Zachęcam do śledzenia profilu „Pałac 2020. Zapiski z kampanii” na portalu wPolityce.pl. To będzie moje autorskie spojrzenie na przebieg kampanii prezydenckiej Andrzeja Dudy, który 5 lutego 2020 roku w Lubartowie (woj. lubelskie) potwierdził oficjalnie, że będzie ubiegał się o reelekcję w wyborach 10 maja 2020 r. Zapraszam do podróży przez mniejsze i większe miejscowości. I do śledzenia relacji ze spotkań Andrzeja Dudy z Polakami. Marcin Wikło
= = =
6 marca 2020 r.
65 dni do wyborów prezydenckich
Prezydent zdecydował o podpisaniu ustawy rekompensującej mediom publicznym utratę wpływów z abonamentu. Koniec serialu o odwołaniu Jacka Kurskiego z funkcji prezesa TVP.
Dzień Kobiet z prezydentem w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie.
Koronawirus ciągle tematem kampanii. Andrzej Duda bierze udział w naradach ze służbami wojewódzkimi w Warmińsko-Mazurskiem.
Koniec serialu
Ostatnie dni kampanii wyborczej Andrzeja Dudy nie przebiegały „normalnie”. Chodzi mi o pewne napięcie, które dało się wyczuć w otoczeniu prezydenta i u niego samego. Odwiedzając wczoraj Chełmno (woj. kujawsko-pomorskie) i dzisiaj Szczytno oraz Pisz (woj. warmińsko-mazurskie) Duda myślami był chyba jednak w Warszawie. Częściej niż zwykle korzystał z telefonu, to musiała być „gorąca linia” ws. tzw. ustawy abonamentowej, która czekała na podpis. Czas mijał dzisiaj.
Ostatecznie dowiedzieliśmy się podczas konferencji prasowej w Pałacu prezydenckim, że ustawa zyskała akceptację głowy państwa. Na wieczorny briefing, na którym wystąpili także premier Mateusz Morawiecki, Witold Kołodziejski - przewodniczący KRRiTv oraz Krzysztof Czabański - szef Rady Mediów Narodowych prezydent w trybie pilnym przyleciał tuż po zakończeniu ostatniego punktu wizyty na Mazurach.
CZYTAJ TAKŻE: Prezydent Duda podjął decyzję ws. rekompensaty dla TVP! „Zdecydowałem się, że podpiszę tę ustawę na pewnych warunkach”
Nieoficjalnie wiadomo, że warunkiem koniecznym, by prezydent podpisał ustawę było odwołanie z funkcji prezesa TVP Jacka Kurskiego. Sprawa się komplikowała, a napięcie podnosiło, bowiem przez długo nie było „woli politycznej” by taka decyzja zapadła. Ostateczne spekulacje przeciął Krzysztof Czabański na spotkaniu w Pałacu mówiąc, że zarządził wśród członków RMN głosowanie korespondencyjne ws. odwołania prezesa telewizji publicznej. Rada ma co prawda czas do poniedziałku, ale już wpłynęły cztery z pięciu głosów za tą uchwałą, de facto oznacza to, że Kurski traci stanowisko.
Ruszyła oczywiście giełda nazwisk, kto go ma zastąpić. Według moich informacji najbliżej tego, by zostać p.o. prezesa TVP jest obecnie Mateusz Matyszkowicz, dotychczasowy członek zarządu telewizji.
CZYTAJ TAKŻE: Klamka zapadła! Przegłosowano odwołanie Kurskiego. Czabański: „Z 5-osobowej rady wpłynęły 4 głosy za przyjęciem uchwały”
W otoczeniu prezydenta raczej nie ukrywa się poczucia ulgi, że ta decyzja w końcu zapadła. To jest nawet ważniejsze od tego, jaka on jest. Podpis pod ustawą oznacza jeszcze jedno, że kampania ma szansę wrócić do trybu „normalnego”, bez domysłów i plotek w stylu: „jak Duda nie podpisze, to PiS wycofa mu swoje poparcie”. Jestem zdziwiony, że tej histerii uległo wiele osób, nawet takich, które uważałem za bardzo trzeźwo myślące. Zmiana kandydata w takim momencie byłaby katastrofą, naiwnością jest wierzyć, że prezes Jarosław Kaczyński tego nie wie.
Kwiaty dla pań w mundurach
Miłe akcenty były dzisiaj za to podczas spotkania prezydenta z kadrą i słuchaczami Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Andrzejowi Dudzie towarzyszył gen. inspektor policji Jarosław Szymczyk, który odebrał szczególnie serdeczne gratulacje od prezydenta. Szef najliczniejszej służby mundurowej został ostatnio… dziadkiem. Dziękując za życzenia zaraportował prezydentowi, że wnuczka i jej mama czują się dobrze :)
Podczas spotkania na największej sali w obiekcie noszącej imię byłego szefa MSW Śp. Władysława Stasiaka Andrzej Duda podziękował funkcjonariuszom za służbę zaznaczając, że często to oni są gwarantem bezpieczeństwa Polski i Polaków. Z okazji nadchodzącego Dnia Kobiet, panie w mundurach otrzymały tulipany od prezydenta i szefa policji.
