Do Sejmu wpłynął rządowy projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych - czytamy na stronach Sejmu.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w poniedziałkowym posiedzeniu Sejmu. Rząd przedstawi informacje nt. koronawirusa
CZYTAJ TAKŻE: Najpierw spotkanie w BBN, potem dodatkowe posiedzenie Sejmu. Prezydent będzie rozmawiał z premierem i ministrami
Dodatkowe posiedzenie Sejmu
W poniedziałek, o godz. 10 na dodatkowym posiedzeniu zbiera się Sejm, podczas którego rząd przedstawi informację dotyczącą nowego koronawirusa m.in. o podjętych już działaniach i dalszych zamierzeniach. O zwołanie specjalnego posiedzenia zwrócił się do marszałek Sejmu Elżbiety Witek prezydent Andrzej Duda.
Opublikowano rządowy projekt ustawy
W niedzielę późnym wieczorem na stronach Sejmu opublikowano rządowy projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Projekt skierowano do pierwszego czytania w komisji zdrowia.
Posiedzenie komisji rozpocznie się w poniedziałek o godz. 8.45. Projekt rządowy będzie uzasadniał szef KPRM Michał Dworczyk. Ponadto, na tej samej komisji będą rozpatrywane również dwa inne poselskie projekty ustawy w sprawie zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa, które złożyli posłowie Koalicji Obywatelskiej oraz Lewicy.
W uzasadnieniu rządowego projektu ustawy czytamy, że „w związku z zagrożeniem rozprzestrzeniania się zakażeń wirusem SARS CoV-2 istnieje konieczność wprowadzenia szczególnych rozwiązań, umożliwiających podejmowanie działań minimalizujących zagrożenie dla zdrowia publicznego stanowiące uzupełnienie podstawowych regulacji zawartych w szczególności w ustawie z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi”.
„Ustawa określa (…) zasady i tryb zapobiegania oraz zwalczania zakażenia i rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej u ludzi, wywołanej wirusem SARS-CoV-2, w tym zasady i tryb podejmowania działań przeciwepidemicznych i zapobiegawczych w celu unieszkodliwienia źródeł zakażenia (…), zadania organów administracji publicznej w zakresie zapobiegania oraz zwalczania tej choroby, uprawnienia i obowiązki świadczeniobiorców, świadczeniodawców oraz osób przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (…) oraz zasady pokrywania kosztów realizacji zadań związanych przeciwdziałaniem COVID-19, w szczególności tryb finansowania świadczeń opieki zdrowotnej dla osób z podejrzeniem zakażenia lub zakażeniem tą chorobą w celu zapewnienia tym osobom właściwego dostępu do diagnostyki i leczenia”
—skazano w uzasadnieniu.
„W projekcie wprowadzono zasadę (art. 3), iż w celu przeciwdziałania COVID-19 pracodawca może polecić pracownikowi wykonywania obowiązków wobec pracodawcy, w określonym czasie w domu - praca zdalna”
— czytamy.
„Ponadto wprowadzono regulacje zapewniające prawo otrzymania dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla rodziców zwolnionych od wykonywania pracy z powodu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem, za okres nie dłuższy niż 14 dni, w przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których uczęszcza dziecko”
— zaznaczono.
„Ponadto umożliwiono wykorzystanie środków budżetowych z rezerwy celowej - Przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych w tym 40 mln zł na dofinansowanie zakupu pojazdów ratowniczo-gaśniczych dla jednostek ochotniczych straży pożarnych na przeciwdziałanie COVID-19”
— napisano w uzasadnieniu.
Wiceszef MSWiA o szczegółach projektu
Musimy wyprzedzić sytuację, musimy być gotowi. Dlatego ta propozycja o szczególnych rozwiązaniach w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem koronawirusa - tak w poniedziałek wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker uzasadniał rządowy projekt specustawy w tej sprawie.
Szefernaker był pytany w radiowej Jedynce, dlaczego do przygotowania się na ewentualne zagrożenie koronawirusem potrzebna jest „aż ustawa”.
Jesteśmy przygotowani na różne sytuacje, aczkolwiek, obserwujemy także, jak to wygląda w różnych państwach i jakie są sytuacje wynikające z konkretnych przypadków, które się pojawiają za granicą. Musimy wyprzedzić pewne sytuacje, musimy być gotowi. Dlatego ta propozycja o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem koronawirusa
— wyjaśnił.
