Jan Paweł II jest bardzo istotnym symbolem polskości
— powiedział w czwartek na konferencji prasowej poświęconej 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Podkreślił, że jubileusz jest dobrym momentem, żeby skoncentrować się na nauce Jana Pawła II.
W czwartek w Mt 5,14 Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Świątyni Opatrzności Bożej odbyła się konferencja prasowa poświęcona obchodom 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły oraz oprowadzanie kuratorskie po ekspozycji muzeum. Placówka będzie otwarta dla zwiedzających od soboty.
Ekspozycja ukazuje życia Wyszyńskiego i Wojtyły na tle wydarzeń historycznych. Na wystawie znajdują się archiwalne filmy, zdjęcia, dokumenty, reprinty okładek gazet oraz wiele przedmiotów takich jak np. szaty liturgiczne, kroplówka pod którą podłączony był Jan Paweł II po zamachu. W jednej z sal znajduje się olbrzymia barka, do której można wejść. Oprócz pamiątek można oglądać również dzieła Aldony Mickiewicz, Stefana Gierowskiego, Doroty Zemły, Piotra Młodożeńca oraz Jerzego Kaliny.
Dzisiaj inaugurujemy wspólnie bardzo ważne obchody (…) 100. rocznicy urodzin świętego Jana Pawła II. To są ważne obchody, to jest ważny jubileusz dla Polski z powodów oczywistych - Jan Paweł II wciąż jest najczęściej wymieniany jako osoba najważniejsza dla Polaków, we wszystkich badaniach, sondażach
— powiedział wicepremier Gliński.
Wskazał, że to jest „bardzo istotne, że mamy kogoś takiego, że jest to postać, która jest tak bardzo akceptowana wciąż, podziwiana”.
Minister kultury ocenił, że Jan Paweł II jest „bardzo istotnym symbolem polskości”.
Podkreślił, że „wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za to, żeby w sposób mądry instytucjonalizować pamięć, czyli budować takie instytucje, które będą dbały o wartości związane z tą postacią, będą je propagowały, będą o nich debatowały i będą o nich nauczały”.
Dodał, że jubileusz jest czasem, który „będzie można w dużej mierze poświęcić, (…) żeby myśleć o życiu Jana Pawła II, o jego nauce, o jego siłowaniu się z rzeczywistością, o tym, co proponował światu, jak świat na to odpowiadał, jak Polska, jak my, na to odpowiadaliśmy” - mówił Gliński.
Kard. Nycz: Stefan Wyszyński podprowadził Karola Wojtyłę do Pana Jezusa
Według kardynała Kazimierza Nycza życie kardynała Stefana Wyszyńskiego wpłynęło w sposób zasadniczy na powołanie Wojtyły.
Wyszyński podprowadził Karola Wojtyłę do Pana Jezusa
— powiedział metropolita warszawski.
To jest tak jak z Piotrem i Andrzejem biblijnym, tym historycznym
— powiedział.
Andrzej – brat - przyprowadził Piotra do Pana Jezusa i tak się zaczęło powołanie Piotra w Kościele. Można powiedzieć, że w jakimś sensie kardynał Wyszyński, starszy o 20 prawie lat, podprowadził Karola Wojtyłę do Pana Jezusa, do Kościoła powszechnego
— wyjaśnił.
Jak przypomniał kard. Nycz, Wojtyła i Wyszyński mieli za sobą „pełne 20 lat współpracy biskupiej w Kościele w Polsce”.
To nie była kurtuazja, kiedy papież powiedział w dniu inauguracji pontyfikatu: „Powiem prosto, księże prymasie, nie byłoby na tej stolicy piotrowej papieża Polaka, gdyby nie…”
— urwał Nycz.
Znamy doskonale cytat, który został wtedy powiedziany i myślę, że to jest najgłębsze uzasadnienie, że jesteśmy w muzeum i Jana Pawła II, i kardynała Wyszyńskiego, który za chwilę będzie błogosławionym
— stwierdził.
Te drogi, które się krzyżowały przez kilkadziesiąt lat życia także się skrzyżują w tym muzeum, w tej narracji, która będzie następnego pokolenia uczyła tego, czego oni chcieli nas nauczyć
— podsumował Nycz.
Dyrektor muzeum Marcin Adamczewski poinformował, że placówka zostanie otwarta dla zwiedzających od soboty 29 lutego od godz. 10. Opowiadał, że cały zespół muzealny liczący 30 osób był zaangażowany w projektowanie muzeum. Zespół ten pracował pod kierownictwem takich osób jak m.in Piotr Dmitrowicz - zastępca dyrektora, Grzegorz Polak i Ewa Czaczkowska.
W rozmowie z PAP wyjaśnił, że „wystawa składa się z pudeł akustycznych, a jest ich 17. W każdym z nich jest jeden centralny element, wokół którego budujemy historię”.
Opowiadają nam ją Jan Paweł II i prymas Wyszyński
— mówił.
Według dyrektora „to jest muzeum duchowe o tle historycznym”, które pokazuje jak Wyszyński i Wojtyła „odpowiadali w sposób duchowy na historię polityczną, w której żyli”.
Poinformował również o warszawskich obchodach 100-lecia urodzin papieża. Zamek Królewski we współpracy z Muzeum Watykańskim 18 maja otworzy wystawę „Skarby Watykanu”, a od 19 czerwca w Muzeum Literatury będzie można oglądać ekspozycję „Karol Wojtyła. Poeta”. Podał, że podczas Nocy Muzeów na dziedzińcu Muzeum Narodowego będzie można oglądać instalację Jerzego Kaliny pt. „Zatruta Studnia”. Muzeum Mt 5,14 włączy się w te obchody produkując film animowany oraz organizując koncert w Świątyni Opatrzności Bożej pt. „Jan Paweł II patron Europy”, w którym wystąpi 110 muzyków włoskiej La Scali.
Jan Kowalski dyrektor Biura Programu „Niepodległa”, które jest odpowiedzialne za organizację wydarzeń kulturalnych z okazji setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II, poinformował, że w porozumieniu z Konferencją Episkopatu Polski w Krakowie 16 maja odbędzie się koncert transmitowany w telewizji. Dodał, że w porozumieniu z Centrum Jana Pawła II w Krakowie zorganizowane zostanie mobilne muzeum multimedialne, które odwiedzi w tym roku ponad trzydzieści miast. Trasa rozpocznie się 18 maja, a zakończy pod koniec września.
Powstanie również film dokumentalny w koprodukcji z TVP, przygotowywany w różnych językach.
Będziemy w nim pokazywali Jana Pawła II w ujęciu międzynarodowego przesłania. Zdjęcia do filmu robiliśmy w Meksyku, Irlandii, teraz jedziemy do Indii. Chcemy pokazać jak na całym świecie nauka i przesłanie Jana Pawła II była aktualna
— wyjaśnił Kowalski.
as/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/488934-zainaugurowano-obchody-100-rocznicy-urodzin-jana-pawla-ii