W zapewnieniu bezpieczeństwa wewnętrznego, spokoju życia służba policjantów jest najważniejsza
— zaznaczył Andrzej Duda. Przypomniał także ofiarę funkcjonariuszy, którzy polegli w akcji szturmu na willę w Magdalence w nocy z 5 na 6 marca 2003 roku. Celem było wówczas zatrzymanie groźnych przestępców. Zginęło dwóch policjantów, a siedemnastu zostało rannych.
Wcześniej prezydent złożył kwiaty przed tablicą upamiętniającą policjantów – ofiary Zbrodni Katyńskiej.
Ważne wsparcie od Polaków
Cieszę się, że przychodzicie państwo, bo w tym trudnym kampanijnym czasie to dla mnie olbrzymie wsparcie
— mówił prezydent do mieszkańców Szczytna (woj. Warmińsko-mazurskie). Wcześniej prezydent przywitał się z osobami, które ze względu na rozmiar sali w tutejszej szkole muzycznej nie zostały wpuszczone za spotkanie. Mimo to, ludzie czekali na Andrzeja Dudę w coraz mocniej padającym deszczu.
Prezydent zwracał uwagę na problemy komunikacyjne w regionie. Wskazywał jednocześnie na inwestycje, które są i będą nadal realizowane w najbliższych latach - m .in. Program Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej - Kolej Plus oraz program 100 obwodnic.
Tak, będzie budowana obwodnica Szczytna
— oświadczył prezydent, co spotkało się z wyjątkowo gromkim aplauzem. To pokazuje, jakie problemy nurtują dzisiaj Polskę powiatową. Z poziomu Warszawy tego dokładnie nie widać, ale gdy jeździ się po kraju, słyszy się od ludzi właśnie takie rzeczy.
CZYTAJ TAKŻE: Andrzej Duda w Szczytnie: Państwa obecność pokazuje, że warto i trzeba walczyć o drugą kadencję prezydencką
Via Carpatia koniecznością
Podczas spotkania z mieszkańcami Pisza prezydent przekonywał, że w Polsce trwa cały czas modernizacja, która - jak ocenił - była i jest nadal potrzebna na Warmii i Mazurach.
Tutaj ona rzeczywiście potrzebowała tych nakładów inwestycyjnych i to się dzieje. I w samym województwie i w jego pobliżu
— stwierdził Duda. Zwrócił uwagę na inwestycje kolejowe i drogowe, dzięki którym ma m.in. powstać obwodnica Pisza, droga S7 czy Via Carpatia, realizacja budowy której będzie „ożywiała tę część kraju” i „stwarzała lepsze możliwości biznesowe, także dla rozwoju turystyki i tego wszystkiego, co tak bardzo jest potrzebne i powoduje, że wzrasta dynamika rozwoju danej części kraju”.
Jednym z najbardziej wytrwałych gości na dzisiejszym spotkaniu z prezydentem w Piszu była mała Nikola. Dziewczynka koniecznie chciała zdobyć autograf Andrzeja Dudy. W końcu doczekała się podpisu z dedykacją :)
Koronawirus pod kontrolą
Do obowiązkowych punktów wizyt Andrzeja Dudy doszedł w ostatnich dniach ważny element, to narady ze służbami powiatowymi ws. koronawirusa. Wypadki dzisiejszego dnia w województwie kujawsko-pomorskim sprawiły, że takie spotkanie konieczne było dwukrotnie. Najpierw prezydent odebrał raport w szkole policyjnej w Szczytnie, a kiedy okazało się, że potwierdzono kolejne przypadki zarażeń, także w tym regionie, kolejne spotkanie odbyło się w siedzibie Sanepid w Piszu.
Po naradach odbyły się briefingi prasowe, na których Andrzej Duda mówił o sprawności polskich służb i zadowalającym stanie przygotowań na ewentualną epidemię.
Proszę, by wszyscy, którzy mają objawy grypy kontaktowali się telefonicznie, żeby nie szli tam, gdzie są skupiska ludzkie
— zaapelował.
CZYTAJ TAKŻE: Prezydent apeluje ws. koronawirusa po spotkaniu ze służbami sanitarnymi: „Trzeba trochę dyscypliny i trochę ostrożności”
Prezydent zdecydował dzisiaj także, że w związku z pozytywną decyzją Senatu ws. specustawy, on podpisze ją jutro, podczas wizyty w Nysie. Przepisy wejdą w życie po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw.
RELACJA Z POPRZEDNICH DNI NA MOIM BLOGU PAŁAC 2020. ZAPISKI Z KAMPANII. ZACHĘCAM DO CZYTANIA CODZIENNIE.
Marcin Wikło
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/490080-65-dni-do-wyborow-od-jutra-w-kampanii-wraca-tryb-normalny