Wiceszef MSWiA podkreślił, że specjalna ustawa jest „dedykowana właśnie rozwiązaniom związanym z pojawieniem się tego wirusa w Polsce”. Podając przykłady, mówił, że w sytuacji, gdy trzeba pilnie zakupić na przykład dodatkowe karetki, to stosuje się prawo zamówień publicznych, ale po przyjęciu proponowanej ustawy zakupy będą mogły przebiegać szybko, bez przetargu i z wolnej ręki.
Ta ustawa zakłada także, że jeżeli będzie potrzeba zamknięcia szkoły, przedszkola w związku z przeciwdziałaniem koronawirusowi, dodatkowe zasiłki dla rodziców, którzy muszą zostać z dziećmi w domu. Dzisiaj wielu rodziców zastanawia się, co zrobi, jeżeli się za dwa-trzy dni okaże, że szkoła będzie musiała być zamknięta, bo pojawi się zakażenie
— zauważył.
Szefernaker mówił też, że gdy będzie musiał być zamknięty zakład pracy, to będzie można wykorzystać przepisy szczególne, związane z wystąpieniem koronawirusa. Zgodnie z nimi, jest możliwość wprowadzenia w takim przypadku pracy zdalnej.
Być może będzie potrzeba postawienia szpitala polowego, więc prawo budowlane musi być w tej sytuacji na tyle uproszczone, że jeżeli będziemy stawiać coś w związku z przeciwdziałaniem koronawirusowi, to trzeba wykluczyć pewne przepisy, nie będziemy czekali na pozwolenia budowlane, żeby móc postawić ten szpital polowy
— przekonywał.
CZYTAJ TAKŻE: Szef KPRM przedstawia szczegóły ustawy ws. koronawirusa: „Projekt PO liczył jedną stronę. Rządowy ma 26 stron…”
Prezydent będzie obecny
Na razie planowany jest udział prezydenta w charakterze osoby, która ma wysłuchać informacji rządu - powiedział rzecznik prezydenta Błażej Spychalski, pytany, czy prezydent Andrzej Duda zabierze głos podczas poniedziałkowego posiedzenia Sejmu poświęconego informacji ws. koronawirusa.
Pytany w poniedziałek w TVN24 o przygotowania władz do pojawienia się w Polsce koronawirusa, rzecznik prezydenta Błażej Spychalski podkreślił, że Andrzej Duda regularnie brał udział w spotkaniach poświęconych tej kwestii.
Pierwsze spotkanie pana prezydenta - które było poświęcone tylko kwestii koronawirusa - odbyło się 3 lutego, z ministrem zdrowia
— powiedział.
Dopytywany, dlaczego prezydent musiał apelować o zwołanie dodatkowego posiedzenia Sejmu, skoro leży to w gestii marszałka Sejmu, Spychalski odparł, że taka prośba pojawiła się ze strony prezydenta „właśnie dlatego, że wielu przedstawicieli opozycji nawoływało do tego, ze trzeba przedstawić pełną informację, że najlepiej, żeby to się odbyło podczas Rady Bezpieczeństwa Narodowego”. Jak dodał, prezydent podjął decyzję, że „najlepszym, najwłaściwszym miejscem” do tego typu debaty jest Sejm.
Na pytanie, czy prezydent planuje zabrać głos podczas posiedzenia Sejmu, Spychalski odparł, że „na razie planowany jest jego udział jako tego, który będzie wysłuchiwał informacji rządu”.
CZYTAJ WIĘCEJ: PSL atakuje prezydenta i Pierwszą Damę. Spychalski punktuje: „Pan prezes, który był popychadłem Tuska, lekko się zagalopował”
Nie ma żadnego potwierdzonego przypadku
W niedzielę wieczorem rzecznik rządu Piotr Müller poinformował na Twitterze, że obecnie w Polsce nie ma żadnego potwierdzonego przypadku zachorowania na koronawirusa.
Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, pojawiła się w grudniu w Wuhanie w środkowych Chinach. Od 31 grudnia 2019 r. do 1 marca br. zanotowano 87 tys. 24 potwierdzonych przypadków COVID-19, w tym 2 tys. 979 zgonów – podał w niedzielę Główny Inspektorat Sanitarny. GIS nie zaleca podróżowania m.in. do Chin, Hongkongu oraz Korei Południowej, Włoch, Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu.
CZYTAJ TAKŻE: Resort zdrowia jednoznacznie! „Nadal nie mamy w Polsce potwierdzonego przypadku zarażenia koronawirusem”
CZYTAJ WIĘCEJ: WSZYSTKO o koronawirusie
kpc/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/489289-do-sejmu-wplynal-rzadowy-projekt-ustawy-ws-koronawirusa