślił, że jego osoba „nie jest i nie będzie” przeszkodą w zapewnieniu TVP stabilnych podstaw finansowania, uzależnionych od decyzji głowy państwa. W podobnym tonie wypowiadał się w wywiadzie w TVP Info.
RMN głosuje ws. Jacka Kurskiego
O tym, że Rada Mediów Narodowych w korespondencyjnym głosowaniu ma rozstrzygnąć o odwołaniu Kurskiego Czabański poinformował podczas briefingu W Pałacu Prezydenckim. Jak podkreślił, decyzję o wydaniu rozporządzenia w sprawie głosowania nad uchwałą o odwołaniu Kurskiego podjął w związku z wystąpieniem prezesa TVP. Dodał, że głosowanie potrwa do poniedziałku.
Już teraz mogę państwu powiedzieć, że z pięcioosobowej rady już wpłynęły cztery głosy za podjęciem uchwały
—oświadczył.
Czabański podziękował wszystkim pracownikom mediów publicznych za realizowanie misji „na trudnym rynku medialnym” a także prezesowi Kurskiemu za „prowadzenie Telewizji Polskiej w tych trudnych warunkach”.
Kołodziejski podkreślił, że Polskie Radio i Telewizja Polska wypełniają szereg luk na rynku medialnym.
Te pieniądze z abonamentu, z rekompensaty za utracony abonament po prostu umożliwiają wykonanie tych zadań. Umożliwiają realizację nie tylko potrzeb programowych, ale w wielu sytuacjach przetrwanie wielu spółek. To nie jest tylko telewizja, to nie są pieniądze dla telewizji, to jest 17 spółek regionalnych Polskiego Radia. To jest 16 oddziałów regionalnych Telewizji Polskiej
—przypomniał szef KRRiT.
W tym kontekście dodał, że są to pieniądze na liczne programy m.in. Polskiego Radia, TVP Historia czy TVP Kultura.
Reportaże radiowe istnieją właściwie tylko w radiu publicznym, żadne radio komercyjne nie pełni takiej misji, ponieważ to z punktu widzenia biznesowego się nie opłaca
—zauważył.
Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji dodał, że telewizja publiczna umożliwia oglądanie za darmo wielu rozgrywek sportowych, które do tej pory były dostępne w płatnych pakietach sportowych.
Według doniesień Wirtualnej Polski, prezydent Andrzej Duda zażądał od przewodniczącego Rady Mediów Narodowych Krzysztofa Czabańskiego odwołania prezesa TVP. W zamian za odwołanie Kurskiego - informowała Wirtualna Polska - prezydent miał obiecać podpisanie noweli ustawy abonamentowej.
kk/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/490083-nieoficjalnie-caly-sklad-rmn-oddal-glos-ws-kurskiego